علل و عوامل افسردگی در سالمندان و راه حل آن چیست؟

علل و عوامل افسردگی در سالمندان و راه حل آن چیست؟

سالمندان به عنوان ریشه خانواده یکی از اعضای مهم خانواده هستند، که باعث استحکام روابط خانواده می شوند . این افراد نیازمند توجه عاطفی خاصی از طرف سایر اعضای خانواده هستند. برای آشنایی بیشتر با نحوه ارتباط با سالمندان توسط سایت پرستاری ایرانیان مصاحبه ای  را تدارک دیده ایم:

 

خانم دکتر، مهمترین علل بروز افسردگی در سالمندان چیست؟

در افراد بازنشته می تونه ناشی از کم شدن درامد و ناتوانی در امور مخارج و همچنین افزایش هزینه درمان باشه . همچنین مصرف بعضی داروها باعث ایجاد افسردگی میشود مانند داروهای فشارخون که سالمندان معمولا استفاده میکنند، از عوامل دیگر است.

اما مهمترین عامل افسردگی در سالمندان احساس غیر مفید و سربار بودن آنها برای خانواده خود می باشد.همچنین بی توجه هی و تنها گذاشتن سالمندان از دیگر عوامل ایجاد افسردگی در سالمندان است.

سالمندان

از نظر آماری، تعداد خانم های سالمند افسرده بیشتر است یا آقایان؟

قبل از رسیدن به سن یائسگی، آمار افیر دگی در خانم ها بیشتر از آقایان است ولی در پی بازنشته شدن و از کار افتادگی در آقایان و همچنین به دلیل آنکه فشار های زندگی ازجمله تامین مخارج و هزینه های زیاد درمان افسردگی درآقایان بیشتر می شود . در سنین سالمندی تقریبا آمار افسردگی سالمندی در خانم ها و آقایان برایر است.

متاسفانه آمار افسردگی در خانه سالمندان بیش از ۷۰درصد است این در حالی است که افسردگی در میان سالمندانی که در منزل خودشان یا با اعضای دیگر خانواده زندگی می کنند، حدود ۳۰ درصد می باشد.

 

نشانه های بروز افسردگی در سالمندان چیست؟ و راه حل آن برای اطرافیان

از مهمترین علائم ایجاد افسردگی کم حرف زدن، انزوا طلبی، بی حوصلگی است. اطرافیان در صورت مشاهده این علائم باید افراد سالمند را نزد پزشک ببرند  تا این بیماری پنهان، حالت مزمن پیدا نکند و ممکن است سالمند را در صورت پیشرفته بودن حالات افسردگی برای مدتی بستری نمایند.

خانواده و اطرافیان سالمند چگونه می توانند از ایجاد این حالات در فرد سالمند جلوگیری کنند ؟

خانواده باید سعی کند که برای سالمند وقت بگذراد و آن ها را تنها نگذارند چون تنهایی یکی از عوامل بروز افسردگی، به خصوص در افراد مسن است. همچنین خود سالمند باید برنامه ریزی کند که از بیکاری رهایی یابد مطالعه،رفتن به پارک ، پیاده رویی،و درصورت توان کوه نوری بسیار موثر است.

رفتار اطرافیان سالمند نیز در بروز افسردگی در آنها تاثیر دارد؟

رفتار دیگر اعضای خانواده در روحیات سالمندان تاثیر بسزایی دارد. خانواده به هیچ وجه نباید جلوی استقلال سالمند را بگیرند. و درصورت توانایی انجام کاری باید اجازه دهید که آن را انجام دهد. هیچ گاه مانع صحبت کردن آنها حتی درباره مساله ای تکراری نشوید. درباره حال و احوال و شرایط جسمانی و روحی با سالمند خود گفتگو کنید و او را به صورت منطقی در بروز حالات گوناگون مانند کم خوابی و یا محدودیت فعالیت ها، قانع نمایید.

 

آیا می توان مسئولیتی را در خانواده به سالمند واگذار کرد؟

همانطور که گفتم واگذر کردن مسئولیتی که افراد سالمند توانایی آن را داشته باشد در جلوگیری از افسردگی بسیار کمک می کند ما نباید سالمندان را محدود کنیم.و درصورتی که آنها تمایل به انجام کاری دارند باید اجازه اننجام دادن آن را به ایشان بدهید، شما می توانید با اجازه سالمند اورا در کارهای گوناگون خود یاری کنید ولی در کار های او دخالت نکنید. اگر دارای وضعیت مالی خوبی نیستید و در هنگام خرید برای سالمندان هرگز نباید خیلی جلب توجه کنید یا منت بگذارید و متوقع باشید، در انجام هر کاری لحظه ای خود را جای آنها قرار دهید.

 

به طور معمول سالمندان و اطرافیان او درباره ی مسائل گوناگون با هم تفاوت دارند. چگونه می توان این اختلافات را حل کرد؟

وارد نشدن به حریم خصوصی یکدیگر مهمترین مساله در جلوگیری از اختلافات است. سالمندان بهتر است به نظرات و خواسته های فرزندان خود احترام بگذارند و در امور مربوط به آنها نرمش بیشتری نشان دهند. مثلا اگر جوانی کاری را که مورد تایید فرد سالمند نبود، انجام داد چه موفق شد و چه نشد… فرد سالمند آن موضوع را به فراموشی بسپارد و به دلیل اجرا نشدن عقیده اش، دیگر لجبازی نکند.

تجربه و آمار نشان می دهد که سالمندان در مذاکره با دیگر افراد، نرمش بیشتری نشان می دهند و این جوانان هستند که دچار هیجان می شوند و گاهی تندی می کنند.

افراد مسن با جوانان از هر نظر دارای تفاوت ها و اختلافاتی هستند اما این تفاوتها دلیل بر بهتر بودن یکی نسبت به دیگری نیست و اقتضای سن و شرایط افراد است.

چند درصد از جامعه ی ایرانی جزو سالمندان هستند؟

حدود ۵ درصد از جامعه ی ایران، افراد بالای ۶۵ سال در برد میگیرد که با توجه به جوان بودن کشور ما این آمار در سال های آتی بیشتر خواهد شد.

و در آخر از مجله علمی آموزشی پرستاری ایرانیان تشکر می کنم.

 

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 4 =