پوسیدگی دندان و پیشگیری از آن

 

پوسیدگی دندان و پیشگیری از آن

 

پوسیدگی دندان در واقع تخریب بافت های سخت دندان است . و می توان گفت یک بیماری عفونی قابل انتقال می باشد که با فعالیّت میکروب ها در سطح دندان آغاز در ساختمان آن پیشرفت می کند با این تعریف می توان گفت پوسیدگی  از یک دندان به سایر دندان ها سرایت کند.

 

 

 

 

 

پوسیدگی دندان پس از سرماخوردگی یکی از رایج ترین مشکلات در بین تمام بیماری ها در بین افراد دارد. پوسیدگی دندان علت رایج از دست دادن دندان در افراد جوان می باشد .  دندان درد معمولاً در بین کودکان و افراد جوان مشاهده می شود، اما می تواند همه افراد را در هر سنی تحت تاثیر خود قرار دهد.

 

پوسیدگی ممکن است از هر سطح دندان شروع شود ولی شروع پوسیدگی دندان در سه محل به ترتیب زیر شایع تر است : ۱ . شیارهای سطح جونده ۲ . سطح بین دندانی ۳ . طوق دندان

 

 

شرایط لازم برای پوسیدگی دندان :

 

۱- مستعد بودن مینای دندان و ضعیف بودن آن در مقابل اسید .

 

۲- وجود مواد قندی در دهان

 

۳- وجود پلاک های میکروبی : وقتی از دندان ها بخوبی مراقبت نشود ، میکروب ها با مواد موجود در بزاق دهان لایه نرم ، بیرنگ و چسبنده ای را تشکیل می دهند که بر روی دندان ها می چسبد . این لایه را پلاک میکروبی می نامند .

 

۴- زمان : طول مدتی که لازم است تا پوسیدگی دندان ایجاد گردد .

 

 

باکتریهای موجود در پلاک از مواد قندی غذاها تغذیه می کنند و در جریان این کار اسید تولید می شود . اسید تولید شده مینای دندان را که یک ماده آهکی است حل می کند و پوسیدگی ایجاد می گردد .

پلاک میکروبی + مواد قندی ← اسید ← پوسیدگی دندان

 

 

اسیدهای موجود در پلاک* دندان باعث تجزیه شدن سطح مینا و ایجاد سوراخ در دندان (کرم خوردگی) می شود. سوراخ معمولاً تا زمانی که به میزان زیاد رشد نکرده و اعصاب دندان را تحت تاثیر قرار ندهد یا باعث ایجاد ترک در دندان نشود، بدون درد خواهد بود. در صورتی که این مشکل درمان نشده به حال خود رها شود، امکان تشکیل آبسه دندان وجود خواهد داشت. پوسیدگی درمان نشده دندان همچنین می تواند ساختار داخلی دندان (ناحیه پالپ) را از بین برده و در نهایت باعث از دست دادن دندان شود.

 

 

 

علائم ساده ی  وجود پوسیدگی :

 

درد دندان یا احساس سوزش به خصوص پس از مصرف مواد غذایی شیرین، گرم، یا سرد و بوی بد دهان می تواند نشانه ای آشکار از ایجاد دندان پوسیده یا کرم خورده می باشد. اکثر موارد پوسیدگی دندان در مراحل اولیه آن در طول معاینات منظم دوره ای قابل شناسایی هستند. در این حالت سطح دندان ممکن است در هنگام تماس با اجسام تیز، نرم به نظر برسد. همچنین ممکن است بیمار تا زمان پیشرفت مراحل پوسیدگی دندان درد احساس نکند. در این حالت عکس برداری رادیولوژی از دندان ها می تواند بعضی از موارد پوسیدگی که امکان مشاهده آنها با چشم غیر مسلح وجود ندارد را آشکار نماید.

 

برای تشخیص پوسیدگی دندان بیمار، دندانپزشک فعالیت های زیر را انجام می دهد:
– از شما سوالاتی درباره مشکلات قبلی دندان و مراقبت های انجام شده نسبت به آن می پرسد.
– دندان های شما را معاینه کرده و از ابزارهای خاص و یک آینه کوچک برای بررسی هر چه بهتر دندان ها استفاده می کند.
– از شما می خواهد از وضعیت دهان و دندان خود عکس رادیولوژی تهیه کنید تا به این ترتیب بتوان پوسیدگی هایی که امکان مشاهده آنها با چشم وجود ندارد را تشخیص داد.

 

 

روش های آسان پیش گیری از پوسیدگی دندان

 

مسواک زدن روزانه دندان ها و نیز اجتناب از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که برای سلامت دندان مضر هستند، می تواند به جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان و دندان خراب کمک کند.باکتری ها، مواد اسیدی، و ذرات غذایی باقیمانده پس از صرف غذا با ترکیب شدن با بزاق دهان می توانند یک ماده سخت به نام پلاک ایجاد کنند که به دندان ها می چسبد. تشکیل پلاک بر روی دندان در طول ۲۰ دقیقه پس از مصرف غذا شروع می شود. اگر این پلاک های تشکیل شده بطور کامل و منظم از روی دندان ها پاک نشوند، پوسیدگی دندان و متعاقب آن حساسیت دندان می تواند شروع شده و توسعه پیدا کند. پوسیدگی دندان در نتیجه فعالیت باکتریایی به خاطر باقی ماندن ذرات مواد غذایی در دهان (به دلیل مسواک نزدن به نحو مناسب) ایجاد می‌شود.

 

 

 

 

 

 

رعایت بهداشت دهان و دندان در جلوگیری از ایجاد پوسیدگی نقش با اهمیت و کلیدی دارد. رعایت بهداشت دندان شامل تمیز کردن حرفه ای و منظم دندان ها (هر ۶ ماه یک بار)، مسواک زدن برای حداقل دو بار در روز و نخ دندان کشیدن برای یک بار در روز است.

مصرف غذاهای جویدنی و عادی بهترین انتخاب برای خوردن غذا به عنوان بخشی از وعده های غذایی روزانه است و بهتر است کمتر از تنقلات استفاده شود. در صورت امکان، دندان های خود را مسواک زده یا پس از خوردن غذا دهان خود را با آب بشویید. سعی کنید مصرف تنقلات را در سطح حداقل حفظ کنید، زیرا این مواد غذایی می توانند باعث ایجاد اسید در دهان شما شوند. همچنین لازم است از مصرف مداوم نوشیدنی های شیرین یا مکیدن زیاد شکلات و نعناع خودداری نمایید. برای حفاظت از دندان ها و نیز پیش گیری از پوسیدگی آنها می توان از مواد فلوراید موضعی بر روی سطح دندان استفاده کرد. انجام این کار می تواند شامل استفاده از یک خمیر دندان یا دهان شویه حاوی فلوراید باشد.

 

 

پلاک* : از ترکیب مواد غدایی موجود در دهان و بزاق دندان پلاک بوجود می اید که در صورت عدم مسواک در کمتر از بیست دقیقه این بلاگ به دندان می چسبد.

 

 

در مطالب  آینده وب سایت پرستاری ایرانیان روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان و همچنین روش های درمان آن را خواهیم گفت پس سایت ما را دنبال کنید.

 

 

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + ده =