هشداری جدی به مادران در باره خواباندن نوزادان به شکم

هشداری جدی به مادران در باره خواباندن نوزادان به شکم

پزشکان متخصص اطفال برای پیشگیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، توصیه می کنندهیچگاه فرزندانخود را برروی شکم نخوابانید، برسی ها نشان میدهد که باوجود اقدامات بهداشت عمومی و آموزش به ماردان باردار اما همچنان بسیار از والدین هستند که نوزادان خود را در موقعیت خطرناک قرار می دهند  بر اساس این بررسی ها فقط نیمی از مادران مورد مطالعه گفته اند که آنها همیشه نوزادان خود را به پشت می خوابانند. با مجله علمی آموزشی پرستاری ایرانیان همراه باشید.

خواباندن نوزادان به شکم

در سال ۱۹۹۴، کمپینی به عنوان ” خوابیدن به پشت” را راه اندازی شد تا ماردران را تشویق کند نوزادان خود را به حالتی که سر آنها رو به بالا باشد دراز کنند. این کمپین پس از برسی های که خوابیدن به شکم نوزادان را به عنوان عامل خطر ناک برای سندروم مرگ ناگهانی (SIDS ) مشخص کرد، دایر شد.

پزشکان معتقدند SIDS به مشکلاتی در ناحیه مغزی ارتباط دارد که تنفس را در خواب کنترل می کنند.

دکتر مایکل کاستاین، متخصص مغز و اعصاب توضیح داد که هیچ راهی برای گفتن اینکه نوزادان آسیب پذیر هستند وجود ندارد، بنابراین، خوابیدن به پشت، بهترین موقعیت برای همه نوزادان در اولین سال زندگی آنها است.

وی گفت، نرخ SIDS در دهه پس از راه اندازی کمپین خوابیدن به پشت، تا ۵۰ درصد کم شده است.

گوداستین گفت: “کمپین راه اندازی شده یکی از موفق ترین برنامه های بهداشت عمومی بوده است.”

با این حال، هنوز والدینی هستند که تمایل دارند فزندان خد را رو به شکم بخوابانند. و همچنین به گفته گوداستین، بر اساس برسی ها شواهدی موجود می باشد که نشان میدهند میزان خوابیدن به پشت در میان خانواده های سیاه پوست در حال کاهش است.

گوداستین گفت که از نتایج جدید شگفت زده نشده است. وی افزود: “اما محققان از نتایج به دست آمده ناامید و نگران شده اند.” خوابیدن به ستون فقرات [پشت] ساده و تاثیرگذار است.

این یافته ها حاصل نظرسنجی ملی و بررسی از ۳۳۰۰ مادر با نوزادان بین ۲ تا ۶ ماه هستند.

بر اساس این نظرسنجی، ۷۷ درصد از مادران نوزادان خود را برای خواب، “معمولا” به پشت میگذارند. اما تنها ۴۹ درصد از این مادران گفته اند که همیشه این کار را انجام میدهند.

به گفته محققان، این امر  به دلیل اینکه خوابیدن به شکم احتمال دارد برای نوزادانی که به این موقعیت عادت ندارند، خطرناک تر هم باشد این کار برای “همیشه” مهم است.

همچنین از مادران سوال پرسیده شد که می خواهند فرزندان خود طی هفته های بعدی چطور بخوابانند. مادران سیاه پوست و والدینی که دارای تحصیلات کمتری بودند، بیشتر احتمال داشت که خوابیدن به شکم را انتخاب کنند. حدودا یک چهارم از مادران گفتند نوزاد خود را به پشت یا پهلو می خوابانند. و تقریبا  ۱۵ درصد از مادران خواباندن نوزادشان به شکم، حداقل در برخی مواقع، را انتخاب کردند.

خوابیدن بر روی شکم سندرم مرگ ناگهانی

چرا بسیاری از والدین برای خواباندن کودکشان به پشت مقاومت میکنند؟

گوداستین گفت، برخی نگران هستند که کودکشان از بین برود و خفه شود. اما، او توضیح داد، هیچ خطر دیگری در خواب به دلیل آناتومی مسیرهای هوایی وجود ندارد.

گوداستین گفت، “باور های غلطی که از طرف پدربزرگ ها و مادربزرگ ها به والدین منتقل می شود که نوزادان در حالتی که به شکم خوابیده اند دارای خواب عمیق تری هستند در این امر بی تاثیر نیست”

بر اساس ای ن برسی ها باورهای کسانی که در زندگی ماردان هستند اهمیت دارد. به عنوان مثال تقریبا ۱۲ برابر احتمال بیشتری برای انجام این کار در ماردانی که اقوام نزدیکشان خوابیدن به شکم بچه را تایید می کنند وجود دارد.

دکتر اوی کالسون، محقق اصلی در این تحقیقات گفت که این بحث نیاز به آموزش فراگیر دارد.

کالسون، استاد طب اطفال در دانشکده ییل گفت: “مادران اغلب تحت تاثیر افراد دور ور خود قرار می گیرند بنابر این ما باید تا حد امکان افراد بیشتری را مورد آموزش قرار دهیم .

گوداستین گفت تنها افراد عادی نیستند که نیاز به آموزش دارند در اغلب اوقات دیده شده است که پرسنل بیمارستان ها نیز نوزادان را به شکم می خوابانند. بعضی از مکان های خدمات بهداشتی به توصیه های موقعیت ایمن خواب نمی پردازند. مسلم است که ما باید کار بهتری انجام دهیم.”

کالسون در ادامه افزود ، مطالعات نشان می دهند که وقتی نگرانی در مورد خفگی مورد توجه قرار گیرد،بهتر میتوان حمایت والدین را بدست آورد را پیام های ساده و کوتاه بدست آورد  مثلا “نوزادان به پشت ایمن تر هستند” .

گوداستین گفت،  آموزش های متخصصان زنان و زایمان به مادران در دوران باردرای، در مورد SIDS و روش خواب امن نوزاد می تواند کمک کننده باشد، بنابراین والدین به موقع این پیام را می شنوند.

نحوه صحیح خوابیدن نوزاد

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =