آب سیاه یا گلوکوم نشانه ها و درمان آن

آب سیاه یا گلوکوم نشانه ها و درمان آن

معمولا به دلیل فشار بیش از حد در چشم شما آب سیاه (گلوکوم)  یه وجود می آید ، که این فشار می تواند به عصب بینایی شما آسیب برساند. برای اینکه بیشتر بدانید با این مقاله از پرستاری ایرانیان همراه باشید.

 

آب سیاه (گلوکوم) چیست؟

عصب های بینایی سیگنال ها را از چشم به مغز ارسال می کنند،و آنها را به تصویری که می بینید تبدیل خواهد کرد. زمانی که عصب های بینایی به خوبی کار نکند، در دید شما اشکال ایجاد می شود. و حتی امکان نابینایی در چشم وجود دارد.

فشار آب سیاه یا گلوکوم

علت آب سیاه (گلوکوم) چیست؟

چشم های شما مایعی تولید می کنند که این مایع باعث خیسی بافت های چشم و تغذیه انها می گردد. این مایع از طریق یک کانال ، موسوم به زاویه زهکشی به چشم راه می یابد. زمانی که چشمان شما دارای آب سیاه باشد این کانال به خوبی کار نمی کند و به علت بازگشت مایع به عقب فشار در داخل چمشان شما ایجاد می شود.

آب سیاه یا گلوکوم

 

چه کسی دچار آب سیاه می شود؟

در صورتی که یکی از بستگان نزدیک شما داری آب سیاه باشد احتمال بیشتری وجود دارد که شما به این وضعیت دچار شوید . این بیماری در سنین ۴۰ سال به بلا شایع تر است و اگر شما آفریقایی-آمریکایی یا اسپانیایی هستید، شانس شما برای ابتلا به این بیماری افزایش می یابد ، همچنین موارد زیر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد:

 • آسیب به چشم یا جراحی
 • مشکل در عصب بینایی
 • فشار بالا در چشم ها
 • دیابت، فشار خون بالا و یا بیماری های قلبی
 • قرنیه نازک (لایه روشن در جلوی چشم)
 • در صورت استفاده از قطره ها و یا قرص های استروئیدی

انواع آب سیاه یا گلوکوم

چهار نوع اصلی آب سیاه وجود دارد:

زاویه باز

شایع ترین نوع آب سیاه زاویه باز است که حدود ۹۰٪ انسان های مبتلا به این بیماری را پوشش می دهد. این نوع بدین دلیل “زاویه باز” نامیده می شود، که داخل کانال زهکشی مسدود می شود.این نوع از آب سیاه به آرامی به وجود می آید و ممکن است در ابتدا هیچ نشانه ای از آن وجود نداشته باشد.

آب سیاه یا گلوکوم زاویه باز

 زاویه بسته

این نوع از آب سیاه به صورت سریع و یک دفعه به وجود می آید و یک وضعیت اورژانسی است. این نوع گلوکوم برای افرادی با روزنه تنگ در کانال زهکشی به وجو می آید، که به طور ناگهانی مسدود می شود. این وضعیت سبب خارج شدن مایع از چشم شما می شود. فشار درون چشم به سرعت زیاد می شود. در صورتی که درد شدید چشم، سردرد، تهوع یا از دست دادن بینایی را تجربه کردید، برای پیشگیری از نابینایی به پزشک مراجعه کنید ممکن است جهت باز کردن کانال زهکشی به عمل جراحی نیاز داشته باشید.

 

فشار- طبیعی

در این نوع گلوکوم فشار داخل چشم شما طبیعی است، اما همچنان در عصب بینایی آسیب دیدگی وجود دارد . پزشکان هنوز به طور قطعی دلیل این مسئله را نمی دانند. یک احتمال این است جریان خون کم به عصب بینایی شما ۀسیب والرد کند و یا که شما برای کم کردن افزایش فشار چشم حساس هستید. برای درمان این نوع از بیماری ممکن است پزشک توصیه کند فشار چمان شما کمتر از حالت طبیعی باشد.

مادرزادی

نوعی نادر از این بیماری وجود دارد که نوزادان دچار آن هستند. در این نوع آب سیاه هنگامی صورت می گیرد که  کانال های زهکشی چشم در رحم مادر به خوبی تشکیل نشده باشد.  ممکن است چشم نوزاد ابری شود و بزرگتر از اندازه طبیعی خود باشد. عمل جراحی ممکن است این مشکل را برطرف کند. اکثر کودکانی که در همان مراحل اولیه درمان شوند، در طول زندگی خود دید طبیعی خواهند شد.

آب سیاه یا گلوکوم مادرزادی

نشانه های آب سیاه چه هستند؟

نشانه های این بیماری ممکن است تا زمان پیشترفت آن مشخص نباشد  در گلوکوم زاویه باز و فشار- طبیعی به آرامی شما را به دام می اندازند. ودید شما یکباره از دست می رود .

درصورتی که دمان انجام نشود ، به آرامی دید محیطی (جانبی) خود را از دست می دهید. و  ممکن است دید اشیائی که معمولا با گوشه چشم خود می بینید را از دست بدهید. کمی شبیه نگاه کردن از طریق یک تونل است.

آزمایشات برای آب سیاه

معاینات چشمی به طور منظم هرچند سال یک بار توسط پزشک بهتررین راه تشخیص بیماری آب سیاه است.

انجام برخی از این آزمایشات یا تمام آنهامی تواند به پزشک شما در تشخیص گلوکوم کمک کند:

 • آزمایش دید جانبی یا محیطی
 • استفاده از یک ابزار بزرگ کننده برای بررسی آسیب به عصب بینایی
 • بررسی زاویه زهکشی در چشم
 • اندازه گیری فشار داخل چشم
 • خود اندازه گیری ضخامت قرنیه
 • گرفتن تصویری از عصب بینایی

آزمایشات آب سیاه یا گلوکوم

درمان گلوکوم

دارویی

ممکن است پزشک شما قطره یا قرص هایی را برای مدیریت گلوکوم تجویز کند. این دارو ها میزان مایعی که چشم تولید میکند را کاهش میدهند و به تخلیه آن کمک می کنند. بهتر است این دارو ها را برای کنترل وضعیت خود هر روز استفاده کنید. و درصورت داشتن عوارض جانبی مانند قرمزی چشم، خارش و سوزش پزشک خود را مطلع کنید.

قطره آب سیاه یا گلوکوم

 

جراحی لیزر

ترابکولوپلاستی لیزر یک روش برای درمان گلوکوم زاویه باز است که ممکن است دکتر به شما پیشنهاد کند. دراین روش پزشک پس از بی حسی با پرتو لیزر سوراخ های کوچکی در کانال زهکشی ایجاد می کند تا کمک کند مایع خارج شود. این عمل جراحی لیزر می تواند فشار چشم شما را کم کند، ولی ممکن است اثرات دائمی نداشته باشد و برای درمان کامل به چندین بار عمل احتیاج باشد.

جراحی

روشی موسوم به ترابکوکلکتومیکه این روش درصورتی که دارو و جراحی لیزر به اندازه کافی فشار چشم شما را کاهش ندهد،توصیه می شود . پزشک شما در بخش سفید چشم شما فلپی (flap) ایجاد می کند تا مایع بیشتری خارج شود. حدود  ۵۰ درصد افرادی که این عمل جراحی را انجام داده اند دیگه احتیاجی به داروهای گلوکوم ندارند. اما بعضی اوقات روزنه دوباره بسته می شود و شما به جراحی دوم نیاز دارید.

آب سیاه یا گلوکوم

مراقبت از بینایی خود

نیمی از افرادی که دارای آب سیاه هستند از بیماری خود مطلع نیستند، برای جلوگیری از این بیماری یهتر است سابقه خانوادگی خود را برسی کنید . معاینه چشم توسط پزشک متخصص هر ۱ تا ۲ سال انجام دهید. درصورتی که دکتر به شما می گوید که دچار گلوکوم هستید، به دقت روش های درمانی خود را دنبال کنید. فورا هر گونه تغییر در شیوه دید خود را به پزشک اطلاع دهید.

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 10 =