بیماری اوتیسم چیست و چگونه درمان می شود ؟

بیماری اوتیسم چیست و چگونه درمان می شود ؟

بیماری اوتیسم چیست و چگونه درمان می شود ؟

بیماری اوتیسم در اصل یک نوع اختلال در روند رشد کودک می باشد. این اختلال تا سن سه سالگی ظاهر شده و با تاثیر بر روی مغز کودک مهارت های ارتباطی و رفتاری او را کم کرده و مختل می کند. بیماری اوتیسم در پسران بیشتر از دختران دیده شده است. این افراد در ارتباط های کلامی و غیر کلامی و فعالیت هایی که مربوط به بازی می شود مشکل هایی دارا می باشند.

بنابراین ارتباط آن ها با دیگران کم شده و بیشتر حالت های گوشه گیری و کنج نشینی به آن ها دست می دهد. در برخی موارد باعث رفتار های پرخاشگری و خود آزاری هم میشود. حتی ممکن است این افراد به پاسخ های غیر معمول به دیگران، حرکات دست زدن، پریدن ها، دلبستگی به اشیاء یا موارد دیگر اقدام کنند. اغلب کودکانی که بیماری اوتیسم دارند از زبان برای ارتباط نمی توانند استفاده کنند و در برخی موارد هم جملات بقیه را تکرار می کنند.

علت بیماری اوتیسم چیست ؟

اوتیسم به نظر می رسد که نادر باشد اما در مطالعات اخیر نشان داده شده که از هر ۵۰۰ نوزاد متولد شده یک نوزاد به اوتیسم مبتلا می شود. این بیماری در پسران تا ۴ برابر بیشتر از دختران می باشد. علت اصلی این بیماری رفتاری هنوز کاملا مشخص نشده اما برخی مطالعات نشان داده است که این اختلال مربوط به فعالیت های مغزی و رشد مغز کودک می باشد. در برخی موارد چون سابقه بیماری اوتیسم وجود داشته است و یا اختلال هایی مربوط به آن در ژن فرد وجود دارد و همین باعث بیماری اوتیسم در کودک خواهد شد. البته ژن خاصی مربوط به این بیماری هنوز شناخته نشده است. بیماری اوتیسم مربوط به نقش پدر و مادر و نحوه رسیدگی آن ها نیست بلکه ریشه درونی دارد و با عوامل محیطی مانند رفتار پدر و مادر ایجاد نمی شود.

علایم بیماری اوتیسم

اگر کسی به بیماری اوتیسم مبتلا باشد احتمالا همین علایمی را خواهد داشت که ذکر خواهیم کرد. این نشانه ها ممکن است خفیف یا شدید باشند. اصلی ترین علامت پافشاری در مقابل تغییر و تمایل به یکسانی داشتن می باشد که به مشکلات شدید تکلمی و صحبت نکردن در هنگام نیاز ها و استفاده از اشاره و حرکت در بیان نیاز ها می باشد.

برخی از کودکان اوتیسم به جای استفاده از ضمیر من از تو استفاده می کنند یا اقدام به تکرار جملات دیگران، خنده و گریه بدون دلیل و عدم ارتباط چشمی می کنند. بیمار نمی تواند با دیگران ارتباط برقرار کرده و دوست ندارد در آغوش گرفته شود. همچنین به شیوه درست با اسباب بازی بازی نمی کند و احساس درد را درست درک نمی کند. همچنین پاسخ های درست نمی دهند و تاب خوردن و چرخیدن از علایق آن ها می باشند. این افراد خطر را حس نمی کنند و ناتوانایی های هوشی دارند.

برخی افراد فکر می کنند که کودکان اوتیسم هیچ گاه ارتباط چشمی برقرار نمی کنند که این غلط می باشد. و یا اینکه گمان می کنند هوش بالا و نبوغ هم نشانه این بیماری می باشد و این کودکان هیچ گاه صحبت نمی کنند. البته که این نشانه ها منطقی نیستند و این کودکان هم می توانند صحبت داشته باشند اما ارتباط کلامی آن ها مشکل دار می باشد. کودکان اوتیسم حتی بر خلاف نظر برخی می توانند محبت خود را نشان بدهند. در بیشتر موارد تا دو سالگی کودک رشد طبیعی خودش را حفظ می کند ولی پس از آن ارتباط با والدین و گفتار را از دست می دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

در صورتی که کودک شما تا ۱۲ ماهگی هیچ کلمه ای حتی نا واضح نمی گوید، یا هیچ اشاره و یا خداحافظی به صورت “بای بای” هم نمی کند باید به پزشک مراجعه کنید. در ۱۶ ماهگی حداقل باید یک کلمه بگوید و در ۲۴ ماهگی حداقل باید دو کلمه بگوید. اگر در هر سنی مهارت های ارتباطی یا تکلم را هم از دست بدهد باید به پزشک مراجعه کنید.

درمان بیماری اوتیسم

برای این بیماری چند روش درمانی وجود دارد که عبارتند از درمان دارویی، صحبت درمانی، درمان و تدریس، تجزیه رفتاری و … .

درمان دارویی برای جلوگیری از مشکلات حواس، خشم، بیش فعالی، عصبانیت، مشکلات خواب، زود رنجی، بی پروایی و این چنین رفتار ها انجام می شود. برای تقویت مهارت های کودک در منزل او رفتارش تجزیه و تحلیل می شود و بر اساس آن تصمیم گیری ها انجام می شوند. در روش درمان و تدریس با استفاده از تصاویر به کودک آموزش می دهند که چه کار هایی را باید و چه کار هایی را نباید انجام دهد. در صحبت درمانی با کودک به صورت روشن و واضح و استفاده از کلمات حرف می زنند و حرف زدن را به او یاد می دهند. حتی ممکن است چند ساعت طول بکشد تا یک جمله به کودک آموزش داد. در این روش ها می توان درمان های برای حواس مختلف بدن هم داشته باشیم. اما بهترین درمان این است که از همه روش های بالا به صورت همزمان استفاده کرد.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + نوزده =