مراقبت های پرستاری بعد از PTCA

 

مراقبت های پرستاری بعد از آنژیوپلاستی کرونری داخل مجرایی از طریق پوست ( PTCA )

 

 

– کنترل دقیق علایم حیاتی بیمار هر نیم ساعت تا تثبیت  شرایط بیمار

 

– کنترل دقیق محل ورود کاتتر از نظر هماتوم و خونریزی، گذاردن کیسه شن درصورت لزوم (نظیر خونریزی)

 

 

– کنترل رنگ ،حرارت و نبض پایین محل ورود کاتتر، استراحت مطلق تا ۲۴ ساعت پس از انجام PTCA

 

– قرار دادن بیمار در وضعیت خوابیده به پشت ،زیرا شیت موجود در مسیر شریان  ۲۴ ساعت بعد کشیده می شود و حرکت بیمار در تخت ایجاد ناراحتی کرده، خطر خونریزی را به وجود می اورد.

 

– اگر شیت قابلیت انعطاف دارد تغییر پوزیشن در تخت مجاز است.

 

– انفوزیون هپارین ۲۴-۶ ساعت بعد از PTCA به منظور جلوگیری از تشکیل لخته در عروق گشاد شده انجام می شود .

 

– مراقبت های پرستاری از بیمار دارای کاتترسوان گانز پس از کار گذاشتن،کاتتر به سطح پوست بخیه میشود عکس رادیو گرافی سینه جهت اطمینان از جایگزینی تهیه میگردد.

 

– اگر کاتتر بیش از حد به داخل بستر عروقی ریه فرستاده شود بیمار در معرض خطر انفارکتوس  یک سگمان ریه به دنبال انسداد جریان خون به آن نواحی قرار میگیرد و اگر کاتتر به اندازه کافی وارد نشود نمیتوان انواج حاصل از PCWP را ثبت نموده بعلاوه جهت کنترل بروز پنوموتراکس و جمع شدن کاتتر در یک حفره کنترل عکس رادیوگرافی سینه ضروری است .

 

* (pulmonary capillary wedge pressure)PCWP

 

– علاوه بر مراقبت های معمول از بیمار ، پرستار مسئول کنترل کالبیره بودن دستگاه و اندازه گیری و ثبت فشارها است .

 

– پانسمان روی محل ورود کاتتر باید روزانه تعویض شود ، محل پانسمان از نظر قرمزی ، التهاب و درناژ کنترل شده هرنوع علامت التهاب و عفونت گزارش گردد.

 

– ۴۸ ساعت پس از گذاشتن کاتتر و سپس هر۲۴ ساعت ، از ناحیه کشت برداشته شود .در پانسمان از محلول بتادین یا الکل استفاده کنید و پانسمان همواره تمیز و خشک نگه داشته شود .

 

– اگربیمار دچار فیبریلاسیون بطنی شده و نیلز به دفیبریله شدن داشت ،ابتدا باید ترانس دیوسر را از سر کاتتر جدا کرد ،زیرا شوک الکتریکی  باعث  خراب شدن ترانس دیوسر می شود.

 

– خارج کردن کاتتر ،باید به ارامی صورت گیرد تا از تحریک بطن راست و ایجاد تاکی کاردی بطنی جلوگیری شود .پس از خروج ، سر کاتتر را جهت کشت به ازمایشگاه فرستاده شود و محل انفزیون با بتادین و گاز خشک پانسمان شود. 

 

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 2 =