زمان انجام تست پاپ اسمیر

زمان انجام تست پاپ اسمیر

برای زنان بالای ۲۵ تا ۶۰ آزمایش پاپ اسمیر  سال لازم است و این آزمایش در خانه های بهداشت که امروزه دسترسی به آنها راحت شده است به صورت رایگان انجام می شود انجام آزمایش پاپ اسمیر به تشخیص سرطان دهانه رحم کمک می‌کند.در تمام بیمارستان های وابسته به مراکز بهداشتی تست پاپ اسمیر را انجام می‌دهند. با مجله علمی آمورزشی پرستاری ایرانیان همراه باشید.

آزمایش پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم، سه سال پس از شروع رابطه جنسی فرد باید انجام شود. درصورتی که رابطه جنسی شروع شده باشد و نیاز به غربالگری بیماری‌های منتقل‌ شونده از راه جنسی وجود داشته باشد، معاینه لگن زودتر از سنی که برای انجام آزمایش پاپ اسمیر توصیه شده ضرورت دارد.

امروزه با پیشرفت غلم شیوه های تشخیصی فزاوانی وجود دارد که با آنها می توان سرطان را به موقع تشخیص داد. «پاپ اسمیر» (Papsmear) یکی از روش ها محسوب می شود که در صورت استفاده درست از آن می توان به را حتی از پیشرفت سرطان در بدن جلوگیری کرد. آزمایش پاپ اسمیر درواقع یک تست غربالگری است که دارای ویژگی هایی می باشد که می توان به ساده یودن، ارزان بودن و قابل اندازه گیری بودن آن اشاره کرد. این آزمایش، یک شیوه خوب برای تشخیص سرطان دهانه رحم محسوب می شود.

به توصیه انجمن سرطان و کالج آمریکایی بیماری‌های، انجام تست پاپ اسمیر از ۲۱ تا ۳۰ سالگی باید هر یک تا سه سال انجام شود. پس از ۳۰ سالگی تست پاپ اسمیر باید به همراه تست HPV (ویروس پاپیلومانی انسانی) انجام شود.

درصورتی که هر دو تست منفی باشد، پاپ اسمیر باید هر سه سال تکرار شود. اگر تست پاپ اسمیر منفی و تست HPV مثبت باشد، تست باید هر ۶ تا ۱۲ ماه انجام شود. انجام آزمایش در زنان ۷۰ ساله به بالا که سه تست منفی متوالی داشته‌اند، متوقف می‌شود. توجه داشته باشید تا ۲۴ ساعت قبل از انجام تست فرد نباید مقاربت داشته باشد، و همینطور تست نباید در زمان خونریزی عادت ماهیانه انجام گرد. همچنین دو روز پیش از انجام تست از ژل، کرم و داروهای واژینال نیز نباید استفاده شود.

تستی که همه خانم ها باید انجام بدهند

برخلاف تصور برخی زنان که فکر می کنند این تست همیشه با ید انجام شود پزشک متخصص زنان  براساس یک قاعده خاص برای افراد مختلف تست را انجام می دهد. فواصل انجام این تست از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است.

این تست را باید همه زنان بعد از شروع مقاربت جنسی به صورت سالانه (سالی یک بار) انجام دهند. در صورتی که این تست، سه سال متوالی، به صورت سالانه انجام شد و نتیجه تست هر سال منفی بود، متخصص زنان و زایمان، فواصل تست را بیشترخواهد کرد؛ ولی در صورتی که فرد رفتار پرخطر داشته باشد یا موازین بهداشتی مثل استفاده درست از کاندوم را رعایت نکند باید این تست را با توجه به نظر پزشک با فواصل کمتری صورت گیرد.

همچنین کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند یا بیماری خاصی دارند، باید آزمایش پاپ اسمیر را با فواصل نزدیک به هم انجام دهند. کسانی که دخانیات مصرف می کنند ریسک ابتلا به سرطان در آن ها بالاست، نیز در این گروه خاص قرار می گیرند. تست پاپ اسمیر باید از شروع اولین رابطه زناشویی تا سن ۶۰ سالگی انجام بگرید و معمولا از سن ۶۰ تا ۷۰ سالگی دیگر آن را انجام نمی دهند.

نحوه انجام آزمایش پاپ اسمیر

نحوه انجام آزمایش پاپ اسمیر به اینصورت است که پزشک متخصص زنان، ضمن معاینه داخلی، نمونه ای را به آرامی با روش خاص بر می دارد. و آنرا روی یک لام شیشه ای قرار می دهند و با فیکساتور (ثابت کننده، Fixator) آن را روی لام، ثابت می کند. این نمونه به آزمایشگاه ارسال می شود و پس از رنگ آمیزی خاص، مورد بررسی قرار می گیرد. علاوه بر روش تست پاپ اسمیر، شیوه های تشخیصی دیگری وجود دارد که با تست پاپ اسمیر کمی متفاوت تر است. این روش «تین پرپ» (thinprep) نام دارد. پس از معاینه داخلی، با یک برس خاص بهداشتی، پس از آنکه نمونه ها را بر داشته سپس آن را در محلول تین پرپ می گذارند و به آزمایشگاه ارسال می کنند تا رنگ آمیزی و بررسی انجام شود. نتایج روش های تشخیصی به متخصص زنان ارجاع داده می شوند.

بهترین روش کدام است؟

روش های تشخیصی باید به خوبی انجام شوند، پاپ اسمیر نسبت به تین پرپ روش قدیمی تری می باشد ولی در صورتی که به درستی انجام شود خطای کمی دارد. نظر پزشکان متخصص در رابطه با درصد خطا آزمایش پاپ اسمیر متفاوت است و خطای تست پاپ اسمیر را از ۱۰ تا ۲۵ درصد و برخی دیگر خطای این روش را تا ۵۰ درصد می دانند. برخی از کارها در انجام این روش تشخیصی، سبب ایجاد خطا برای آن می شود. برای مثال، در شرایطی که آماده کردن نمونه بیش از اندازه طول بکشد و نمونه خشک شود، خطا به وجود می اید.

گاهی ممکن است آزمایش پاپ اسمیر به دلیل خطا منفی باشد امافرد دارای تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم باشد اما ولی در شرایطی که تست مثبت شود، خطایی در کار نیست و لزومی به تکرار آزمایش وجود ندارد و اقدامات تشخیصی و درمانی بعدی انجام می شود که یکی از این اقدامات بیوپسی (Biopsy) یا تکه برداری از دهانه رحم است، سپس این نمونه در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد.

برای افراد جوا که قصد بارداری دارند اگر مسئله سلول های پیش سرطانی، مطرح شود فقط این قسمت مبتلا برداشته می شود ولی در صورتی که سن فرد بالا (معمولا ۴۵ سال) و بچه داشته باشد، پزشک متخصص زنان، رحم را به صورت کامل بر می دارد.

کسانی که دارای شرایط زیر می باشند باید برای انجام تست پاپ اسمیر اقدام کنند :

 • افراد مبتلا به ایدز
 • کسانی که دخانیات مصرف می کنند
 • خانم هایی که در سنین پایین ازدواج کرده اند
 • کسانی که دارای عفونت و زگیل های تناسلی
 • در ۱۰ درصد موارد هم سرطان دهانه رحم ژنتیکی است که با تشخیص و نظر پزشک مشخص می شود
 • زنان نازا و یا افرادی که زایمان نداشته اند
 • کسانی که دارای روابط جنسی با افراد متفاوت هستند و یا اینکه شریک جنسی شان قبلا با شخصی که دارای سرطان رحم بوده نزدیکی داشته است

نکات مهم قبل از انجام تست پاپ اسمیر :

 • در طی دو روز قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر (تست سرطان دهانه رحم) از ژل، کرم و داروهای واژینال استفاده نشود
 • تا ۲۴ ساعت قبل تماس جنسی نداشته باشد
 • بهتر است این تست در فاصله روزهای ۱۸-۱۲ سیکل قاعدگی انجام شود
 • آزمایش پاپ اسمیر (تست سرطان دهانه رحم) نباید در زمان خونریزی پریود انجام شود
 • انجام آزمایش پاپ اسمیر مجدد باید با فاصله زمانی بیشتر از ۸هفته از نمونه گیری قبلی باشد
 • انجام آزمایش پاپ اسمیر باید حداقل ۸هفته بعد از زایمان باشد
 • انجام آزمایش پاپ اسمیر در ۳ماهه اول حاملگی بلامانع است.در حاملگی دو هفته بعد از اولین روز آخرین قاعدگی(روز ۱۸-۱۶ سیکل)بهترین زمان برای گرفتن پاپ اسمیر است

 

عوارض انجام تست پاپ اسمیر چیست؟

احتمال دارد پس از انجام آزمایش مهبل اندکی خونریزی کند. در صورتی که خونریزی بسیار زیاد باشد باید به پزشک اطلاع داد. فردی که تست بر روی او انجام شده می‌تواند بلافاصله پس از خاتمه یافتن تست فعالیت‌های عادی خود را از سر گیرد.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =