گیاهان دارویی برای لاغری و کاهش وزن را بشناسید

گیاهان دارویی برای لاغری و کاهش وزن را بشناسید

گیاهان دارویی برای لاغری و کاهش وزن را بشناسید

برخی گیاهان دارویی برای لاغری و کاهش وزن بسیار مفید می باشند و کافی است که آن ها را در یک دوره مصرف کنید و رژیم غذایی و برنامه ورزشی خود را هم در کنار آن ها اجرا کنید. این گیاهان با کاهش وزن یا افزایش متابولیسم بدن تان باعث لاغری می شوند. البته ممکن است برخی گیاه های دارویی برای لاغری یا کاهش وزن دارای مضراتی هم داشته باشد اما نسبت به قرص های لاغری خیلی کمترند. اگر به عطاری ها مراجعه کنید اکنون این دارو های گیاهی به صورت شربت، عرقیجات، قرص ها و پودر آماده استفاده می باشند و حتی دستورات استفاده از آن هم به شما آموزش داده خواهد شد.

نقش گیاه های دارویی برای لاغری و کاهش وزن

در اصل این گیاهان چندین کار انجام می دهند. گیاهانی که دارای سمپاتومیمتیک و گزانتین هستند فعالیت بدنی و متابولیسم بدن تان را افزایش داده و باعث چربی سوزی بیشتر می شوند. برای همین شما حس می کنید که معده تان پر می باشد و اشتهای شما کاهش می یابد. این گیاهان چهار کار انجام می دهند که هر کدام یک یا چند مورد را می توانند انجام دهند. برخی به واسطه کاهش اشتها و متعادل کردن سیستم گوارشی منجر به لاغری و کاهش وزن می شوند.

جوشانده رازیانه و برگ گزنه و رازیانه دیورتیکی از این موارد اند. دیورتیک ها برخی گیاهان اند که آب بدن را از راه اردار بیشتر استخراج می کنند ولی نباید خیلیی از آن ها استفاده شود. بعضی از گیاهان دارویی برای لاغری هم مسهل هستند که باعث تخلیه روده، کم شدن مصرف کالری بدن و جلوگیری از هضم کامل مواد غذایی می شود. گیاهان دارویی برای لاغری محرک هم متابولیسم را افزایش داده تا کالری بیشتری سوزانده شود.

کاهش اشتها با گزنه

گیاهان دارویی برای لاغری می توان به گزنه اشاره کرد که وظایف آن کاهش اشتها، سم زدایی بدن، کاهش وزن و غذا رسانی کامل به سلول ها می باشد. این دمنوش سرشار از ویتامین های C و E، کلسیم، آهن، سیلیکا، منیزیم و پتاسم سات و حتی برای شکستگی ها و مشکلات تاندون ها یا درد های عضلانی مفید می باشد.

یونجه مبارزه گر قوی با اشتها

یونجه یک دیورتیک یا افزایش هضم می باشد. ترکیبات برگ یونجه ایزو فلاوون، فلاوون و استرول می باشد و باعث محلول سازی بیشتر چربی ها و دفع آسان آن ها می شود. کار دیگر آن پاک سازی رگ های خونی از چربی و افزایش سلامتی بدن است.

دفع کردن چربی ها با آلوئه ورا

اگر می خواهید چربی هایتان هرچه سریع تر دفه شوند می توانید از آلوئه ورا استفاده کنید که یک مسهلی می باشد و حرکات روده را تشدید کرده و آن را پاک سازی می کند. در اصل آلوئه ورا سیستم گوارش را پاک سازی می کند. در نتیجه چربی ها کمتر جذب بدن شده و شما کاهش وزن خواهید داشت.

تجزیه کننده قوی چربی ها علف مرغ

حشیشه القزاز یا علف مرغ چربی ها را تجزیه کرده و می شکند. این گیاه اشتها و هوس را کم کرده و هضم را افزایش می دهد. برای تهیه یک گیاه دارویی قوی می توانید علف مرغ را به همراه گزنه، گل پامچال، بارهنگ، خرفه، ریشه باباآدم و قاصدک مخلوط نمایید. سپس این پودر را بجوشانید و این جوشانده را بنوشید.

افزایش متابولیسم با چای سبز

یکی از افزایش دهنده های سوخت و ساز بدن چای سبز می باشد که چون برخی ترکیب های مفید دارد می تواند چربی ها را در خود حل کرده و باعث چربی سوزی بیشتر می شود. علاوه بر این سلامت رگ های خونی را هم با مصرف این چای تضمین می کنید. عملکرد چای سبز شبیه قهوه می باشد و متابولیسم را افزایش می دهد. در چای سبز ویتامین C و آنتی اکسیدان ها هم وجود دارند. مصرف آن هم به صورت دمنوش و هم به صورت کپسول می باشد که بهتر است دمنوش آن را میل کنید.

با ریشه شیرین بیان دست رد به شیرینی بزنید

اگر از ریشه گیاه شیرین بیان استفاده کنید میل و هوس شما به شیرینی ها و شکلات ها کم می شود. برای تهیه این دمنوش می توانید یک یا دو چوب را در یک لیتر آب بجوشانید و میل کنید. این گیاه را از عطاری ها تهیه کنید.

افزایش سوخت و ساز با بابا آدم

این دمنوش متابولیسم را افزایش می دهد و برای تصفیه خون هم مفید است. با میزان آهن زیادش کمبود شما را هم جبران می کند و اسید اوریک را هم کاهش می دهد. برای تهیه این دمنوش ریشه بابا آدم را پس از به جوش آمدن آب در آن ریخته و یک ربع که جوشید کنار گذاشته تا سرد شود. سپس در بین وعده های غذایی از آن بنوشید.

دمنوش تخم رازیانه برای کاهش گرسنگی

اگر زیاد احساس گرسنگی می کنید برای کاهش میزان آن از دمنوش رازیانه باید استفاده کنید. این دمنوش ترکیبی از تخم رازیانه و برگ گزنه می باشد و باید یک قاشق چای خوری تخم رازیانه و دو قاشق چای خوری برگ گزنه را مخلوط کرده و در سه لیوان آب جوش بریزید تا کمی بجوشد. سپس آن را خنک کنید. تهیه آن مانند بابا آدم می باشد اما هنگام جوش باید در آن را بگذارید و پس از آن صافش کنید و در یک ظرف در دار نگه دارید. میزان مصرف هم مانند بابا آدم می باشد.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =