افسردگی بعد از زایمان و راه های درمان آن

افسردگی بعد از زایمان و راه های درمان آن

افسردگی بعد از زایمان و راه های درمان آن

اگر پس از زایمان احساس غمگین بودن، پوچی و نا امیدی دارید بهتر است این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید زیرا ممکن است به افسردگی بعد از زایمان مبتلا شده باشید. اگر در هنگام مراقبت از نوزاد یا ارتباط عاطفی هم دچار مشکل شدید احتمالا همین مشکل را دارید. احساس غم و اندوه بچه دار شدن با افسردگی بعد از زایمان تفاوت هایی دارد. احساس غم و اندوه در شماری از زنان تا هفته دوم زایمان وجود دارد. این احساس بیشتر به خاطر خواب نا مناسب، بد خلقی، گریه و فکر زیاد به نوزاد ایجاد شود. حتی ممکن است احساس خوشحالی و ناراحتی را همزمان داشته باشید. توجه داشته باشید که علایم افسردگی بعد از زایمان تا ماه ها پس از زایمان از بین نمی روند.

برخی مواقع این افسردگی پیشرفته شده که به آن جنون بعد از زایمان می گویند و کار های عجیب از سوی زن سر می زند و برای خود و نوزادش خطر محسوب می شود. در این حالت به صورت اورژانسی باید برخورد کرد زیرا این افکار بدتر می شود و ممکن است به یک بیماری تبدیل شود. بهتر است وقتی که متوجه این نوع افسردگی شدید برای رفع آن اقدام کنید.

افسردگی بعد از زایمان چه عللی دارد؟

این نوع افسردگی به دلیل برخی تغییرات در سطح هورمون های پس از بارداری رخ می دهد. این نوع افسردگی در هر زنی ممکن است رخ دهد و حتی در برخی موارد در سقط جنین و مرده زایی هم ایجاد می شود. در برخی موارد ممکن است شما به احتمال زیاد این افسردگی را تجربه کنید. یکی اینکه قبلا هر نوع افسردگی داشته باشید. دیگری این که از سمت همسر، خانواده یا دوستان کمتر حمایت می شود. مورد دیگر این است که نوزاد شما بیمار شود و به مدت های طولانی گریه کند. استرس زیاد هم باعث این افسردگی می شود.

 

علائم افسردگی بعد از زایمان چه می باشند؟

افسردگی پس از زایمان برخی علایم دارد که ما آن ها را برای شما توضیح می دهیم. مهم ترین علایم اضطراب، نا امیدی، پوچی، احساس غم و اندوه می باشد. موارد دیگر لذت نبردن از کارهای روزمره، عدم احساس گرسنگی، کاهش وزن و یا کاملا برعکس احساس گرسنگی همیشگی و اضافه وزن و مشکلات خواب می باشند. در برخی زن ها هم عدم توانایی تمرکز کردن رخ می دهد.

افسردگی بعد از زایمان و راه های درمان آن

 

درمان افسردگی بعد از زایمان چگونه انجام می شود؟

اگر علایم را در خود حس کردید به پزشک مراجعه کنید و پس از برخی سوالات و معاینات پزشک تشخیص می دهد که شما به این نوع افسردگی مبتلا هستید یا خیر. سعی کنید با پزشک راحت باشید و همه چیز را کامل برای او توضیح دهید.

 

اما درمان افسردگی پس از زایمان با استفاده از دارو های ضد افسردگی انجام می شود. در برخی موارد هم که افسردگی خفیف می باشد با مشاوره حل می شود. در بسیاری از موارد هم پزشک هر دو مورد را تجویز می کند تا تاثیر بهتری داشته باشد. برخی از داروهایی که برای شیردهی به نوزادان مشکل زا نباشند برای درمان افسردگی پس از زایمان استفاده می شوند.

احتمالا پزشک مشاور به شما توصیه می کند ورزش های نرم و رژیم غذایی مناسب داشته باشید و با خانواده و شوهر شما هم صحبت می کند. این افسردگی باعث نمی شود که شما مادر بدی شوید فقط مدت زمان کمی از آن رنج می برید و پس از مدتی بهتر خواهید شد.

 

بهبود افسردگی پس از زایمان با شیردهی به نوزاد

برخی منابع می گویند مادرانی که به نوزادان خود شیر می دهند یا به این افسردگی مبتلا نمی شوند یا اگر مبتلا هستند خیلی زودتر بهبود می یابند. پس می توان به عنوان یک درمان سالم و بی خطر از آن یاد کرد.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 18 =