اصول عملی کنترل عفونت در ICU

 

 

اصول عملی کنترل عفونت در ICU

 

شستشوی دست ها

 

شستشوی صحیح دست ها  ساده ترین و موثرترین روش کنترل عفونت دربیمارستان محسوب می شود .

 

۱- شست شوی دست ها قبل وبعدازتماس بابیمار برای کلیه کادردرمانی اجباری می باشد بایستی نظارت مستمر توسط سرپرستار یا پزشک مسئول بخش روی این امر مهم وجود داشته باشد و اموزش مداوم داده شود

۲- استفاده ازمواد صابونی همراه با ضدعفونی کننده مناسب دست ها نظیر کلروهگزیدین بخصوص بعد از تماس با بیماران عفونی مرجعیت دارد .

 

 

جداسازی بیماران

 

   

۱-جداسازی و حفظ فاصله بین بیماران جدید از بیمارانم قدیمی تر که احتمال کلونیزاسیون و عفونت دارند .حتی المکان پرسنل این بیماران نیز بایستی مجزا باشند و ویزیت بیماران عفونی به عنوان بیمار اخر.

 

۲- جداسازی بیماران عفونی شده برحسب محل عفونت ،راه انتقال مقدار و نوع ترشحات الوده،نوع و تهاجم میکروارگانیسم مربوطه و حساسیت انتی بیوتیکی ان.

 

۳- جلوگیری از جابه جایی مکرر بیمار دربین بخش های مختلف بیمارستان .

 

۴- مشخص کردن فلورکولونیزه و حساسیت انتی بیوتیکی ان در هر بیمار و درج در پرونده و گزارش ان هنگام ارجاع بیمار به واحد دیگر درمانی.

 

۵- جهت کنترل تردد در بخش رعایت اصل ملاقات ممنوع برگزاری راند اموزشی درخارج از محل نگهداری بیماران و انجام راند درمانی بیمار فقط توسط پزشکان مختص ان بیمار .

 

 

استفاده از وسایل حفاظتی

 

 

۱- دستکش : برای بیماران عفونی استفاده از دستکش توصیه می شود و بایستی برای هر بیمار از یک دستکش استفاده کرد . استفاده از دستکش به معنای عدم نیاز به شستشوی دست ها نمی باشد .

 

۲- گان : برای بیمارانی عفونی و بیمارانی که کار با انها احتمال پاشیدن خون و ترشحات دارد پوشیدن گان مخصوص همان بیمار لازم است .این گان بایستی روزی یک مرتبه عوض شوند اما درصورتی که الودگی ظاهری داشته باشند بایستی فورا تعویض شوند.

 

۳- عینک و ماسک : درصورتیکه هنگام کار با بیمار احتمال پاشیدگی خون و ترشحات به صورت وجود دارد بایستی از عینک و ماسک استفاده شود .

 

۴- تعویض لباس : پرسنلی که درتماس مداوم با بیمار هستند نظیر پرستاران بایستی که در هنگام ورود به بخش لباس خود را تعویض نمایند اما پرسنلی که درتماس با بیمار نمی باشند یا کوتاه مدت در بخش حضور دارند نیازی به تعویض لباس جهت ورود به بخش ندارند و در صورتیکه نیاز به تماس با بیماردارند بایستی از گان ویژه همان بیمار استفاده نمایند .

 

۵- جهت ورود به بخش نیازی به تعویض کفش نمی باشد.مگراینکه کفش الودگی ظاهری داشته باشد.

 

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =