فتق هیاتال و مراقبت پرستاری

 

 

فتق هیاتال

 

مری از طریق یک دهانه در دیافراگم وارد شکم می شود و محتویات قسمت تحتانی خود را به داخل قسمت فوقانی معده تخلیه می کند که در فتق هیاتال،این دهانه بزرگ می شود ودرنتیجه قسمتی از معده ی فوقانی به طرف بالا و به داخل بخش تحتانی قفسه سینه حرکت می کند.این نوع فتق در زن ها شایع تر از مردان است.

 

 

 

 

انواع فتق هیاتال

 

دو نوع فتق هیاتال وجود دارد : محوری و مجاور مری.

 

 

فتق هیاتال محوری یا لغزشی زمانی ایجاد می شود که قسمت بالایی معده و محل اتصال مری به معده به طرف بالا حرکت کرده و به درون و بیرون قفسه سینه می لغزند.حدود ۹۰% از بیماران به این نوع فتق هیاتال مبتلا می باشند.

فتق مجاور مری زمانی ایجاد می شود که بخشی و یا تمام قسمت های معده از دیافراگم به درون قفسه سینه حرکت کرده و در مجاورت مری قرارگیرد.

 

 

 

تظاهرات بالینی

 

بیمار مبتلا به فتق محوری ( لغزشی ) ممکن است ازسوزش سردل ، پس زدن غذا ازمعده به دهان و بلع مشکل شکایت داشته باشد اما حداقل۵۰% بیماران بدون نشانه هستند،امابیمار مبتلا به فتق مجاور مری معمولا بعد از هر وعده غذا احساس پری یا درد قفسه سینه داشته و یا ممکن است بدون نشانه باشد.رفلاکس معمولا ایجاد نمی شود چون اسفنکتر مری به معده سالم است.

 

عوارض هر نوع فتق عبارتند از : خونریزی،انسداد و اختناق.

 

 

بررسی و یافته های تشخیصی

 

تشخیص با استفاده از اشعه ایکس، و CT قفسه سینه امکان پذیر است.

 

 

 

درمان و مراقبت

 

– درفتق محوری،تدابیر شامل خوردن غذا به مفدار کم و در دفعات بیشتر است تا غذا به راحتی بتواند از مری عبور کند،به بیمار توصیه می شود که تا ۱ ساعت بعد از غذا از دراز کشیدن خودداری کند تا از رفلاکس یا حرکت فتق پیشگیری شود.

 

– به علاوه پایه های سرتخت بایدحدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر بالا آورده شوند تا از لغزش رو به بالای فتق جلوگیری شود.

 

– درمان های داخلی و جراحی فتق مجاور مری مشابه با رفلاکس مری-معده ای است؛به هر حال فتق های مجاور مری ممکن است به دلیل گیر کردن معده و اختلال در خون رسانی نیازمند جراحی اورژانس باشند.

 

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 6 =