مراقبت های پرستاری در عمل جراحی قلب

جراحی قلب

 

مراقبت های پرستاری در عمل جراحی قلب

 

مراقبت های پرستاری قبل از عمل جراحی قلب

آماده کردن بیمار جهت عمل جراحی معمولا قبل از بستری شدن بیمار در بیمارستان آغاز می شود. توجهات این مرحله بر تثبیت سایر بیماریها و رساندن کار قلب به مطلوب ترین شکل ممکن متمرکز است. بیماران مبتلا به دیابت، هیپرتانسیون، COPD و یا بیماریهای دیگر تنفسی، کلیوی، و کبدی مورد بررسی قرار می گیرند و درمان طبی به شکلی تنظیم شده که وضعیت عمومی این بیماران تثبیت گردد. تمام منابع احتمالی عفونت (بیماریهای پریودنتال و ضایعات پوستی) تحت درمان قرار می گیرند.

 

 

 آموزشهای قبل از عمل جراحی به بیماران شامل موارد زیر میباشد :

 

۱- از ۹ روز قبل عمل جراحی از مصرف آسپرین و فرآورده های آن خودداری کند (به علت کاهش چسبندگی پلاکتها و تمایل به خونریزی)، همچنین مصرف پرزانتین ۳-۲ روز قبل از عمل جراحی قطع شود.

 

 ۲ – مصرف داروهای ضدانعقادی دیگر (مانند وارفارین سدیم) از ۵-۷ روز قبل از عمل جراحی متوقف می شود.

 

 ۳- در صورت درمان با دیژیتال، آن را با فرآورده های کوتاه اثر جایگزین می کنند و حتی در مواردی باید ۴۸-۳۶ ساعت قبل از عمل جراحی مصرف آنها را قطع کند.

 

۴ – مصرف داروهای ضد آریتمی، نیتراتها، و پروپرانولول تا شب قبل از عمل جراحی ادامه می یابد.

 

۵ – استعمال دخانیات را چند هفته قبل از عمل جراحی متوقف نموده و یا کاهش دهد. پس از بستری شدن و قبل از عمل جراحی به بیمار اطمینان داده میشود که پس از عمل جراحی در بخش ICU تحت مراقبت ویژه و دائم قرار می گیرد. به بیمار درباره وجود لوله Chest Tube، کاتتر ادراری، کاتتر شریانی، و لوله تراشه و تهویه مکانیکی که به بیمار بعد از عمل جراحی وصل می شود آموزش داده می شود و هدف استفاده از آنها را بیان می کنیم.

 

 

ضمنا در مورد تنفس عمیق، سرفه کردن، و فعالیت بیمار بعد از عمل جراحی آموزش داده می شود. به بیماری که ممکن است برخی مواقع جهت انجام مراقبتهای پرستاری مانند: کنترل علایم حیاتی، گرفتن نمونه پوزیشن، تنفس عمیق، و تجویز دارو از خواب بیدار شود. در رابطه با ظاهر بیمار پس از عمل جراحی صحبت بیمار گفته می شود که به علت اتصال به دستگاه بای پس قلبی ریوی و جابجایی مایع، ناحیه صورت و گردن پف آلود و متورم می باشد.

اضطراب ناشی از بستری شدن و جراحی باید مورد توجه قرار گیرد. در صورت لزوم از آرامبخش ملایم استفاده می سود.

 

بررسی و ارزیابی:

بیمارانی که اختلال حادی ندارند معمولا ۲-۱ روز قبل از عمل جراحی بستری می شوند. در این زمان شرح حال و معاینه فیزیکی، رادیوگرافی قفسه سینه، EKG، الکترولیتهای سرم، تستهای انعقادی، تعیین گروه خ اکراس ماچ انجام می شود. بررسی پرستاری بر کسب اطلاعات فیزیولوژیک پایه، و بررسی نیازهای عاطفی و آموزشی با و خانواده وی متمرکز است.

 

مراقبت های پرستاری بعد از عمل جراحی قلب :

بیمار بعد از عمل جراحی قلب حدود ۴۸ ساعت در بخش ICU جراحی قلب می ماند و پس از ۱۰-۷ روز بستری در بخش جراحی قلب مرخص می شود.

 

 

اهداف مراقبت پرستاری بعد از عمل جراحی قلب شامل :

 

(۱) برقراری عملکرد کافی قلب و عروق،

(۲) برقراری فعالیت طبیعی دستگاه تنفس و تبادل گاز به مقدار کافی،

(۳) برقراری تعادل آب و الکترولیتها،

(۴) کاهش علایم بیش بار حسی،

(۵) تسکین درد،

(۶) استراحت،

(۷) برقراری پرفوزیون بافتی کافی،

(۸) برقراری پرفوزیون کافی کلیه ها،

(۹) برقراری درجه حرارت طبیعی بدن،

(۱۰) بهبود تحرک بدنی،

(۱۱) پیشگیری از عفونت،

(۱۲) آموزش به بیمار و مراقبت بهداشتی در منزل می باشد.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − دو =