خطرات سلامتی پس از ۵۰ سالگی

خطرات سلامتی پس از ۵۰ سالگی

هنگامی که شما به سن ۵۰ سالگی می رسید، ممکن است به برخی بیماری ها دچار شوید که به صورت ناگهانی و دردناکی به وجودمی آیند. بیماری ها و رنج های که هنگام جوانی خیلی نگران کننده نبوده است، می تواند علائمی از مشکلات بزرگتر در سنین میانسالی باشد. وبسایت علمی آموزشی پرستاری ایرانیان در این مقاله به شرح یعضی از این مشکلات می پردازد.

 

سکته قلبی

یکی از بیماری هایی که درمیان سایر بیماری ها از آمار بالایی برخوردار است سکته قلبی می باشد: ۷۳۵۰۰۰ نفر در سال حداقل یک سکته قلبی را تجربه میکنند. احتمال ابتلای مردان ۵۰ سال به بالا به بیماری های قلبی یک نفر از دو نفر است. شایع ترین نشانه های سکته قلبی تنگی نفس، درد قفسه سینه، و درد در پشت، شانه، یا گردن می باشد. همچنین احتمال حالت تهوع، تعریق و احساس سرگیجه نیز وجود دراد .ورزش، نکشیدن سیگار و داشتن وزن ایده آل خطر ابتلا به سکته قلبی را کاهش می دهد .

سکته قلبی

سکته مغزی

وقتی که خون کافی به بخشی از مغز نرسد سکته مغزی اتفاق می افتد  زیرا آن دسته از سلول های مغز شروع به مردن میکنند. از نشانه های آن می توان به دچار ضعف ناگهانی، بی حسی در  بازوها،صورت و یا پاها نام برد، در صورتی که تعادل خود را از دست دادید و در صحبت کردن دچار مشکل شدید، فورا تحت به پزشک متخصص مراجعه کنید. کنترل فشار خون ، رژیم غذایی با کلسترول پایین، کاهش استرس، ورزش، و همچنین ترک سیگار، می توانید شانس ابتلا به سکته مغزی را کاهش دهید.

سکته مغزی

آنوریسم

زمانی که دیواره شریان ضعیف و برآمده میشود آنورسیم اتفاق می افتد. همان کار هایی که خطر ابتلا به سکته مغزی و سکته قلبی را کاهش می دهد احتمال ابتلا به آنورسیم را نیز کم می کند. در صورتی از بین رفتن آن دیواره، احتمال خونریزی داخلی جدی و یا سکته منجر می شود.سرگیجه،درد، تهوع، رنگ پریدگی، و ضربان قلب سریع از علائم این بیماری می باشد.

آنوریسم

سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا، تکه های سخت صفرا است که در خروجی کیسه صفرا گیر می کند،کیسه صفرا عضو کوچکی در زیر کبد شما است و باعث تولید مایعی می شود که کمک می کند تا بدن شما از شر مواد زائد خلاص گردد.

اندازه آنها می تواند از یک دانه شن تا یک توپ گلف متغیر باشد و می تواند موجب درد شدید در قسمت فوقانی شکم یا پشت ناف شما شود. افراد چاق، مبتلا به دیابت، بیماران کرون و یا کسانی که ورزش نمی کنید، بیشتر احتمال دارد دچار این بیماری شوید.

کیسه صفرا

 

پانکراتیت حاد

بعضی اوقات، سنگ کیسه صفرا می تواند موجب پانکراتیت حاد شود. پانکراتیت حاد ورم یا التهاب پانکراس است، پانکراس آنزیم ها و هورمون هایی مانند انسولین که به هضم کمک میکنند، را تولید میکند.علائم  پانکراتیت حاد درد شدید تهوع، معده، استفراغ و تب می باشد و می تواند خطری برای زندگی شما باشد. در صورت بروز این نشانه ها، فورا به پزشک ممتخصص مراجعه کنید. این بیماری میتواند ناشی از سطح بالای کلسیم تری گلیسیرید ها باشد.

 

شکستن استخوان ها

شکستگی استخوان در سنین بالا می تواند خطری جدید برای زمین گیر کردن شما باشد . شکستگی استخوان ممکن است  در هر سنی رخ دهد، اما در سنین بالا استخوان های شما شکننده تر هستند و احتمال بیشتری برای شکستن وجود دارد. پوکی استخوان یکی از عوامل شناخته شده از دست دادن استخوان ها است که در زنان مسن رایج تر است. کلسیم و ویتامین D می تواند سرعت پوکی استخوان را کاهش دهد و یا از وخیم شدن آن جلوگیری کند، و بعضی داروها می توانند باعث شوند استخوان ها سالم بمانند و یا حتی به بازسازی آنها کمک کنند.

 

سرگیجه

در صورتی که بلور های ریز گوش داخلی شما رسوب کنند ممکن است شما به سرگیجه ناگهانی دچار شوید این بلور ها به تعادل شما کمک می کنند. با بالا رفتن سن ابتلا به این مشکل افزایش می یابد، زیرا بلورهای کلسیمی رسوب میکنند. پزشک می تواند این مشکل را با یک سری حرکات سر که این ذرات را سرجای خود حرکت میدهند، معالجه کند.

 

جداشدگی شبکیه

شبکیه چشم لایه حساس به نو است که اطلاعات را به مغز شما ارسال می کند و مغز که چه ببیند. اگر شبکیه چشم شما از دیواره بیرونی دور شود، اکسیژن و و مواد لازم دیگری که نیاز دارد، به آن نخواهد رسید . بنابر این ممکن است لکه های معلق یا چشمک هایی از نور را ببینید. و احتمال از دست دادن بینایی بصورت دائم می شود ، بنابراین فورا به پزشک مراجعه کنید. این مشکل در افرادی بسیار نزدیکبین و با کسانی که عمل جراحی آب مروارید و یا سایر بیماری های چشم داشته اند، شایع تر است.

 

سنگ کلیه

توده ای سخت که معمولا از کلسیم ساخته شده است که در کلیه به وجود می آید . اغلب آنها بدون درد از مجاری ادراری شما عبود می کنند حتی بدون اینکه شما بفهمید اما برخی از آنها که بزرگتر هستند باعث سوزش،درد و یا گاهی اوقات بستن مجاری ادرار می شود . سنگ کلیه در مردان شایعتر از زنان است.نوشیدن آب و مایعات کافی در روز می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد.

 

ذات الریه

خطر ابتلا به ذات الریه در افراد بالای ۵۰ سال بیشتر است ذات الریه از نوع پنومونی ناشی از باکتری، نه ناشی از ویروس این بیماری هستند. ذات الریه پنوموکوکی، می تواند تهدید کننده زندگی باشد. به علت سیستم ایمنی پایین در افراد مسن تر خطر ابتلا به ذات الریه درآنان بیشتر است. اما واکسنی برای این بیماری وجود دارد، و CDC این واکسن را برای تمام افراد بالای ۶۵ سال توصیه میکند.

 

تنگی کانال نخاعی

این عارضه به کندی پیشترفت می کند ولی بصورت ناگهانی ظاهر می شود . این مشکل در  زمانی رخ می دهد که کانالی که در ستون فقرات شما طناب نخاعی و دیگر اعصاب شما را نگه میدارد، معمولا به دلیل ورم مفاصل، تنگ میشود. اعصاب می توانند باریک و یا فشرده شوند که باعث درد، بی حسی و درد در کمر یا گردن شما میشود. این مشکل می تواند با دارو یا فیزیوتراپی، جراحی و راه های دیگر درمان شود.

نقرس

نقرس با درد ناگهانی و تورم در یکی از مفاصل که بیشتر انگشت شست پا است ظاهر می شود. این بیماری شکلی از آرتریت است که به علت تجمع اسید اوریک در بدن شما به وجود می آید. مصرف بعضی از داروهای خاص برای فشار خون بالا ، گوشت قرمز و صدف دریایی خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. از دیگر عواملی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد شیرین کننده نوشابه شناخته شده به عنوان فروکتوز و همچنین چاقی می باشد.

 

آمبولی ریوی

آمبولی ریوی زمانی به وجود می آید که یک لخته خون در یکی از رگ های خونی در ریه های شما گیر کرده باشد. پس از سنین ۵۰ سالگی احتمال ابتلا به این مشکل بیشتر می شود، بنابراین اگر دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس ناگهانی و سرگیجه شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید. همچنین احتمال سرفه خونی، درد ساق پا، و پوست رنگ پریده یا مایل به آبی داشته باشید. لخته خون اغلب در پا شروع می شود، بنابراین نشانه اولیه میتواند تورم یا درد در یکی از ساق های پا باشد.
اگر بیماری قلبی دارید یا به تازگی جراحی انجام داده باشید، و یا در وضعیتی قرار گرفته باشید که به مدتی طولانی کشش و گرفتگی در پا ایجاد شود (مانند نشستن در هواپیما و یا ماشین)، خطر ابتلا به آمبولی ریوی بیشتر میشود.

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − هشت =