انواع انسولین و کاربرد آن

انواع انسولین

انواع انسولین و کاربرد آن

 

انسولین چه کاری انجام می دهد؟

انسولین هورمون پپتیدی است که در پانکراس تولید می شود. همانطور که می دانید پانکراس اندامی است که در برگیرنده مجموعه ای از سلول ها به نام جزایر و سلول های بتا در داخل جزایر است که انسولین تولید می کنند و آن را به داخل جریان خون منتشر می سازند. انسولین با تسهیل مصرف گلوکز سلولی، تنظیم کربوهیدرات، لیپید و متابولیسم پروتئین و ترویج تقسیم و رشد سلولی، باعث کنترل سطح قند خون در مقادیر طبیعی می شود. این ماده نقش بسیار زیادی در تنظیم نحوه استفاده بدن از مواد هضم شده برای تولید انرژی ایفا می کند. به کمک انسولین، گلوکز توسط سلول های بدن جذب شده و به عنوان انرژی مورد استفاده قرار می گیرد.   زمانی که سطح گلوکز خون بعد از وعده غذایی افزایش پیدا می کند، انسولین توسط پانکراس به جریان خون منتشر می شود. سپس انسولین و گلوکز از طریق خون به سلول های سرتاسر بدن منتقل می گردد. انسولین مسئول مکانیسم های متعددی در سطح بدن است. این ماده به عضلات، چربی ها و سلول های کبدی کمک می کند گلوکز را از جریان خون جذب کنند و سطح قند خون را کاهش دهند. در این شرایط کبد و بافت های عضلاتی تحریک می شود گلوکز اضافی را ذخیره کنند و همین امر باعث کاهش سطح قند خون  با کاهش تولید گلوکز در کبد می شود.

 

 

 

انواع انسولین :

انسولین برای اولین بار در سال ۱۹۲۱ جدا شد و به عنوان درمان دیابت نوع ۱ در سال ۱۹۲۲ مورد استفاده قرار گرفت. از آن زمان به بعد، انسولین از آماده سازی حیوانات اولیه تا آماده سازی های بیوسنتزی و آنالوگ انسان ها پیشرفت کرد و به طور گسترده ای برای درمان دیابت نوع ۲ در مراحل مختلف پیشرفت بیماری مورد استفاده قرارگرفت.  افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ ممکن است برای کمک به بدن خود برای استفاده از گلوکز برای تولید انرژی، به شات های انسولین نیاز داشته باشند. در افرادی که با دیابت نوع ۱ دست و پنجه نرم می کنند پانکراس( لوزالمعده) دیگر انسولین تولید نمی کند و سلول های بتای این اندام تخریب می شود.

 

این افراد برای استفاده از گلوکز حاصل از وعده های غذایی خود به شات انسولین نیاز خواهند داشت. افرادی که دیابت نوع ۲ دارند، انسولین تولید می کنند اما بدنشان به خوبی به این موارد پاسخ نمی دهد. بنابراین برخی از این افراد برای کمک به کاربرد گلوکز به عنوان انرژی، ممکن است به شات انسولین نیاز داشته باشند. انواع مختلفی از انسولین وجود دارد که می توان آن را به چربی زیر پوست تزریق کرد و وارد جریان خون نمود.

بر اساس گفته های انجمن دیابت آمریکا، انسولین بر اساس زمان عملکرد خود در بدن طبقه بندی می شود. شروع، مدت زمان قبل از رسیدن انسولین به جریان خون  و آغاز کاهش گلوکز خون است. زمان اوج یا پیک،  دوره زمانی است که انسولین در حداکثر  قدرت خود قرار دارد و طول دوره زمانی را نشان می دهد که انسولین می تواند سطح گلوکز خون را کاهش دهد.

 

 • انسولین سریع الاثر (Humalog Novolog Apidra):

  این نوع انسولین ۱۵ دقیقه بعد از تزریق عملکرد خود را آغاز می کند و در طول یک ساعت به اوج فعالیت خود می رسد و  برای دو الی چهار ساعت عملکرد خود را ادامه می دهد. این نوع انسولین  برای کنترل سطح قند خون در طول وعده غذایی و میان وعده ها مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند قند خون بالا را اصلاح نماید.

 

 • انسولین کوتاه اثر یا معمولی(Regular):

  این نوع انسولین حدود ۳۰ دقیقه بعد از تزریق به جریان خون می رسد و دو الی سه ساعت بعد از تزریق به نقطه اوج فعالیت خود دست می یابد.  این انسولین تقریبا به مدت سه الی شش ساعت موثر خواهد بود. از این انسولین برای کنترل سطح قند خون در طول وعده غذایی و میان وعده و نیز اصلاح قند خون بالا استفاده می شود.

 

 • انسولین متوسط اثر(NPH):

  این نوع انسولین حدود دو الی چهار ساعت بعد از تزریق به جریان خون می رسد و چهار الی ۱۲ ساعت بعد به نقطه اوج فعالیت خود دست می یابد. این انسولین برای ۱۲ الی ۱۸ ساعت موثر خواهد بود. در این طبقه بندی، انسولین به آرامی جذب می شود و مدت زمان بیشتری دوام پیدا می کند. به همین خاطر برای کنترل سطح قند خون در شب ، ناشتا بودن و بین وعده های غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 • انسولین طولانی اثر ( Lantus Levemir):

  این نوع انسولین چند ساعت بعد از تزریق به جریان خون می رسد و می تواند سطح گلوکز خون را به طور یکسان در طول دوره زمانی ۲۴ ساعته کاهش دهد. این انسولین به آرامی جذب می شود، اثر اوج کمتری دارد و اثر دارونمای پایدارتری دارد که در طول روز دوام پیدا می کند. از این انسولین برای کنترل سطح قند خون در شب ، در طول ناشتا بودن و بین وعده های غذایی استفاده می شود.

 

 

 

گردآوری و ترجمه : وب سایت پرستاری ایرانیان

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هفده =