آموزش به بیمار دارای پیس میکر دائمی

 

 

آموزش به بیمار دارای پیس میکر دائمی

 

۱- روزانه زخم را برسی کنند و در صورت وجود علایم عفونت , التهاب , هماتوم , خونریزی و ترشح به پزشک مراجعه کنند.در ابتدا از غوطه ور شدن در وان حمام و استفاده از لوسیون , کرم ها , پودر ها بر روی زخم محل قرارگیری دستگاه اجتناب کند.

 

۲- از پوشیدن لباس های تنگ که باعث سایش و فشار زیاد به زخم و ژنراتور میشود اجتناب گردد.پانسمان محکم روی زخم انجام نشود.  

 

۳- روزانه به مدت یک دقیقه نبض رادیال یا کاروتید برسی شود. اگر ۵ تا کمتر از سرعت تنظیم شده باشد ,باید به پزشک اطلاع دهد. نبض کمتر از ۱۰ تا نسبت به سرعت تنظیم شده , نشانه تمام شدن باطری است. تپش قلب شدید , سرگیجه و سنکوپ گزارش شود.

 

۴- از نزدیک شدن به وسایل و یا محیط های با میدان مغناطیسی بالا یا بزرگ دوری کند زیبا سبب تداخل الکترومغناطیسی شده و باعث اختلال در کار دستگاه پیس میکر میشود.

 

۵- در درگاه های امنیتی ورودی فرودگاه ها , ساختمان های دولتی و سایر مناطق امنیتی کارت شناسایی را نشان دهند و تقاضا بازرسی دستی (نه با دستگاه دستی ) را بنمایند.هنگام مسافرت با هواپیما از نشتن نزدیک به بال هواپیما به خاطر وجود موتور خودداری کنند.

 

۶- فلز ژنراتور پیس میکر ممکن است دزدگیر فروشگاه ها , کتابخانه ها و ساختمان ها را فعال کند.این آلارم ها روی عملکرد پیس میکر تاثیر ندارند.  

 

۷- رادیوگرافی ساده روی عملکرد ژنراتور پیس میکر اثری ندارد.اگر رادیو تراپی در سطحی که ژنراتور کاشته شده است باید انجام شود , تغییر محل ژنراتور لازم است.ضمنا کوتر و دیامتری در این افراد نباید استفاده شود.

 

۸- حرکت بازو را تا ترمیم برش جراحی محدود نمایند و بازو را برای مدت ۲ هفته بالا سر نبرد . ضمنا از فعالیت شدید در بازو ها و شانه ها و بلند کردن اجسام بیش از ۵-۵/۲ کیلوگرم ۶ هفته اول بعد از جراحی خودداری کند زیرا احتمال جابه جایی کاتتر را افزایش میدهد.از انجام فعالیت های ورزشی که سبب صدمه به ژنراتور میشود (فوتبال و تیراندازی) اجتناب شود.فعالیت جنسی را از هفته ششم می تواند از سر گیرد.  

 

۹- کارتی را بیمار همیشه همراه داشته باشد که در آن پزشک , نوع و شماره مدل پیس میکر , نام کارخانه سازنده , سرعت پیس میکر و نام بیمارستانی که در آن پیس میکر را گذاشته اند ثبت شده باشد.

 

۱۰- در ارتباط با اهمیت مصرف دارو , هدف , مقدار , زمان مصرف و عوارض جانبی به بیمار و یا افراد خانواده توضیح داده شود.

 

۱۱- در زمینه اهمیت مراجعات منظم به پزشک (جهت برسی عملکرد پیس میکر ) به بیمار و افراد خانواده تذکر داده شود. یک برنامه پیگیری معمول شامل هر دو هفته یکبار در طول ماه اول , هر ۴ الی ۸ هفته برای مدت ۳ سال و هر ۴ هفته بعد از آن میباشد. زمانی که انتظار تمام شدن باطری را دارد باید هر هفته مراجعه کند.

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − ده =