آزمایش بارداری و هورمون BetaHCG چیست ؟

آزمایش بارداری و هورمون BetaHCG چیست ؟

آزمایش بارداری و هورمون BetaHCG چیست ؟

برای این که حاملگی و بارداری تشخیص و تایید شود باید از آزمایش بارداری استفاده کرد. این آزمایش برای تشخیص بیماری هایی مانند تومرهای سلولهای زایای تخمدان و یا بیضه و تروفوبلاستیک هم انجام می شود. معمولا وقتی چند روز دوره پیود عقب می افتد این آزمایش انجام شده و مشخص می شود که فرد حامله می باشد یا خیر؟ اگر از روش های نوین آزمایشگاهی هم استفاده بشود پیش از دوره ماهیانه و چند روز پس از لقاح هم می توان حاملگی را تشخیص داد. و یا اگر پزشک مشکوک به حاملگی خارج از رحم یا بیماری هایی که ذکر کردیم شد می توانید به راحتی این آزمایش را بدهید و از نتیجه آگاه شوید.

نمونه مورد آزمایش بارداری

تا چند سال پیش نمونه آزمایش بارداری و حاملگی ادرار بود اما در زمان کنونی نمونه مورد آزمایش برای این موضوع خون می باشد. دلیل این که نمونه مورد آزمایش تغییر یافت این است که نمونه خون بسیار حساس تر و دقیق تر می باشد و نتایج را دقیق تر نشان می دهد.

در آزمایش بارداری چه چیزی اندازه گیری می شود ؟

در این آزمایش هورمون hcg کنترل می شود. این هورمون از جنس پروتئین و قند می باشد که توسط جفت زن حامله ترشح می شود. پس اگر در نمونه آزمایشی این هورمون یافت شد می توان به این نتیجه رسید که فرد حامله می باشد. وقتی لقاح انجام می شود تخمکی که لقاح یافته است بارور می شود و به سمت رحم می رود. سپس در آنجا می ماند و حدودا یک هفته پس از ان جفت تشکیل میشود و هورمون hcg شروع به ترشح می شود. در این زمان با اندازه گیری مقدار این هورمون می توان تشخیص داد.

در هفته اول این هورمون برای ادامه فعالیت جسم زرد ضروری می باشد و باعث پایدار شدن حاملگی می شود. این هورمون تا هفته های ۸ و ۱۰ بارداری تولید می شود و در پایان هفته دهم و پس از آخرین دوره ماهانه تمام می شود. سپس مقدار آن کاهش یافته و ثابت می ماند. وقتی عمل زایمان انجام شد هورمون hcg کاهش یافته و به میزان عادی خودش بر می گردد.

آمادگی های پیش از آزمایش

برای پیش از این آزمایش نیازی نیست هیچ نوع امادگی خاصی داشته باشید. حتی مانند دیگر آزمایش های خون نیازی به ناشتا بودن و کم کردن مصرف مایعات نیست. اگر دارو های خاصی هم مصرف می کنید نیازی به عدم مصرف آن هم نیست.

چه زمانی آزمایش بارداری انجام می شود ؟

زمانی که مشکوک به حاملگی هستند می توانید این آزمایش را انجام داده و میزان هورمون hcg را ارزیابی کنید. حتی اگر می خواهید مطمئن شوید که حاملگی وجود ندارد هم این آزمایش انجام می شود. در برخی موارد هم این آزمایش به صورت مرتب انجام می شود تا از وجود حاملگی خارج رحمی یا عدم وجود آن اطمینان یافت. این آزمایش اگر با روش های نوین آزمایشگاهی انجام شود حدودا نیم تا یک ساعت پس از آن جوابش آماده می شود. اما در برخی موارد هم دو ساعت به طول می انجامد.

مقدار هورمون BhCG چقدر است ؟

اگر مقدار این هورمون کمتر از ۱۰ باشد به این معنی است که شخص باردار نمی باشد. اگر این مقدار بین ۱۰ تا ۲۵ باشد نمی توان دقیقا گفت که شخص باردار می باشد یا خیر و اگر مقدار آن از ۲۵ بیشتر باشد می توان گفت که شخص باردار می باشد.

کیت های بارداری خانگی چگونه عمل می کنند ؟

کیت های بررسی بارداری که در داروخانه ها به فروش می رسند دارای قسمت های حساس به هورمون hcg می باشند و مقدار آن را بررسی می کنند و به شما اطلاع می دهند که حاملگی وجود دارد یا خیر.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =