سرطان دهانه رحم و دانستنی های آن

سرطان دهانه رحم و دانستنی های آن

کم بودن آگهی شما میتواند راه پیشگیری از سرطان دهانه رحم را طولانی تر کند.

به گفته محققان پژوهشگاه سرطان ، آگهی بیشتر در باره این بیماری توسط زنان، شانس توانایی برای جلوگیری از بیماری افزایش میابد.

 

کارشناسان یادآور شدند،۵۰ درصد از میزان مرگ و میر های ناشی از سرطان دهانه رحم در چهار دهه گذشته کاهش یافته است، زیرا دانش و آگهی زنان درباره این بیماری افزایش یافته است و همچنین تعداد زنانی که آزمایش پاپ اسمیر انجام میدهند، بیشتر شده است. این آزمایش به پزشکان کمک می کند تا به راحتی این بیماری را بررسی کنند.

سرطان دهانه رحم و دانستنی های آن

چونکه این بیماری اغلب بدون هیچ علائمی پیشترفت خواهد کرد پزشکان از زنان می خواهد با یاد گیری۴ نکته در مورد سرطان دهانه رحم از سلامتی خود محافظت کنند:

  • ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین علت بیماری سرطان دهانه رحم است. تقریبا ۹۹ درصداین بیماری از انتقال این عفونت به وجود می آید. HPV 16 و HPV 18 شایع ترین گونه های این نوع ویروس ها هستند، که ۷۰ درصد از موارد این بیماری را متشکل می شود. هر ساله تقریبا ۱۴ میلیون عفونت جدید HPV شناسایی و برخی از این عفونت ها رفع می شوند، اما توجه داشته باشید عفونت هاییباقی مانده، می توانند به مشکلات جدی سلامتی منجر شوند.
  • بیشتر سرطان های دهانه رحم  قابل پیشگیری هستند. سه واکسن HPV توسط سازمان غذا و دارو تأیید شده است. که عبارتند از: واکسن گارداسیل اولین واکسن این بیماری که در سال ۲۰۰۶ تأیید شد تا فرد را در برابر ویروس های HPV 16 و HPV 18 محافظت کند. سال ۲۰۰۹، سازمان غذا و داروواکسن جدید به نام سرواریکس را تأیید  و معرفی کرد. واکسن سوم، گارداسیل۹ نام داشت در سال ۲۰۱۴ مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفت مشخص شد این دارو تقریبا در ۹۷٪ موارد در جلوگیری از سرطان دهانه رحم، فرج، واژن و محافظت در برابر انواع مختلف سویه های HPV با خطر بالا موثر است. کحققان توصیه می کنند زنان و مردان بین  ۹ تا ۲۶ ساله، در برابر HPV واکسینه شوند.
  • زنان ۲۱ سال و بالاتر حتما آزمایشات و معاینات منظم انجام دهند. این معاینات شامل یک معاینه لگن به صورت سالانه و یک آزمایش پاپ اسمیر دوره ای میباشد این امر غربالگری معمولی سرطان دهانه رحم است. آزمایش پاپ اسمیر، به گونه ایست که سلول ها از دهانه رحم جمع آوری می شوند، و می توان آنها را برای هرگونه ناهنجاری ها بررسی نمود. زنان ۲۰ ساله باید هر سه سال یک بار آزمایش را انجام دهند و در زنان ۳۰ تا ۶۳ سال این کار هر ساله باید انجام گیرد البته تا زمانی که جواب آزمایشات طبیعی باشد .
  • نشانه های خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم ممکن است نادر باشد. علائم سرطان دهانه رحم ممکن است خونریزی باشد، اما چون زنان دوره های قاعدگی نامنظم را تجربه می کنند،ممکن است این امر برایشان عادی به نظر برسد. در بیشتر موارد بیماری سرطان رحم سبب درد و یا سایر علائم هشدار دهنده نمی شود، این عامل اهمیت غربالگری را بیشتر می کند . زنانی که مشکوک هستند نبایست این نشانه های خود را نادیده بگیرند و حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 3 =