سنگ کلیه چگونه بوجود می آید و درمان آن چیست ؟

سنگ کلیه چگونه بوجود می آید و درمان آن چیست ؟

سنگ کلیه چگونه بوجود می آید و درمان آن چیست ؟

سنگ کلیه ممکن است بر اثر برخی عادت های تغذیه ای غلط یا سابقه ارثی بوجود آید و درمان آن به شرایط هر بیمار و نوع سنگی که دارد درمان می شود. در اصل سنگ کلیه رسوب هایی محکم درون کلیه ها هستند که از املاح و نمک های اسیدی ساخته شده اند و عوامل مختلفی در ساخت آن ها تاثیر داشته است. در بیشتر موارد ادرار غلیظ می شود و شرایط اضافه شدن و چسبیدن دیگر مواد را ایجاد می کند.

وقتی سنگ کلیه حرکت می کند معمولا درد ایجاد می شود و این درد در ناحیه پهلو یا کمر از زیر دنده ها تا قسمت هایی پایینی شکم و لگن پیش می رود. وقتی که سنگ به مجاری ادراری وارد می شود شدت درد بیشتر شده و به میزان بالای خود می رسد. معمولا این سنگ ها باعث صدماتی غیر قابل جبران هم می شوند. درمان های انحرافی وجود دارند ولی بهترین درمان استفاده از دارو های مسکن و استفاده از مایعات زیاد می باشد.

علایم و نشانه های سنگ کلیه

زمانی علایم سنگ کلیه را متوجه می شوید که سنگ کلیه وارد میزنای شده است. این لوله کلیه ها و مثانه را مرتبط می کنند. در پهلو ها و کمر قسمت زیر دنده ها ممکن است احساس درد داشته باشد و این درد به سمت قسمت های پایینی شکم و لگن وارد شود. در هنگامی که به دفع ادرار هم می پردازید ممکن است درد شدیدی داشته باشید. همچنین ممکن است رنگ ادرار شما قرمز، صورتی یا قهوه ای باشد. همراه با این علایم برخی موارد تهوع و استفراغ هم می باشد و نیاز به ادرار موادم هم حس می شود. در برخی موارد تب و لرز در صورت عفونت کردن وجود دارد.

 

علت ایجاد سنگ کلیه

سنگ کلیه همان طور که گفتیم یک دلیل خاص ندارد و برخی عوامل باهم باعث ایجاد آن می شود. وقتی اجزای ادرار که شامل اسید ها، املاح و مایع ادرار می شود از تعادل خارج شوند باعث ایجاد سنگ کلیه میشود. در این موارد مواد کریستالی بیش از حد می شود و موادی که باعث نچسبیدن مواد کریستالی بهم می شود کم می باشد. بنابراین کریستال تشکیل شده و بزرگتر می شود تا تبدیل به سنگ شود.

سنگ کلیه چگونه بوجود می آید و درمان آن چیست ؟

درمان سنگ کلیه

برای درمان دارویی سنگ کلیه باید ابتدا نوع سنگ توسط آزمایشگاه تشخیص داده شود. سپس اندازه و علت تشکیل آن مشخص می شود و سپس اقدام به درمان می شود. برای سنگ های کوچک پیشنهاد میشود که در روز بین ۲ تا ۳ لیتر آب مصرف کنید تا سیستم ادرادی خود باعث خروج سنگ شود. همچنین چون عبور سنگ ها سخت و دردناک هستند باید از مسکن هایی که تجویز می شود استفاده کرد. این مسکن ها شامل ایبوپروفن، استامینوفن و ناپروکسن می شود.

اما اگر سنگ بزرگ باشد و نتواند خودش دفع شده و یا دفع آن باعث خونریزی و صدمه به دستگاه ادراری شود با روش های دیگر آن را کوچک خواهند کرد. برای شکستن این سنگ ها و تبدیل شان به سنگ های کوچکتر از امواج صوتی استفاده شده و به سنگ شوک وارد می کنند که باعث خرد شدن آن به ذرات ریز می شود. این فرایند صدای زیادی دارد و همراه با درد می باشد. بنابراین ممکن است تحت بیهوشی قرار بگیرید یا از مسکن های قوی استفاده شود. این عمل ممکن است باعث کبودی در ناحیه کمر یا خونریزی ادراری و اطراف کلیه شود. همچنین عبور این خرده سنگ ها دردناک می باشد.

 

اگر سنگ بسیار بزرگ باشد که نتوان با سنگ شکنی آن را خارج کرد باید از طریق عمل جراحی یک برش کوچک در کمر بدهند و با استفاده از باز کردن کلیه سنگ را خارج می کنند. در برخی موارد هم از دستگاه یورتروسکوپ استفاده می شود و آن را از طریق مثانه و دستگاه ادراری به سمت حالب می برند و وقتی سنگ را پیدا کردند آن را خرد کرده تا خارج شود.

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =