ادم ریه

 

 

ادم ریه

 

ادم ریه یک واقعه ی حاد ناشی از نارسایی بطن چپ است و می تواند به دنبال MI حاد و یا با وخیم تر شدن HF ظاهر شود.زمانی که بطن چپ شروع به نارسا شدن می کند, خون در درون گردش خون ریوی بلوک شده , منجر به ادم میان بافتی ریوی می شود.

 

تظاهرات بالینی :

۱- متعاقب کاهش اکسیژن رسانی مغز , بیمار به طور فزاینده ای بی قرار و مضطرب می شود.هم زمان با وقوع حالت بی تنفسی ناگهانی و احساس خفگی , بیمار دچار تاکی پنه همراه با تنفس پر سرو صدا و کاهش درصد اشباع اکسیژن می شود.

 

۲- پوست و غشاهای مخاطی ممکن است رنگ پریده یا سیانوتیک شوند, و دست ها ممکن است سرد و مرطوب باشند.تاکی کاردی و JVD علائم شایع هستند.

 

۳- ممکن است سرفه های پی در پی بروز کنند که همراه با افزایش خلط کف آلود است با پیشرفت ادم ریوی , اضطراب و ناآرامی بیمار افزایش پیدا می کند , بیمار ممکن است کانفیوز و مات شود.

 

۴- بیمار تقریبا توسط مایع کف آلود خونابه ای که در آلوئول ها تجمع پیدا کرده , خفه می شود که به آن غرق شدن در ترشحات می گویند.این وضعیت نیاز به اقدام فوری دارد.

 

پیشگیری :

همانند بسیاری از موارد اورژانس , پیشگیری از ادم ریه آسان تر از درمان آن است.برای تشخیص زودهنگام آن , پرستار باید به برسی میزان دیسپنه , سمع صدا های ریه و قلب , و وسعت ادم محیطی بپردازد.

سرفه های ضربه ای , خستگی , افزایش وزن , پیشرفت و بدتر شدن ادم و کاهش تحمل فعالیت ممکن است اولین نشانه های پیشرفت ادم ریه باشد.ادم ریه در مراحل اولیه ممکن است با افزایش دز دیورتیک ها و انجام سایر مداخلات برای کاهش پیشبار قلب , تخفیف یابد.

برای مثال قرار دادن بیمار در وضعیت نشسته و پاهای آویزان باعث کاهش بار کاری بطن چپ می شود.رژیم درمانی و درک بیمار نسبت به پذیرش آن باید مورد برسی قرار بگیرد.

 

تدابیر طبی :

۱- اکسیژن درمانی

اکسیژن با غلظت کافی برای رفع هیپوکسی و تنگی نفس تجویز می شودو معمولا در ابتدا از ماسک دارای کیسه ذخیره بدون تنفس مجدد استفاده می شود.

 

۲- دیورتیک ها

دیورتیک ها باعث افزایش ترشح سدیم و آب توسط کلیه ها می شوند.فوروسماید یا سایر دیورتیک های حلقه ای , برای دستیابی به اثر فوری دیورتیک , به صورت وریدی یا انفوزیون مداوم تجویز می شوند.

 

۳- وازودیلاتور ها

وازودیلاتورها نظیر نیتروگلیسیرین وریدی یا نیتروپروساید ممکن است به رهایی از علایم ادم ریه کمک کنند.استفاده از آن ها در بیمارانی که هیپوتانسیون هستند ممنوع است.

 

تدابیر پرستاری :

– پوزیشن دادن به بیمار جهت بهبود گردش خون

پوزیشن مناسب می تواند به کاهش بازگشت خون وریدی به قلب کمک می کند.بیمار در وضعیت نشسته و ترجیحا با پاهای آویزان از کنار تخت , قرار داده می شود.این پوزیشن اثر فوری در کاهش بازگشت خون وریدی , کاهش حجم ضربه ای بطن راست و کاهش احتقان ریه دارد.

 

– ایجاد حمایت روانی

زمانی که توانایی نفس کشیدن کم می شود, متعاقبا احساس ترس و اضطراب بیمار افزایش یافته , وضعیت را وخیم تر می کند.اطمینان دادن به بیمار و انجام مراقبت های ماهرانه پرستاری , از اجزای اصلی درمان است.

 

– پایش دارو

بیماری که تحت درمان با دیورتیک است , حجم زیادی ادرار را طی دقایقی پس از دریافت دارو دفع خواهد کرد. به منظور کاهش مصرف انرژی بیمار جهت بالا و پایین رفتن از تخت برای رفتن به دستشویی , و افزایش کار قلب , می توان از صندلی دستشویی در کنار تخت بیمار استفاده کرد.در صورت لزوم , به لحاظ پایش دقیق برون ده ادراری , ممکن است سوند ادراری دائم برای بیمار جای گذاری شود.

بیماری که تحت انفوزیون وریدی مداوم دیورتیک و داروهای وازواکتیو است , نیازمند پایش مداوم ECG  و اندازه گیری مکرر علائم حیاتی است , بیمارانی که نیازمند مراقبت مداوم هستند باید به بخش ICU منتقل شوند.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =