۸ علت شایع بی میلی مردان در روابط جنسی

بی میلی در روابط جنسی

۸ علت شایع بی میلی مردان در روابط جنسی

کمبود میل جنسی در زمان طولانی ممکن است برای بعضی افراد نگران کننده باشد. بعضی اوقات، بی میلی در روابط جنسی می تواند علائمی از مشکل اساسی در سلامت عمومی باشد. در این مقاله از ایرانین نرس چند علت کمبود میل جنسی در مردان برسی خواهیم کرد.

 

کمبود میل جنسی چیست؟

کمبود میل جنسی بی میلی در روابط زناشویی می توان تعریف کرد. اندازه میل جنسی در طول زندگی متفاوت است بنابراین در مواقعی از دست دادن علاقه فرد به رابطه جنسی امری معمولی می باشد.همجنین طبیعی است که در مواقعی از نظر میل جنسی با همسر خود هماهنگ نباشید.

تستوسترون پایین

تستوسترون یکی از هورمون های مهم در مردان است. در مردان بیشتر این هورمون را بیضه ها تولید می کنند. تستوسترون باعث ساخت عضله ،توده استخوانی و تحریک تولید اسپرم می شود. اندازه تستوسترون با عملکرد جنسی شما رابطه مستقیم دارد.

اگر تستوسترون شما زیر ۳۰۰ تا ۳۵۰ نانوگرم در دسی لیتر (ng / dL) باشد، میزان تستوسترون شما کم است. و هنگامی که میزان تستوسترون شما کم شود، میل جنسی نیز کاهش می یابد.

بخشی از کمبود تستوسترون طبعی و به خاطر پیری است. به حر حال اگر به نظر شما  این کاهش میل جنسی شدید و غیر طبیعی است باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. ممکن است با مصرف دارو های تقویت کننده و ژل ها سطح تستوسترون شما افزایش یابد.

داروها

برخی از دارو می توانند سطح تستوسترون را کاهش دهند و باعث بی میلی در روابط جنسی شوند از جمله این دارو ها می توان به داروهای فشار خون مانند مهارکننده های ACE و بتا بلوکرها نام برد که از انزال و نعوظ جلوگیری  می کنند. درصورت مشاهده اثرات کاهش تستوسترون پس از مصرف این دارو ها با پزشک خود صحبت کنید.

دارو های درمان کننده روابط جنسی

 

سندرم پاهای بی قرار (RLS)

سندرم پاهای بی قرار (RLS) میل غیر قابل کنترل برای حرکت پاها است.برسی ها نشان می دهد، که مردان مبتلا به RLS نسبت به افراد بدون RLS بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلال عملکرد نعوظ می باشند. اختلال نعوظ (ED) زمانی اتفاق می افتد که یک مرد نتواند به نعوظ برسد و یا نعوظ را حفظ کند.

محققان دریافتند که مردانی که حداقل پنج بار در هر ماه RLS داشتند، حدود ۵۰ درصد بیشتر احتمال ابتلا به ED را نسبت به مردان بدون RLS دارند. همچنین مردانی که به طور مکرر تر RLS را تجربه کرده بودند، احتمال بیشتری برای ناتوانی جنسی داشتند.

سندروم پا های بی قرار در روابط جنسی

 

افسردگی

افسردگی می تواند در تمام مراحل یک زندگی تاثیر داشته باشد.افراد دارای افسردگی توجه کمتری به محیط اطراف خود دارد و نسبت به کار های که قبلا برای او لذت بخش بوده ازجمله روابط جنسی توجه کمتری می کند.

همچنین یکی از عوارض جانبی برخی از داروهای ضد افسردگی کمبود میل جنسی می باشد، مخصوصا مهارکننده های بازجذب سروتونین (SSRIs). اگر دارو ضد افسردگی استفاده می کنید و باعث کمبود میل جنسی شما شده است با پزشک خود صحبت کنید او ممکن است باتغییر دوز با دارو ها مشکل شما را برطرف کند.

تاثیر افسردگی در روابط جنسی

 

بیماری مزمن

زمانی که به خاطر اثرات بیماری مزمن، مانند درد مزمن، احساس خوبی ندارید، احتمال ابتلا به کمبود میل جنسی افزایش می یابد . برخی از بیماری های خاص همانند سرطان می توانند تعداد اسپرم ها را کاهش دهد، چون تمرکز بدن روی جای دیگر می باشد. اگر در معرض بیماری مزمن هستید، با شریک جنسی خود در مورد شیوه هایی برای داشتن احساس بهتر در این زمان صحبت کنید. همچنین می توانید مشکل خود را با مشاور خانواده یا متخصص رابطه جنسی (سکسولوژیست) در میان بگذارید.

 

مشکلات خواب

مردان مبتلا به آپنه انسدادی خواب (OSA) دارای میزان تستوسترون کمتری هستند. مشکلات خواب رفته رفته باعث کاهش میل جنسی خواهد شد. محققان دریافتند که تقریبا نیمی از مردان دارای آپنه شدید خواب در طول شب نیز میزان بسیار پایین تستوسترون را تجربه می کنند.

بر اساس تحقیقات مجله ایرانیان نرس مردان با سطح تستوسترون پایین دارای خواب کمتری هستند. این تحقیاقات نشان می دهد که کاهش سطح کل تستوسترون با خواب سالمتر، به ویژه در مردان مسن تر، مرتبط است.

تاثیر بی خوابی در روابط جنسی

پیری

پیری با میزان سطح تستوسترون رابطه مستقیم دارد به گونه ای که هر ساله که از سن شما می گذرد این میزان کمتر خواهد شد،سطح تستوسترون مردان در اواخر دوره نوجوانی به بیشترین میزان خود می رسد . براساس تحقیقات کلینیک مایو، مردان به طور کلی متوجه تغییر میل جنسی خود در سن ۶۰ تا ۶۵ سالگی خود می شوند. در سالهای سالمندی، ممکن است داشتن اوج لذت جنسی، انزال، و تحریک بیشتر طول بکشد. نعوظ شما ممکن است به اندازه کافی سخت نباشد و ممکن است بیشتر طول بکشد آلت تناسلی شما به نعوظ برسد. با این حال، داروهایی وجود دارند که می توانند به درمان این مسائل کمک کنند.

تاثیر پیری در روابط جنسی

استرس

درصورتی که مغز شما به مسائل اطراف در گیر باشد ممکن است میل جنسی شما کاهش یابد. زیرا استرس باعث اختلال در میزان ترشح هورمونی شما می گردد. شریان های شما می توانند در زمان استرس تنگ شوند. این عامل جریان خون شما را محدود می کند و  باعث اختلال در عملکرد نعوظ می گردد. تحقیقاتی در مجله بیماری های عصبی و روانی ضمن تایید این مساله افزود استرس، جدا از علائم روانی و تاثیر در کیفیت رابطه، تأثیر مستقیم بر مشکلات جنسی دارد.

استرس

نتیجه گیری

در بیشتر مواقع درمان کمبود میل جنسی به درمان مسئله اصلی مربوط است. ممکن است لازم باشد داروها را تغییر دهید. اگر بی میلی جنسی شما دلیل روانشناختی دارد، به یک درمانگر برای مشاوره در رابطه با این مسئله مراجعه کنید. خودتان نیز می توانید اقداماتی برای افزایش میل جنسی خود انجام دهید. موارد زیر میل جنسی شما را افزایش میدهند:

  • مدیریت استرس
  • خواب کافی
  • سبک زندگی سالم
  • رژیم غذایی سالم

از آن جایی که کمبود میل جنسی برای مدت زمانی طبیعی می باشد، بی میلی در روبط جنسی بعد از چه مدتی نگران کننده است؟

عوامل تاثیر گذار بروی روابط جنسی که باعث بی میلی می شود را برسی کنید. معمولا بی میلی در روابط جنسی ریشه در بیماری های مزمن،استرس و مصرف دارو ها دارد. برسی ها نشان  می دهد که یکی از عوامل کاهش میزان تستوسترون در افراد داشتن فرزند است. علاوه بر این، هر سال که از زندگی شما می گذارد میزان تستوسترون شما به اندازه ۱ درصد کاهش می  یابد، بنابراین سن نیز نقش مهمی دارد.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =