تب کریمه کنگو چیست و چگونه پیشگیری می شود

تب کریمه کنگو چیست و چگونه پیشگیری می شود

تب کریمه کنگو چیست و چگونه پیشگیری می شود

تب کریمه کنگو در اصل یک نوع تب حاد می باشد که با خونریزی همراه است. این بیماری از طریق گزش مستقیم کنه یا تماس با خون، ترشحات، لاشه دام و انسان آلوده منتقل می شود. دام های مبتلا به تب کریمه کنگو هیچ علایمی ندارند و به همین جهت تنها گوشت هایی سالم می باشند که از کشتارگاه های مجاز تهیه شده باشند. هر نوع کشتن دام در مراکز غیر قانونی ممکن است باعث این بیماری خطرناک شود. بیشترین مورد تعداد دام های آلوده در استان سیستان و بلوچستان بوده است اما به دلیل رسیدگی سریع مورد فوتی در این استاد چشمگیر نبوده است.

در استان خراسان رضوی پنج نفر به این بیماری مبتلا بوده اند که یک نفر از آن ها فوت کرده است. این فرد یک زن ۳۴ ساله بوده که همسرش دام را ذبح کرده و چون این بیماری در دام وجود داشته است به علایم بیماری مبتلا و پس از یک هفته کاملا در بدنش تکثیر پیدا کرده بوده است. حتی ممکن است در هنگام ذبح هم این بیماری به دامدار منتقل شود. در مراکز تحت نظر دامپزشکی چون به صورت مکرر سم پاشی انجام می شود احتمال آلودگی دام خیلی کم می باشد.

عامل انتقال تب کریمه کنگو چیست

در حقیقت گوشت آلوده این بیماری را به بدن انسان منتقل می کند. تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی می باشد و در ایران بیش از سی قربانی داشته است. از ده سال پیش نیز تا به امروز حدود ۱۱۰ نفر بر اثر این بیماری فوت کرده اند. چون این تب در کنگو و کریمه همزمان دیده است به تب کریمه کنگو معروف شده است.

علایم تب کریمه کنگو چیست

علایم این بیماری ویروسی درد های عضلانی شدید، درد های استخوانی، خون ریزی از دهان، لثه، بینی یا مدفوع، ادرار و استفراغ خونی و شبیه این ها می باشد. اگر بیماری پیشرفته شود باعث زردی و مرگ هم می شود. گاو، بز و گوسفند این بیماری را منتقل می کنند. افرادی که با دام و گوشت سر و کار دارند مانند قصاب ها باید از تماس دام با پوست بدن جلوگیری کنند. در تعداد محدودی نیش کنه به صورت مستقیم باعث این تب می شود. تنها ترین راه مبارزه با آن رعایت بهداشت دام، دامدار، کشتارگاه، قصاب و توجه و دقت خریدار می باشد. گوشت دام آلوده باید سوزانده شود و با آهک در چاله های عمیق دفن شود.

 

تب کریمه کنگو چیست و چگونه پیشگیری می شود

درمان تب کریمه کنگو

در صورتی که بیمار سریعا متوجه علایم شود و به پزشک مراجعه کند ظرف مدت ده روز خوب می شود. اما این امر مستلزم مراجعه سریع به پزشک می باشد. اما در صورتی که تشخیص بیماری طولانی شود احتمال مرگ زیاد می شود.

پیشگیری از تب کریمه کنگو

برای پیشگیری از این بیماری خطرناک باید سه اصل را انجام دهید. اولین و مهم ترین مورد این است که ناقل این بیماری از بین برود. کنه ناقل هیالوما وقتی به این بیماری مبتلا می شود تا آخر عمر آن را همراه دارد و خودش سالم می ماند. این کنه در بیشتر مراکز پرورش دام وجود دارد. پس باید سریعا کنه زدایی شود. مورد بعدی این است که نگذاریم دام و افراد توسط این کنه گزیده شود. برای مقابله با آن باید از محیط های پر خطر مانند دامداری ها دور ماند یا لباس مخصوص داشت.

به هیچ وجه با منبع بیماری تماس مستقیم نداشته باشید زیرا این بیماری از ترشحات آلوده دام و خون آن هم منتقل می شود. حتی در هنگام ذبح و زایمان نیز امکان انتقال وجود دارد. پس باید از دستکش ها و لباس های مخصوص استفاده نمود. مورد دیگر کنترل دام آلوده می باشد. باید با ایجاد قرنطینه ها و بهبود دام های آلوده این بیماری را از بین برد. یافتن بیمار ها و درمان به موقع از وظایف پزشکان می باشد که اگر علایم سریع نشان داده شوند می توانند این بیماری را تشخیص دهند.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 14 =