عوارض و علائم سرطان پانکراس

عوارض و علائم سرطان پانکراس

به دلیل آنکه این بیماری در مراحل اولیه هیچ نشانه ای از خود نشان نمیدهد سرطان پانکراس را یک بیماری «ساکت» می نامند. اما آیا پیشگیری از این بیماری امکان پذیر است؟ با اینکه هیچ اقدام مشخصی برای جلوگیری از سرطان پانکراس وجود ندارد،اما با ا جتناب از عوامل خطر، می توانید آن را کنترل کنید. با مجله علمی آموزشی پرستاری ایرانیان همراه باشید.

سرطان پانکراس

 

پانکراس چیست؟

لوزالمعده یا پانکراس اندام لوله مانند اسفنجی با طول تقریبی ۱۵ سانتیمتر می باشد که در قسمت پشت معده جا دارد. پانکراس دو وظیفه عمده در بدن را بر عهده دارد: تولید آنزیم های گوارشی که  به روده ها جهت هضم مواد غذایی کمک کنند و ساخت هورمون ها از جمله هورمون انسولین که نشاسته و قند بدن را تنظیم می کند.وقتی که سلول های بدخیم سرطانی در بافت پانکراس رشد و گسترش می یابند، سرطان پانکراس به وجود می آید.

نشانه های سرطان پانکراس

همانطور که می دانید بیشتر سرطان ها در ابتدا بدون نشانه گسترش خواهند یافت در سرطان پانکراس اغلب در قسمت فوقانی شکم درد ایجاد می شود و گاهی به عقب گسترش می یابد. و احتمال دارد این درد پس از خوردن غذا یا دراز کشیدن بیشتر شود. سایر نشانه ها میتوانند شامل کاهش وزن،زردی،از دست دادن اشتها، حالت تهوع، ضعف، خستگی و افسردگی باشند.

       نشانه سرطان پانکراس

علل سرطان پانکراس

اگرچه علت سرطان پانکراس هنوز بطور دقیق مشخص نشده است، اما یکی از عوامل اصلی خطر کشیدن سیگار است،زیرا افراد سیگاری مبتلا به این بیماری حداقل دو برابر افراد غیر سیگاری می باشد. سن در این بیماری نیز دخیل است و معمولا بعد از ۴۵ سالگی این بیماری رخ میدهد. دیابت نیز با سرطان پانکراس ارتباط دارد، زیرا دیابت عامل خطر است و به عنوان نشانه ای از این بیماری است. خطرات دیگر شامل پانکراتیت مزمن و سیروز کبد می باشند. از دیگر عوامل که در این بیماری ممکن است نقش داشته باشد عبارتند از: رژیم غذایی با چربی بالا، سابقه خانوادگی سرطان پانکراس، چاقی و عدم انجام ورزش نیز ممکن است در این بیماری نقش داشته باشند.

سی تی اسکن سرطان پانکراس

تشخیص سرطان پانکراس

تشخیص به موقع این بیماری بسیار مهم است. یک پزشک نمیتواند در طول معاینه معمول سرطان پانکراس را تشخیص دهد. به همین دلیل برای تشخیص و تعیین مناسب ترین درمان، آزمایشات تصویربرداری همانند سی تی اسکن، سونوگرافی نیاز است. در سی تی اسکن رنگی زیر منطقه سبز نشان داده شده  سرطان در پانکراس و کبدرا نشان می دهد. تشخیص دقیق سرطان پانکراس از بیوپسی گرفتن نمونه بافت از تومور مشخص می شود که این بیوپسی یا با یک سوزن از طریق پوست و یا در طول یک عمل جراحی اصورت می گیرد.

سرطان پانکراس

درمان

جراحی

چنانچه سرطان از پانکراس نگذشته باشد، جراحی یکی از گزینه های درمان است و تومور حذف می شود . طبیعتا میزان عوارض این جراحی به میزان آن بستگی دارد و تا حد امکان پانکراس طبیعی دست نخورده باقی می ماند. متأسفانه، در سرطان پانکراس، سلولهای بدخیم معمولا از نقطه پانکراس گسترش می یابند.

جراحی سرطان پانکراس

پرتودرمانی

برای کشتن سلول های سرطانی از پرتوی پر انرژی استفاده می کنند. پنج روز در هفته و برای چنید هفته و چنیدین ماه تابش پرتو انجام میگیرد. این برنامه با گسترش دوز کامل تابش، به محافظت از بافت طبیعی کمک می کند. همچنین از این روش به عنوان راه حلی برای کشتن سلول های سرطانی باقی مانده پس ز جراخی استفاده میشود. پرتو درمانی برای کاهش درد و یا مشکلات گوارشی ناشی از توده های سرطانی بزرگ نیز موثر است.

پرتو درمانی سرطان پانکراس

شیمی درمانی

شیمی درمانی استفاده از داروهایی می باشد که برای نابودکردن سلول های سرطانی استفاده می شود و از رشد و گسترش آنها جلوگیری می کند. این دارو ها میتواند یک یا ترکیبی از داروها باشد. ورود داروها به خون افراد و گسترش به تمام بدن، شیمی درمانی را گزینه خوبی است برای سرطانی که گسترش یافته است. همچنین شیمی درمانی، برای کشتن هر سلول سرطانی باقی مانده از جراحی، مفید است.

سرطان پانکراس

درمان هدفمند

درمان هدفمند به عنوان یک راه درمانی جدید در حال بررسی است. داروهای جدیدتر در بازار، می توانند به بخش های خاصی از سلولهای سرطانی حمله کنند.این نوع درمان عوارض جانبی کمتری نسبت به شیمی درمانی دارند و برای سلول های عادی کمتر مضر هستند.

چیزی که در اینجا نشان داده شده است، و سلول سرطانی پانکراس بزرگنمایی شده است.

درمان ضد باکتری جدید: ایمونوتراپی

ایمونوتراپی که یک درمان بیولژیک است سیستم ایمنی بدن را تقویت می بخشد هدف از این کار مبارزه با بیماری است. ایمونوتراپی برای سرطان پانکراس به همراه تحقیقو بررسی روی واکسن هایی که سیستم ایمنی را برای حمله به سرطان مسلح می سازد، به طور جدی مورد بررسی قرار گرفته اند.

درمان تسکین دهنده

این روش برای تسکین علائم و کنترل درد بدون در نظر گرفتن مراحل بیماری می باشد، هدف از درمان تسکین دهنده بهبود شرایط زندگی نه فقط به صورتی جسمی بلکه در ذهن و روح است.اگرچه این درمان در مراحل بسیار پیشرفته بیماری مناسب است،اما در کنار سایر درمان های سرطانی برای مبارزه با بیماری، مفید است.

 

آیا پیشگیری امکان پذیر است؟

اگر چه تا به حال هیچ اقدام مشخصی برای جلوگیری از سرطان لوزالمعده وجود ندارد،اما شما با پیشگیری از عوامل خطر، می توانید آن را کنترل کنید.

  • اگر رژیم غذایی شما دارای چربی زیادی است، تغذیه سالمتری را در پیش بگیرید.
  • انجام عملیات ورزشی به صورت مداوم ومنظم زیرا ورزش می تواند به جلوگیری از دیابت و چاقی کمک کند ،چاقی و دیابت دو عامل خطر برای این بیماری هستند.
  • اگر سیگار می کشید، اکنون آن را ترک کنید.

ترک سیگار

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =