بیماری هوچکین

 

بیماری هوچکین یک نوع بدخیمی نسبتا نادری است که میزان بهبودی زیاد می باشد. بیماری هوچکین به طور اولیه از یک غده لنفاوی آغاز می شود و بعد از طریق مجاورت با سیستم جریان لنفاوی به نقاط دیگر انتشار یافته و به این ترتیب , بیماری وسعت می یابد. سلول های بدخیم بیماری هوچکین , سلول های رید – اشترنبرگ می باشد , یک نوع سلول غول آسا که از نظر مورفولوژیکی بی همتا بوده و تصور می شود که دارای منشا لنفوئید نابالغ باشد.

گاهی در مردان شایع بوده و دارای دو اوج شیوع : یکی در حدود سنین اولیه ۲۰ سالگی و دیگری بعد از سن ۵۰ سالگی است.یک الگو خانوادگی همراه با بیماری هوچکین وجود دارد , ولی شیوع حقیقی این بیماری پایین است , به طوری که در وابستگان درجه اول بروز بیماری شایع تر می باشد.

بیماری هوچکین در افرادی که تحت درمان با داروهای مهارکننده ی ایمنی بوده اند ( پیوند کلیه ) و همچنین افرادی که در معرض سموم علف کش قرار گرفته اند بیشتر رخ داده است.

تظاهرات بالینی :

– بیماری هوچکین با بزرگی بدون درد یک یا تعدادی از گره های لنفاوی در یک طرف گردن آغاز می شود.گره ها خصوصا بدون درد و ثابت بوده اما سفت نیستند .شایع ترین مناطق لنفادنوپاتی  گره های لنفاوی گردن , قسمت بالایی ترقوه و مدیاستن می باشد.

– درگیری غدد لنفاوی ایلیاک , اینگوئینال و طحال شایع نمی باشد . توده ایجاد شده در مدیاستن را ممکن است بتوان در عکس برداری از سینه دید.گاهی این توده انقدر بزرگ می شود که تراشه را تحت فشار قرار داده و تنگی نفس ایجاد می کند.خارش با علت ناشناخته , شایع و بسیار ناراحت کننده می باشد.

– بعضی از بیماران وجود تاریخچه درد مختصر ولی شدید بعد از نوشیدن الکل را بیان می کنند.درد معمولا در محل بیماری هوچکین با علت ناشناخته وجود دارد.تمام اعضای بدن در معرض تهاجم بیماری هوچکین می باشد از این رو علائم ایجاد شده در نتیجه فشار تومور روی اعضای مجاور می باشد , از جمله سرفه و افیوژن ریوی , یرقان , دردشکم ( ناشی از بزرگی طحال یا ادنوپاتی پشت صفاق ) و یا درد های استخوانی .

– در این بیماری بروز عفونت زونا شایع است . وجود مجموعه ای از علائم در تعیین پیش آگهی بیماری , نقش اساسی دارد.به علایم و نشانه های B مراجعه کنید که شامل : تب , تعریق ( بخصوص در شب ) , کاهش وزن ناخواسته خود به خودی بیش از ۱۰ درصد است .

– شایع ترین یافته ی خونی , کم خونی خفیف است.تعداد WBC ها ممکن است افزایش یا کاهش یابند.شمارش پلاکتی طبیعی به نظر میرسد مگر اینکه تومور , مغز استخوان را درگیر کرده و هماتوپوئز را سرکوب نموده باشد . میزان رسوب اریتروسیت ها ( ESR ) و سطح مس سرم توسط بعضی از پزشکان جهت برسی فعالیت بیماری , تحت نظر قرار می گیرند.

– بیمار مبتلا به  بیماری هوچکین دچار نقص در ایمنی سلولی می باشد که به صورت عدم وجود و یا کاهش واکنش پوستی تظاهر می یابد.عفونت ها شامل عفون ویروسی شایع می باشد.

 

تدابیر طبی :

– یک دوره کوتاه مدت شیمی درمانی و اشعه درمانی به دنبال آن در مناطق درگیر شده می باشد.

– پیوند مغز استخوان در موارد مقاومت پیشرفته استفاده می شود.

 

تدابیر پرستاری :

– احتمال توسعه سرطان ثانویه باید به بیمار گفته شود و سپس تصمیم گیری برای درمان انجام شود , گرچه باید به بیمار گفته شود بیماری هوچکین یک بیماری قابل علاج می باشد.

– پرستار باید بیمار را به عوامل خطر دیگری که در بروز سرطان موثر است هشدار دهد , مثل مصرف تنباکو , الکل , در معرض بودن با عوامل سرطان زا و در معرض نور خورشید بودن .

 

 

نمایش آنلاین انیمیشن در مورد بیماری هوچکین :

 

 

 

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + چهارده =