نزدیکی بعد از عمل هیسترکتومی

نزدیکی بعد از عمل هیسترکتومی

هیسترکتومی نوعی جراحی برای برداشتن رحم (زهدان) است، رحم اندامی است توخالی که نوزادان در آن رشد می کنند . این جراحی باعث می شود درد و سایر علائم ناشی از شرایطی مانند فیبرویید یا اندومتریوز کاهش دهد. و درصورتی که سرطان رحم یا گردن رحم داشته باشید، این جراحی می تواند درمان سرطان شما باشد.

هر نوع جراحی می تواند عوارض جانبی داشته باشد . هیسترکتومی عوارض جانبی مانند خونریزی و درد ایجاد می کند.وقتی که شما این عمل را انجام دهید دیگر قادر به بارداری نخواهید بود،  هیسترکتومی همچنین می تواند در طول هفته های بعد از عمل، زندگی جنسی شما را مختل کند . با این حال هنگامی که بهبود یابید، مانعی برای داشتن رابطه جنسی و لذت بردن از آن وجود ندارد.

در این مقاله از ایرانیان نرس شیوه تاثیر گذاری هیسترکتومی بر روی رابطه جنسی و اطمینان خاطری برای شما که بعد از هیسترکتومی این بخش مهم زندگی را از دست نخواهید داد، بررسی میکنیم.

 

چگونه می توانم بعد از هیسترکتومی شروع به داشتن رابطه جنسی کنم؟

بیشتر عوارض جانبی عمل جراحی باید از بین برود و بدن شما در طول دو ماه بهبود یابد. کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا به زنانی که به تازگی عمل هیسترکتومی داشته اند توصیه می کند که در شش هفته بعد از عمل جراحی نباید چیزی را در واژن خود قرار دهید.

انواع هیسترکتومی

  • هیسترکتومی کامل. رایج ترین نوع هیسترکتومی است. کل رحم، اعم از  قسمت پایینی و گردن رحم برداشته میشود. ممکن است جراح لوله های فالوپ و تخمدان ها را نیز بردارد.
  • هیسترکتومی جزئی (اسم دیگر  آن ساب توتال یا سوپراورسیکالمی باشد ). تنها قسمت بالایی رحم برداشته می شود و دهانه رحم در جای خود باقی می ماند.
  • هیسترکتومی رادیکال: جراح متخصص رحم، گردن رحم، بافت در هر دو طرف دهانه رحم و قسمت بالای واژن را بر میدارد. این نوع جراحی بیشتر برای درمان سرطان دهانه رحم استفاده می شود.امکان دارد بعد از جراحی، مقداری خونریزی و ترشح داشته باشید و بعث قاعدگی نامنظم خواهد شد. درد، سوزش و خارش در اطراف محل برش نیز طبیعی است. اگر تخمدان شما برداشته شود، احتمالا عوارض جانبی مانند عوارض یائسگی مثل گرگرفتگی و تعریق شبانه خواهید داشت.

 

هیسترکتومی و تاثر آن در رابطه جنسی

هیسترکتومی باعث می شود رابطه جنسی شما به مدت چند هفته متوقف شود، اما نباید آن را پایان زندگی جنسی خود دانست. بر اساس نحقیقات انجام شده بر روی زنانی که هیسترکتومی انجام داده اند بیشتر آنها اظهار داشتن یا رابطه جنسی آنها همانند قبل است و یا بهتر شده است و از درد و خونریزی که موجب جراحی آنان شده رهایی یافته اند.

به دلیل انکه  تخمدانها تستوسترون و هورمون استروژن تولید می کنند و آنها جزء اصلی میل جنسی شما هستند.ممکن است با حذف تخمدانها در طول عمل، میل جنسی شما کاهش یابد.

آیا باز هم به ارگاسم می رسم؟

بر اساس گزارشات و تحقیقات به عمل آمده ممکن است بعد از عمل شما به ارگاسم نرسید و این مسله به خاطر این است که در هنگام عمل عصب های که شما را به حالت ارگاسم می رسانند قطع شود.
همچنین در گردن رحم عصب هاییوجود دارد که در طول رابطه جنسی تحریک می شوند. اگر گردن رحم شما برداشته شود، جراح ممکن است این عصب ها را بریده باشد. با این حال، این یک مسئله نادر است و برای بسیاری از افرادی که این جراحی را انجام می دهند، معمول نیست.

بی میلی در روابط جنسی

آیا احساسی که در رابطه جنسی خواهم داشت مثل قبل است؟

هیسترکتومی بر احساس شما در واژن تاثیر نمی گذارد. با این حال، برداشتن تخمدان ها شما باعث یائسگی می شود، که می تواند بافت های واژن خشک شود و رابطه جنسی را دردناک تر کند.

مطمئن ترین راه برای شروع دوباره داشتن رابطه جنسی چیست؟

برای بازگشت به روال عادی زندگی جنسی خود وقت بیشتری صرف کنید. حداقل تا بعد از شیش ماه از عمل هیسترکتومی اقدام به نزدیکی نکنید.

اگر از خشکی واژن در رابطه جنسی رنج می برید، از پزشک معالج خود در مورد استفاده از کرم ها، حلقه ها یا قرص های استروژن واژینال بپرسید. یا یک روان کننده مبتنی بر آب یا سیلیکون مانند K-Y یا Astroglide هنگام رابطه جنسی را امتحان کنید.

 

چه کارهایی را می توانم برای بهبود زندگی جنسی خود انجام دهم؟

اگر پس از هیسترکتومی در بازگشت به زندگی جنسی با مشکل واجه شدید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • وقت بیشتری صرف کنید و به ود زمان دهید تا تحریک شوید .
  • با روش آزمون و خطا تمرین و تجربه پوزیشن های مختلف را امتحان کنید تا بهترین پوزیشن را که راحت تر است پیدا کنید. گزینه های غیر از رابطه جنسی واژینال، مانند تحریک دهان و یا دستی را امتحان کنید.
  • با شریک زندگی خود راحت و رک باشد. و در باره حالتی که راحت تر و لذت بخش تر است برای شما صحبت کنید.

روابط عاشقانه

اگر این نکات تاثیری ندارند، مراجعه به سکسولوژیست یا مشاور جنسی( سکس درمانی ) را همراه با شریک جنسی خود مد نظر قرار دهید.

هنگامی که شش هفته از عمل جراحی میگذرد، باید بتوانید به زندگی جنسی عادی بازگردید. اگر هنوز در میل جنسی، ارگاسم یا راحتی در هنگام رابطه جنسی مشکل دارید، تسلیم نشوید. به پزشک مراجعه کنید.

در اینجا چند سوال مطرح می شود که از پزشک خود بپرسید:

  • پس از جراحی، مطمئن ترین راه برای برگشت دوباره به زندگی جنسی قبلی چیست؟
  • اگر رابطه جنسی دردناکی داشتم چه باید بکنم؟
  • چگونه می توانم بر کاهش میل جنسی غلبه کنم؟
  • اگر همسرم ناامید شود یا به من کمک نکند چه باید بکنم؟

شما و پزشکتان به همراه هم می توانید شیوه هایی برای ایجاد زندگی جنسی خوب راه حل های را پیدا کنید.

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 8 =