کاهش شنوایی و خطر ابتلا به آلزایمر در سنین بالا

کاهش شنوایی و خطر ابتلا به آلزایمر در سنین بالا

با بالا رفتن سن، شنوایی به مراتب کاهش خواهد یافت و ممکن است خطر ابتلا به زوال عقلی افزایش یابد . اما آیا این دو باهم مرتبط هستند؟

برسی های جدید نشان می‌دهد که کاهش شنوایی، احتمال ابتلا به زوال عقل را زیاد می کند اما کارشناسان هنوز نمی‌دانند که آیا واقعا یکی از آنها باعث دیگری می‌شود یا خیر.

بر اساس برسی های محققان ایرلندی در دانشگاه ترینیتی دوبلین، تقریبا یک‌سوم از بزرگسالان بالای ۶۵ سال به عارضه کاهش شنوایی دچار شده اند. و در برسی های قبلی نشان می‌دهد که ازدست دادن شنوایی در برخی اوقات – اما نه همیشه – حدود ۵ تا ۱۰ سال زودتر از شروع زوال عقل اتفاق می‌افتد.

طی تحقیقات جدید که توسط تیم  دیوید لفری از کالج ترینیتی شده است،با برسی بیش از  ۲۰ هزار نفر در سراسر جهان . محققان ارتباط کوچکی بین افت شنوایی مرتبط با سن و افزایش خطر ابتلا به کاهش عملکرد روانی، اختلال روانی و زوال عقل مشاهده کردند.

نویسندگان این تحقیقات نوشتند: «هر چند این ارتباط‌ها کوچک بودند اما از نظر اندازه و اهمیت قابل‌مقایسه با سایر عوامل خطر زوال عقل بودند که قبل تر مورد بررسی قرار گرفته‌اند.» به‌عنوان مثال با نگاهی به مطالعات کنترل‌شده و آینده‌نگر متوجه می‌شویم که کاهش شنوایی با ۲۲ درصد احتمال بیشتر برای ابتلا به اختلال روانی یا شناختی و ۲۸ درصد خطر بیشتر برای ابتلا به هر نوع زوال عقل مرتبط بود.

 

کاهش شنوایی و خطر ابتلا به آلزایمر در سنین بالا

بر اساس تحقیقات گروه لفری ،هیچ ارتباطی بین کاهش شنوایی و این اختلال مغزی پیدا نکردند.

این گروه تأکید کردند که نتوانسته‌اند هیچ‌گونه رابطه‌ی علت و معلولی را اثبات کنند اما یک متخصص امراض پیری می‌گوید که اگر کاهش شنوایی با زوال عقل مرتبط باشد، این بدان معنا نیست که افراد سالخورده در پیشگیری از هر یک از این دو وضعیت ناتوان هستند.

دکتر جیزل ولف کلین که مسئول درپارتمان آموزش پیری در نورپ ول هلث در نیویورک است، می‌گوید: «ازدست دادن شنوایی، یک عامل خطر قابل‌اصلاح برای کاهش شناختی با بالارفتن سن است.  کاهش شنوایی براحتی قابل‌تشخیص است و با استفاده از سمعک‌های مناسب با موفقیت درمان می‌شود و این خبر خوبی برای سالمندان است .»

دکتر یان استورپر، مدیر بخش اتولوژی در مرکز اختلالات شنوایی و تعادل در موسسه‌ی سر و گردن نیویورک است که بخشی از بیمارستان لنوکس هیل در نیویرک می‌باشد. او با بررسی یافته‌ها تأکید می‌کند که این مطالعه نمی‌تواند اثبات کند که کاهش شنوایی باعث ایجاد زوال عقل می‌شود بنابراین افراد مسنی که دچار مشکلات شنوایی هستند، نباید وحشت کنند.»

استورپر می‌گوید که این برسی ها «نشان نمی‌دهد که ازدست دادن شنوایی، تنها عامل خطر» برای زوال عقل است. او با ولف کلین هم‌نظر است که اگر کاهش شنوایی یک عامل خطر برای کاهش توانایی شناختی باشد، «با استفاده از سمعک می‌تواند یک عامل خطر قابل‌پیشگیری باشد که شنوایی فرد را نیز بهبود می‌بخشد.»

این یافته‌ها در ۷ دسامبر در مجله‌ی Otolaryngology-Head & Neck Surgery منتشر شد.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =