عمل جراحی لوزه چگونه انجام می شود و چه مراقبت هایی نیاز دارد ؟

عمل جراحی لوزه چگونه انجام می شود و چه مراقبت هایی نیاز دارد

عمل جراحی لوزه چگونه انجام می شود و چه مراقبت هایی نیاز دارد ؟

عمل جراحی لوزه برای برداشتن قسمت اضافی لوزه انجام می شود. لوزه ها در اصال نسج نرم غده ای می باشند و قسمتی از سیستم ایمنی و لنفاتیک بدن هستند. در قسمت عقبی دهان دو لوزه وجود دارد که اندازه این دو در هر فرد متفاوت می باشد. در برخی موارد بزرگی لوزه مربوط به التهاب آن ها می باشد. در زمان تولد لوزه ها کوچک می باشند و در زمان رشد کودک بزرگتر شده و دوباره در دوران بلوغ کوچک می شوند.

وظیفه اصلی لوزه ها به دام انداختن باکتری ها و ویروس هایی می باشد که از طریق تنفس وارد می شود. در حقیقت پادتن ها و سلول های ایمنی ایجاد می کنند که از عفونت ریه و گلو جلوگیری می کنند. آدنوئید که لوزه سوم نامیده می شود دقیقا وظیفه لوزه ها را انجام می دهد. اما در قسمت بالایی حلق و حفره بینی وجود دارد. پس از تولد بزرگ می شود و در بین ۳ تا ۷ سالگی توقف شده و کوچک می شود. حتی ممکن است در سن نوجوانی کاملا ناپدید شود.

برداشتن لوزه و آدنوئید چه عواقبی دارد ؟

لوزه ها و آدنوئید برای جلوگیری از بوجود آمدن عفونت تا شش ماهگی نیاز است. پس از آن سیستم ایمنی بدن قوی تر می شود و با عدم وجود آدنوئید و لوزه عملکرد دفاعی بدن قدرتمند می شود. اما التهاب لوزه ها ممکن است بین کودکان پنج تا ده ساله بیشتر انجام می شود و مسری می باشد. التهاب و عفونت لوزه ها تونسیلیت نامیده می شود و ممکن است در هر سنی ممکن انجام شود.

علایم و علت تونسیلیت چیست ؟

سر درد، احساس ناخوشی و خستگی، تغییر تن صدا، گلودرد، سرفه، مشکل در بلعیدن، بوی بد دهان، تنفس سخت، احساس تهوع، نقاط زرد یا سفید چرکین روی لوزه ها ممکن است از علایم تونسیلیت می باشد. دو سه روز پس از اینکه تونسیلیت اتفاق افتاد علایم شدید شده و پس از یک هفته کاملا از بین می رود. علت ایجاد تونسیلیت عفونت هایی که منشا باکتری دارند مانند استرپتوکوکی و عفونت های ویروسی لوزه ها می باشد.

درمان التهاب لوزه

برای درمان این عارضه آب زیادی بنوشید و آب و نمک قرقره کنید. همچنین می توانید از ایبوپروفن یا استامینوفن هم استفاده کنید. مصرف آنتی بیوتیکها چندان توصیه نمی شود اما اگر منشا باکتری داشته باشد تجویز می شود. اگر این التهاب اذیت کننده باشد و بیش از پنج بار در سال انجام شود باید با استفاده از عمل جراحی لوزه ، لوزه ها را بردارند.

مراقبت های پیش از عمل جراحی لوزه ها

هشت ساعت پیش از عمل چیزی میل نکنید. برخی مواقع ممکن است پیش از عمل از شما آزمایش خون بگیرند. در کودکان این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود اما ممکن است در بزرگسالان با بی حسی موضعی انجام شود. عمل جراحی لوزه حدود نیم ساعت زمان می برد و با استفاده از ابزار های جراحی یا لیزر آن را بر می دارند.

مراقبت های پس از عمل جراحی لوزه ها

از فعالیت های شدید بدنی اجتناب کنید اما می توانید دوش بگیرید. دارو هایی که برای شما تجویز می شود را مصرف کنید و با سرم شستشو دهان خود را تمیز کنید. باز هم تا شش ساعت پس از عمل نباید چیزی میل کنید یا بیاشامید. اگر از دستگاه بخور در کنار بیمار استفاده شود بهتر است. از مصرف آسپرین تا دو هفته پس از عمل خودداری کنید.

تا دو سه روز از صاف کردن گلو و صرفه های مکرر خودداری کنید و در خانه استراحت نمایید. یک هفته تا ده روز پس از عمل باید از مایعات و غذا های نرم استفاده کنید. از مصرف غذا های اسیدی، ترد، سفت، پفک، چیپس، آجیل، نان تست و خشک، ذرت بو داده، غذا های داغ و دارای ادویه، بیسکوئیت و … خودداری کنید. نباید سیگار بکشید و آب به میزان کافی بنوشید. همچنین جویدن آدامس، آب نبات، بستنی، شیر سرد، آب ولرم و ژله را هم نخورید.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 13 =