ایمپلنت دندان چگونه است و چه کاربردی دارد

ایمپلنت دندان چگونه است و چه کاربردی دارد

ایمپلنت دندان چگونه است و چه کاربردی دارد

همیشه هر وقت مشکل دندان خیلی حاد می شود به فکر جایگزینی آن می افتیم. اما بهترین روش برای اینکه یک جایگزین برای دندان پیدا کنیم این است که تقریبا آن را مانند سازی کنیم. مانند سازی دندان توسط ایمپلنت دندان انجام می شود. ایمپلنت دندان در حقیقت یک دستگاه کوچک می باشد که از جنس زیرکونیوم یا تیتانیوم است که در استخوان جمجمه قرار داده می شود و می توان یک دندان جایگزین روی آن قرار داد. این دستگاه نقش پایه و اساس را برای جایگزین ایفا می کند و به صورت جراحی قرار داده می شود.

ایمپلنت دندان به استخوان متصل می شود و اتصال دندان جایگزین و ایمپلنت دندان و جمجمه به بهترین صورت برقرار می شود. این دندان به هیچ وجه در دهان شما لقی نخواهد داشت و دقیقا مانند دندان معمولی تان خواهد بود. به همین دلیل در غذا خوردن و صحبت کردن مشکلی نخواهید داشت. از مزایای ایمپلنت دندان این است که برای انجام این کار نیازی نیست که دندان های اطرافی نیز آماده شوند. همچنین نه آسیبی به دیگر دندان ها می رسد و نه نیاز به تراش کاری دارند. اما برخی سختی ها هم خواهد داشت. که باید با آن ها کنار بیایید.

پیشنیاز ایمپلنت دندان

اگر می خواهید ایمپلنت کنید اولا باید لثه هایتان کاملا سالم باشد تا بتواند ایمپلنت را در خود تحمل کند. همچنین نیاز به استخوان کافی برای نگه داشتن آن هم هستید. پس اگر این شرایط را نداشته باشید نمی توانید ایمپلنت کنید. همچنین باید همیشه آن ها را تمیز کنید و دندان جایگزین را سالم نگه دارید. به صورت مرتب هم باید به دندانپزشکی مراجعه کنید تا در دراز مدت مشکلی با ایمپلنت خود نداشته باشید. ایمپلنت معمولا نسبت به دیگر روش های دندان جایگزین گران تر است و بیشتر بیمه ها حدود ۱۰ درصد از هزینه آن را تقبل می کنند، البته برخی هم کمتر.

ایمپلنت های ایمن

دو نوع ایمپلنت مورد تایید است. یکی ایمپلنت آندوسپرم که توسط انجمن دندانپزشکان آمریکا تایید شده است. در این نوع ایمپلنت با استفاده از جراحی به طور مستقیم در استخوان فک قرار گرفته و وقتی که بافت آن ترمیم و آماده شد جراحی دومی انجام می شود تا بین پست و ایمپلنت یک پل اجرا شود. در پایان هم یک دندان مصنوعی یا طبیعی را می توان بر روی آن متصل کرد. این کار هم می تواند با استفاده از یک پل باشد.

اما نوعی دیگر از ایمپلنت وجود دارد که به زیر اپیستئتال معروف است. این نوع دارای یک قاب فلزی می باشد که با استفاده از جراحی روی استخوان نزدیک به بافت لثه جا سازی می شود. وقتی که لثه ها شروع به بهبودی پیدا می کنند این قاب به سمت استخوان فک حرکت می کند و ماندگار می شود. پست ها به این قاب متصل می شود و از لثه ها بیرون می زند. سپس دندان مصنوعی باید به پست نصب گردد.

مزایای ایمپلنت چیست

در صورتی که دندان شما نیاز به ریشه داشته باشد تنها راه همین می باشد و راه مناسبی برای جایگزینی این ریشه وجود ندارد. ایمپلنت مزایای خوبی هم دارد که به آن ها اشاره می کنیم. مهم ترین مزیت ایمپلنت این است که فرد همیشه فکر می کند که دندان بکار رفته طبیعی است و با دیگر دندان ها تفاوتی ندارد. دیگری این است که به استخوان فک شما آسیبی نمی رسد. همچنین دیگر دندان های شما دستکاری نمی شوند و از نظر ظاهری زیبایی را به شما بر می گرداند. پیشنهاد می کنیم پیش از اقدام به انجام ایمپلنت با دندانپزشک های مختلفی مشورت کنید تا بهترین نوع ایمپلنت برای شما اجرا شود.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =