توراکوسکوپی

 

 

توراکوسکوپی , یک روش تشخیص است که به وسیله آن حفره پلور با اندوسکوپ مورد مشاهده و معاینه قرار می گیرد و مایع و بافت ها برای آنالیز تهیه می گردد.

 

روش انجام کار :

به طور طبیعی این پروسیجر در اتاق عمل و تحت بیهوشی انجام می شود.از طریق یک فضای بین دنده ای برش کوچکی به داخل حفره پلور ایجاد می شود.محل برش از طریق یافته های بالینی و تشخیص تعیین می گردد.یک اسکوپ فیبراپتیک مدیاستینال به داخل حفره پلور وارد شده و مایع موجود آسپیره می شود و حفره پلور با استفاده از آن مشاهده می شود.بعد از انجام پروسیجر برای تسهیل اتساع مجدد ریه ها ممکن است چست تیوب تعبیه شود.

 

توراکوسکوپی به طور اولیه در ارزیابی های تشخیصی و درمان افیوژن پلور , بیماری های پلور و درجه بندی تومور ها کاربرد دارد.از این روش برای بیوبسی ضایعات و برداشتن بافت ها تحت مشاهده مستقیم نیز می توان استفاده کرد.

 

 

Thoracoscopy

 

 

روش های توراکوسکوپی جدیدی طراحی شده اند که با دسترسی به ابزار های ویدیویی , اجازه مشاهده بهتر ریه ها را فراهم می کند.توراکوسکوپی از طریق یک مانیتور ویدیویی ( VATS ) برای تشخیص و نیز درمان امپیم , افیوژن پلور , توده های ریه و پلور و پنوموتراکس استفاده می شود.گرچه در درمان برخی سرطان های ریه نمی توتن VATS را جایگزین توراکوسکوپی کرد ولی استفاده آن در حال گسترش است.زیرا برای بیماران آثار تخریبی کمتری دارد همچنین طول مدت اقامت در بیمارستان و دوره ی بهبودی در این روش , کوتاه تر است.

 

اقدامان پرستاری :

 

۱- مراقبت های روتین قبل از عمل مثل اطمینان از دریافت رضایت نامه آگاهانه و NPO بودن بیمار قبل از پروسیجر , را انجام دهد.

 

۲- بعد از عمل پرستار باید علایم حیاتی , درد , وضعیت تنفسی , علایم خونریزی و عفونت در محل جراحی را برسی کند.

 

۳- تنگی تنفس می تواند نشانه پنوموتراکس باشد و باید فورا گزارش شود.

 

۴- در صورت تعبیه چست تیوب در طی پروسیجر , ثبت ترشحات خارج شده و محل قرارگیری لوله ضروری است.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + ده =