پیشگیری و درمان کم خونی

پیشگیری و درمان کم خونی

 

کم خونی در زنان شایع تر است و انواع مختلفی دارد  شایع ترین نوع آن که درمان ساده تری دارد  از فقر آهن به وجود می آید. کم خونی را جدی بگیرید و حتما باید درمان شود زیرا پس از گذشت سالها تاثیر بدی رو اندام های بدن می گذارد، اما چرا کم خونی بیشتر در زنان اتفاق می افتد ؟ با مجله علمی آموزشی پرستاری ایرانیان همرا باشید.

 

کم خونی ناشی از عادت ماهیانه

به طور معمول هر خانم ماهیانه وارد دوران قاعدگی میشود و دچار خونریزی میگردد . میزان و روز های این دوره در هر زن متفاوت است و هر دوره حدود ۸۰ سی سی خون از دست می دهند این دوره ها باید حداکثر ده روز طول بکشد. و در صورتی که مقدار و روزهای دوره بشتر شود بدن باعث کم خونی میشود زیرا بدن انسان قادر به جبران کم خونی در طول یک ماه نخواهد بود و کمبود آهن رخ میدهد. کم خونی ناشی از فقر آهن را می توان با مصرف مواد غذایی سرشار از آهن به راحتی جبران کرد.

 

کم خونی ناشی از بارداری

یکی دیگر از عواملی که باعث کم خونی در زنان می شئد بارداری است ، آهن مورد نیاز رشد جنین در طول بارداری از مادر گرفته می شود. همچنین زنان باردار به طور معمول در نیمه بارداری خود دچار کاهش هموگلوبین خون می شود .

احتمال بروز کم خونی در زنانی که قبل از بارداری کم خون هستند و یا دو قلو باردارند، بیشتر است. خونریزی در طول بارداری به علت وجود جفت سر راهی یا کنده شدن زودرس جفت از دیگر عوامی می باشد که کم خونی را زیاد می کند .

کم خونی به علت خونریزی حین زایمان

یکی دیگر از عوامل مهم که باعث کم خونی در زنان می شود زایمان است در زایمان های که به طور طبیعی انجام می شود حدود ۵۰۰ سی سی خون از دست میرو این میزان خون در زایمان های سزارین به هزار سی سی می رسد .

در زایمان های دوقلویی و چند قلویی همچنین زایمان های که باعث پارگی مجرای زایمان ، شل ماندن یا آتونی رحم و اتفاق های اینچنینی می شود خونریزی را افزایش می دهد و در نتیجه سبب فقر آهن می شود .

 

نشانه های کم خونی چیست ؟

هر چه کم خونی زیاد باشد نشانه های آن نیز بیشتر ظاهر می شود، ممکن است کم خونی خفیف نشانه خاصی نداشته باشد.علائم کم خونی شامل : سفید شدن مخاط زیر چشم، کبود شدن ناخن ها، رنگ پریدگی، ضعف ،خستگی زودرس، بیحالی و تپش قلب است .

 

چرا درخواست آزمایش از زنان ضروری است ؟

کم خونی در زنان بیشتر از مردان است . به همین دلیل همه زنان هر سال یا حداکثر دو سال یکبار آزمایش خون هموگلوبین و آهن ، چربی و قند خون انجام دهند مخصوصا زنانی که خونریزی طولانی دارند حتما به پزشک مراجعه کنید. در نتایج آزمایش پارامتر فریتین و آهن سرم کم باشد، نشان آن است که فرد کم خون است . در آزمایش سی بی سی که جهت تشخیص کم خونی تجویز می شود گلبول های قرمز خون، غلظت، میزان پلاکت بررسی می شود، این آزمایش میزان کم خونینشان میدهد و درمان بر اساس آن آغاز خواهد شد .

قرص آهن

مصرف قرص آهن برای جبران خون ازدست رفته برای خانم هایی که دچار کم خونی مناسب می باشد .در مواردی ممکن است مصرف چند قرص آهن در روز تجویز گردد. اغلب افراد پس از مصرف قرص حالت تهوع میگیرند بهتر است این قرص را همرا با آبلیمو مصرف کنید تا جذب آن هم بهتر شود .و بعد از مصرف قرص آهن ، استفاده از مواد کافئین دار مانند چای و قهوه ممنوع است .

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =