انواع کچ گیری

 

 

 

انواع گچ گیری :

 

 

گچ کوتاه بازو ( Short Arm Cast ) :

از زیر آرنج ، جلوی چین قدامی آرنج تا قاعده پشت ، اگر انگشت شست نیز در گچ قرار بگیرد به آن اسپیکای شست ( Thumb Spica ) گفته می شود .

 

 

گچ بلند بازو ( Hanging Cast ) :

از حد بالایی چین خوردگی زیر بغلی تا چین پروگزیمال کف دست در این حالت معمولا آرنج با زاویه قائمه ثابت می شود و دست در وضعیت نوترال ( Neutral = بدون زاویه مچ ) می باشد .

مراقبت پرستاری مهم : بایستی بیمار درحالت نیمه نشسته یا نشسته باشد ، کنترل NV  .

 

 

 

 

 

 

 

گچ کوتاه پا ( Boot Cast ) :

 

از زیر زانو تا قاعده انگشتان کف پا .( نکته مهم اینست که پا باید در وضعیت  Dorsiflexion  باشد .)

 

 

 

گچ بلند پا ( Long Leg Cast ) :

 

از ثلث فوقانی و یا میانی ران تا قاعده انگشتان پا . در این حالت کمی زانو را میتوان خم کرد . ( حدود ۱۰ تا ۲۰ درجه فلکشن لازم است .)

 

 

 

گچ تنه ( Body Cast ) :

 

دور تا دور تنه را در برمیگیرد . ( از حد بالایی قفسه سینه تا قسمت بالایی لگن ) .

 

 

 

گچ اسپیکا ( Spica Cast ) :

 

قسمتی از تنه ( دور تا دور ) و یک یا دو اندام تحتانی را در برمیگیرد .

نکته مهم : گچ اسپایکا نوعی قالب گچی است که دور تا دور تنه و هر دو ران بیمار را میگیرد . گچ اسپایکا نوعی گچ نیست بلکه نوعی روش گچ گیری است . از گچ اسپایکا در درمان دررفتگی مادرزادی سر استخوان ران و درمان شکستگی های ران بچه ها استفاده میشود . گچ اسپیکا ، تنه بیمار را از سینه به پایین در بر میگیرد . تمام اندام تحتانی شکسته شده تا نوک انگشت در گچ گذاشته میشود و اندام تحتانی طرف سالم تا بالای زانو گچ گرفته میشود .

 

 

 

 

 

 

 

 

گچ فایبرگلاس :

 

گچ فایبرگلاس که به آن گچ پلاستیکی هم گفته میشود ، از قالب های گچی معمولی سبک تر و مقاوم تر هستند، خلل و فرج بیشتر داشته و اجازه میدهند هوا بهتر به پوست اندام برسد، مانع عبور اشعه ایکس نمیشوند و میتوان در حالیکه در اطراف اندام قرار دارند از آن اندام رادیوگرافی به عمل آورد ، قابل حمام کردن هستند و نکته مهمتر اینکه به علت تنوع رنگی که نسبت به گچ ساده دارند میتواند در بچه ها از نظر روحی و روانی مناسب تر باشد . مشکل نوارهای فایبرگلاس برای تهیه قالب، یکی گرانی آن در مقایسه با گچ و دیگری مشکل بودن شکل دهی به آن در بعضی مناطق بدن است.

 

 

نکته مهم : Cylinder Cast  یا گچ استوانه ای برای تثبیت مفصل در کشیدگی ها ، پیچ خوردگی ها و دررفتگی ها استفاده میشود که فقط همان مفصل را ثابت کرده و مفصل قبل و بعد را ثابت نمیکند .

 

 

 

 

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =