اختلال در سیکل خواب و اقدامات پرستاری

 

اختلال در سیکل خواب و اقدامات پرستاری

 

الف ) راه رفتن در خواب (Somnambulism) :

 

شامل یک رشته رفتار پیچیده است که در یک سوم اول شب و در خلال مرحله ۳ و ۴ خواب NREM عمیق رخ می دهد که اغلب به ترک بستر , راه رفتن بدون هوشیاری کامل و بدون خاطره بعدی از این دوره است.

فرد مینشیند و گاهی اعمال حرکتی تکراری نظیر راه رفتن , لباس پوشیدن , دستشویی رفتن , صحبت کردن , فریاد کشیدن و حتی رانندگی کردن انجام می دهد.این رفتار ها ندرتا به بیداری منجر می شود.اغلب شخص به تخت خواب باز می گردد و صبح روز بعد چیزی به یاد ندارد.معمولا در سنین ۸-۴ سالگی شروع می شود.اوج شیوع آن در حدود ۱۲ سالگی است و در پسر ها شایع تر از دختر هاست.این اختلال یک زمینه ی خانوادگی دارد.خستگی مفرط یا محرومیت قبلی از خواب سبب تشدید حملات می گردد.

ب ) ترس ها و کابوس های شبانه (Night terrors) :

 

کابوس رویائی ترسناک و طولانی است که شخص هراسان از آن بیدار می شود.اغلب مانند سایر رویا ها همیشه در خلال خواب REM ایجاد می شود.در کودکان در سنین پیش از مدرسه شایع تر است.پس از رویای ترسناک کودک کاملا بیدار می شود و در صورت وجود فردی که به او اطمینان خاطر می بخشد مجددا به خواب آرام می رود.

 

ج ) شب ادراری (Enuresis) :

 

حالت غیر ارادی دفع ادرار در کودکانی که به سنی رسیده اند که توانایی کنترل ادرار را دارند . معمولا همراه با اختلال عاطفی در مرحله ۴ خواب NREM ایجاد می شود.

 

د ) سندرم مرگ ناگهانی نوزادان (Sudden infant death syndrome) SIDS

 

آپنه , هایپوکسی و آریتمی قلبی ناشی از اختلال در سیستم اعصاب اتونوم در حین خواب است . انجمن آمریکایی کودکان توصیه می کند که نوزاد باید در وضعیت خوابیده به پشت بخوابد زیرا بین وضعیت خوابیده به شکم و بروز SIDS ارتباط وجود دارد.

 

ه ) فشردن دندان ها در خواب یا بروکسیسم (Bruxism) :

 

سائیدن , فشردن یا محکم نمودن دندان ها به یکدیگر در حین خواب می باشد.در ۱۳ تا ۱۵ % افراد طبیعی دیده می شود.اضطراب , مصرف الکل می تواند باعث تشدید بروکسیسم شود.

 

 

اختلال خواب مرتبط با اختلالات طبی – روانی عصبی

 

اختلالات طبی : بیماری های تنفسی (آسم , برونشیت , آمفیزم , رنیت آلرژیک ) , بیماری های قلبی و عروقی , اختلالات تیروئید (هایپوتیروئیدی مرحله ی ۴ خواب کاهش می دهد ) بیماری های کلیه ( ناکچوریا یا ادرار کردن در طول شب ) , عفونت ادراری , بیماران دیابتی , بیماری های معده ( اولسر پپتیک )

اختلالات روانی : افسردگی , اضطراب , سایکوز , اختلالات خلق , الکلیسم

اختلالات عصبی : سکته های مغزی , سندرم پای بی قرار , بیماری پارکینسون کره هانتینگتون , میاستنی گراو , تومور های مغزی , دژنرسانس نخاعی –  مخچه ای , مولتیپل اسکلروزیس , دمانس و به طور کلی هر عاملی که باعث اختلال در عملکرد پونز , مغز میانی , هیپوتالاموس و کورتکس مغز شود.

 

سایر اختلالات خواب :

 

الف ) اختلال خواب مرتبط با قاعدگی

ب ) سندرم خفگی در خواب

ج ) اختلال خواب مرتبط با بارداری

 

اقدامات پرستاری :

 

۱- کمک به ارتقاء رفتار های افزایش دهنده استراحت شامل حفظ برنامه منظم خواب و بیداری , محدود کردن چرت های روزانه , رفتن به تخت خواب در هنگام خواب آلودگی

 

۲- استفاده از روش ها و ورزش های آرامسازی در زمان خواب ( تنفس آرام و آهسته برای ۱ تا ۲ دقیقه , آرامسازی عضلات , گوش دادن به موسیقی , تماشای تلویزیون و خواندن کتاب )

 

۳- فراهم ساختن محیطی راحت با درجه حرارت , تهویه مناسب , حداقل سر و صدا , نور مناسب و تخت راحت و پوشیدن لباس راحت و گشاد

 

۴- بالا بردن سر تخت یا افزودن بالش ها

 

۵- کاهش مصرف مایعات ۲ تا ۴ ساعت قبل از زمان خواب

 

۶- محدود کردن الکل , کافئین و نیکوتین در بعد از ظهر و غروب

 

۷- مصرف کربوهیدرات یا شیر به عنوان یک وعده غذایی سبک قبل از زمان خواب و اجتناب از خوردن غذاهای سنگین ۳ ساعت قبل از خواب

 

۸- استفاده از گوشی و چشم بند

 

۹- اجتناب از تحریک ذهنی شدید و کاهش استرس و هیجان درست قبل از خواب

 

۱۰- آموزش به مددجو جهت انجام تمرینات بدنی روزانه به خصوص صبح و اجتناب از تمرینات شدید در غروب در طی ۲ ساعت قبل از خواب

 

۱۱- برسی تداخلات دارویی که ممکن است باعث اختلال خواب شود.

 

۱۲- استفاده از آرام بخش ها و خواب آور ها به عنوان اخرین راهکار برای مدت کوتاه

 

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + پنج =