اصول مهم ورزش در بیماران دیابتی

ورزش در بیماران دیابتی

 

 

 

اصول مهم ورزش در بیماران دیابتی

ورزش، گلوکز و گلیکوژن را در داخل ماهیچههای بدن میسوزاند ( این پدیده در صورتی رخ میدهد که دیابت کنترل شده باشد). در حین و بعد از ورزش ، قندخون وارد ماهیچهها میگردد و سطح گلوکز و گلیکوژن را به حد طبیعی میرساند. وجود برنامههای منظم ورزشی در افراد دیابتی عملکرد انسولین را تنظیم میکند. ورزش بیماران دیابتی باید بصورت تمرینهای هوارسان (آیروبیک) باشد. تمرینهای هوا رسان به فعالیتهایی گفته میشود که با مصرف زیاد اکسیژن توأم باشند.

این نوع تمرینها دستگاههایی را که برای سلولهای بدن اکسیژن تهیه میکنند، فعال میسازند. به دنبال انجام تمرینهای هوارسان تغییرات سودمند و مفیدی در ریهها ، قلب و رگهای خونی پدید میآید. با انجام تمرینات هوارسان ، بدن هوای بیشتری را به داخل ریهها منتقل میکند. به طور معمول تمرینهای هوارسان به فعالیتهای استقامتی گفته میشود که به سرعت زیاد نیاز ندارد.

نکات مهم در ورزش بیماران دیابتی :

۱- بیماران دیابتی که قند خون بالای ۲۵۰ دارند و یا کتون در ادرار آن ها دیده می شود نباید قبل از منفی شدن کتون در ادرار ورزش را شروع کنند زیرا ورزش ایجاد اسید لاکتیک می کند و دیابتی ها چون اسیدوز دارند , اسیدوز آن ها تشدید می شود.

 

۲- ورزش باید منظم باشد.

 

۳- در هوای گرم و هوای سرد ورزش انجام نشود زیرا استرس تلقی می شود و به علت ترشح کورتیزول قند خون افزایش پیدا می کند.

 

۴- ورزش پراکنده باشد.

 

۵- ورزش نباید سنگین باشد که مصرف قند خون را کاهش دهد , شنا , پیاده روی , دوچرخه سواری که آرام و یکنواخت باشد یا دوچرخه ثابت ورزش مناسبی برای بیماران دیابتی می باشد.

 

۶- اگر بیمار هم انسولین میگیرد و هم ورزش میکند قبل از ورزش کردن غذا مختصری حاوی ۱۵ گرم کربوهیدرات مصرف کند که در حین ورزش قند خون پایین نیاید و چند ساعت بعد از ورزش نیز از وعده غذایی کامل استفاده شود.

 

 

 

نکات قابل توجه :

الف ) در دیابت نوع ۲ و افراد چاق نیازی به مصرف غذا قبل از ورزش ندارد

 

ب ) اگر عوارض دیابت به صورت فشار خون بروز کرده بود و یا عوارض عروقی ایجاد شده بود از انجام ورزش خودداری کنند.

 

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =