انواع قرص های ضد بارداری و نحوه عملکرد آنها

انواع قرص های ضد بارداری و نحوه عملکرد آنها

پیشگیری از بارداری شیوه ای برای زنان و مردان جهت جلوگیری از بارداری است. روش های متفاوتی برای پیشگیری از بارداری وجود دارند از جمله این روش های جلوگیری از بارداری هورمونی هستند مانند ” قرص های جلوگیری از بارداری “. برای شناخت انواع قرص های جلوگیری و آشنایی با نحوه عملکرد آنها با مجله علمی آموزشی پرستاری ایرانیان همراه باشید.

 

تاثیر قرص های جلوگیری از بارداری و عوراض جانبی آن

 قرص های جلوگیری توسط زنان به صورت خوراکی برای کنترل بارداری استفاده می کنند و در صورتی که این قرص بطور صحیح استفاده شود، تا ۹۹٫۹٪  تاثیرگذار است. با این حال، این قرص ها باعث پیشگیری از انتقال برخی بیماری ها که از راه جنسی منتقل می شوند مثل HIV (ویروسی که موجب بیماری ایدر میشود) نمی شود. کاندوم مردانه بهترین روش محافظت در برابر انتقال بیماری های است که از راه جنسی انتقال می یابد می باشد. پچ و حلقه واژنی سایر انواع روش های ضد بارداری هورمونی استروژن و پروژسترون ترکیبی می باشند.

قرص جلوگیری از بارداری

 

نحوه عملکرد روش های جلوگیری از بارداری هورمونی چگونه است؟

یک زن زمانی باردار می شود که تخمکی که از تخمدان او آزاد شود وبا اسپرم مردان بارور گردد. تخمک بارور شده به داخل رحم زن می رود، و در آنجا تغذیه و رشد میکند و به جنین تبدیل می شود. هورمون ها موجود در قرص های بارداری، آزاد شدن تخمک ها از تخمدان ( تخمک گذاری)  را کنترل می کنند.

شیوه های ضد بارداری از نوع هورمونی (قرص، پچ و حلقه واژن) همگی حاوی مقدار کمی از هورمونهای پروژستین و استروژن که توسط دست انسان ساخته شده است می باشد. این هورمون ها برای پیشگیری از بارداری هورمون های طبیعی بدن را مهار می کنند. جل.گیری از بارداری در زنان یک عمل ترکیبی می باشد.

شیوه های هورمونی پیشگیری از بارداری موکوس رحم را تغییر می دهند این کار باعث می شود رفتن اسپرم به دهانه رحم و پیدا کردن تخمک مشکل شود. آن ها همچنین با تغییر پوشش رحم، از بارداری جلوگیری می کنند، بنابراین بعید است تخمک بارور شده لانه گزینی کند.

قرص های طولانی مدت، مانند قرص های سیزنال (seasonal) یکی از گزینه های جلوگیری از بارداری است این قرص مورد تایید سازمان غذا و دارو می باشد.این قرص های سیزنال (فصلی) همانند سایر قرص های جلوگیری حاوی هورمون های مشابه هستند، اما این هورمون ها در یک چرخه طولانی مدت تری مصرف می شوند. این قرص ها تعداد دوره های قاعدگی را از سیزده دوره در سال به چهار بار می رساند.

در قرص سیزنال (seasonal) قرص فعال به طور مداوم به مدت ۱۲ هفته استفاده میشود و پس از آن یک هفته قرص غیرفعال مصرف میشود باعث می شود یک دوره قاعدگی شروع شود. قرص های Seasonique و LoSeasonique از دیگر قرصهای طولانی مدت هستند که دارای ترکیب هورمون های مشابه می باشند. هر دوی این قرص ها در هفته پایانی از استروژن استفاده می کنند، با مصرف LoSeasonique دوز پایین تری دریافت میکنید.

قرص مینی چیست؟

این نوع قرص ها دارای هورمون استروژن نمی باشد و تنها هرمون پروژستین دارد این نوع قرص ها برای زنانی که به استروژن حساسیت های هچون حالت تهوع و …. نشان میدهند همچنین در زنان شیر ده تجویز می شود.

چگونگی عملکرد قرصهای مینی

در این نوع از قرص های ضد بارداری سبب ضخیم شدن مخاط رحم می شوند  بنابراین اسپرم تخمک نمی رسد. این هورمون در قرص های مینی پوشش رحم را نیز تغییر می دهد، بنابراین احتمالگریز تخمک خیلی کم خواهد شد. در بعضی موارد، قرص های مینی از انتشار تخمک جلوگیری میکنند. هر روز یک قرص مصرف می شود.

قرصهای مینی چقدر کارایی دارند؟

درصورت استفاده مداوم و منظم از این قرص ها تا ۹۵% احتمال جلوگیری وجود دارد با این حال این میزان کمتر از سایر قرص های استاندارد است.

از کجا می توانم قرص های پیشگیری از بارداری را تهیه کنیم؟

قرص های پیشگیری از بارداری فقط با نسخه پزشک قابل دسترسی می باشند.

 

قرص های جلوگیری از بارداری چگونه بسته بندی می شوند؟

بسته بندی شده این قرص ها معمولا به صورت یک پوسته نازک می باشد. این بسته ها بطور معمولی حاوی ۲۱ یا ۲۸ عدد قرص هستند. بسته های قرص بیست و یک روز حاوی ۲۱ عدد قرص فعال و بسته های قرص ۲۸ روز حاوی ۲۱ قرص فعال و ۷ قرص غیر فعال (دارونما) هستند. روی این بسته ها از روز های هفته مشخص شده است تا به شما یاد آوری کند. هفت قرص غیرفعال در بسته قرص ۲۸ روزه اضافه شده است و به شما یادآوری می شود که یک بسته قرص جدید را پس از ۲۸ روز شروع کنید.
در بعضی از قرص های جدید فقط ۲ قرص غیر فعال وجود دارند و یا حتی هیچ قرص غیر فعالی در بسته ندارند.مهم است که برای اطمینان بیشتر همه روزه از قرص ها استقاده شود.
بسته بندی قرص های سیزنال چرخه طولانی مدت دارای۸۴ قرص فعال صورتی و هفت قرص غیرفعال سفید رنگ است. در Seasonique و LoSeasonique، ۷ قرص آخر حاوی استروژن می باشد.

قرصهای جلوگیری از بارداری را چگونه شروع کنم؟

از پزشک خود بپرسید چه زمانی قرص های پیشگری را شروع کنید.در صورتی که به شما گفته شده قرص را شروع کنید، و هنوز در حال گذراندن دوره قاعدگی خود هستید، بسته قرص را شروع کنید، دوره بعدی شما حدود ۲۵ روز پس از شروع بسته قرص شروع خواهد شد.

بهتر است هر روز در همان زمان قرص را مصرف کنید. شما می توانید قرص را در هر زمانی در طول روز مصرف کنید، اما مصرف آن قبل از صبحانه یا هنگام خواب به شما کمک خواهد کرد تا راحت تر به یاد داشته باشید که باید قرص بخورید.

قرصهای چرخه طولانی با روش مشابه کار می کنند. شما مصرف قرص را در اولین یک شنبه بعد از شروع دوره قاعدگی خود شروع می کنید. اگر دوره شما در یکشنبه شروع شود، قرص سیزنال را در همان رو شروع کنید. سپس یک بسته قرص فعال را برای ۸۴ روز متوالی مصرف کنید. سپس بسته به نوع قرصی که مصرف می کنید، هفت روز قرص پلاسبو (دارونما یا غیرفعال) یا تنها استروژن در هر روز استفاده می کنید.

چه زمانی بسته قرص دیگر را شروع کنم؟

درصورتی که از بسته قرص ۲۱ روزهاستفاده میکنید، بسته جدید را هفت روز پس پایان بسته قبلی شروع کنید. و درصورتی که بسته قرص ۲۸ روزه استفاده میکنید، پس از مصرف آخرین قرص در بسته قدیمی، بسته جدید را آغاز کنید.

هر بسته قرص جدید جلوگیری از بارداری را در همان روز هفته که ابتدا آن را شروع کردید، شروع کنید.

بسته قرص جدید خود را براساس برنامه زمانبندی مصرف کنید خواه پریود شده باشید یا هنوز دوره قاعدگی شما به اتمام نرسیده باشد.

 

قرصهای پیشگری از بارداری چگونه کار می کنند؟

قرص های پیشگیری معمولا از همان روزهای اول موثر هستند با این حال برخی از پزشکان توصیه می کنند که در ماه های اول بهتراست برای اطمینان بیشتر از کاندوم و فوم نیز استفده کنید.و پس از ماه اول می توانید به قرص اتکا کنید.

 

در صورت فراموش کردن مصرف قرص های جلوگیری از بارداری چه کنیم؟

در صورتی که فراموش کردید قرض ضد بارداری استفاده کنید به محض یادآوری آن را استفاده کنید و اگر تا روز بعد به یاد نیاورید رو ز بعد دو قرص همزمان استفاده کنید و درصورتی که دو روز فراموش کرده اید همان روز دو قرص و روز بعد از آن نیز دو قرص دیگر استفاده کنید و بعد طبقبرنامه پیش بروید . اگر بیش از دو قرص را فراموش کردید، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است به شما گفته شود تا یک شنبه روزی یک قرص را هر روز مصرف کنید، سپس بسته قرص جدید را شروع کنید یا بقیه بسته قرص را کنار بگذارید و با یک بسته جدید در همان روز شروع کنید.

هر بار که فراموش میکنید که قرص را مصرف کنید، باید از روش های دیگر جلوگیری از بارداری استفاده کنید تا بسته قرص شما تمام شود. هنگامی که مصرف قرص را فراموش میکنید، احتمال رها شدن تخمک از تخمدان را افزایش می دهید. اگر دوره قاعدگی شما آغاز نشد و یک یا چند قرص فعال را فراموش کرده بودید، آزمایش بارداری انجام دهید. اگر دو مرتبه دوره قاعدگی شما از دست رفت حتی اگر قرصهای خود را به صورت منظم مصرف کرده بودید، باید آزمایش بارداری انجام دهید.

با بعضی از قرص ها ممکن است دوره قاعدگی نداشته باشید. قبل از اینکه مصرف قرصهای خود را شروع کنید در مورد آنچه که انتظار میرود، با پزشک خود مشورت کنید، سپس دستورالعمل های پزشک خود را در نحوه عملکرد شما در صورت نداشتن دوره قاعدگی دنبال کنید.

بسیار مهم است که قرصهای مینی (که فقط حاوی پروژستین هستند) را هر روز در همان زمان مصرف کنید. اگر قرص مینی را فراموش کردید یا بیش از سه ساعت از مصرف قرص شما گذشته بود، به محض اینکه به یاد آوردید آن را مصرف کنید و ۴۸ ساعت بعد از آن، از یک روش حمایتی دیگر (مانند کاندوم یا اسپرم کش) استفاده کنید.

آیا این قرص های جلوگیری از بارداری عوارض جانبی دارند یا خیر؟

اگر چه این قرص ها دارای عوارض جدی نیستند اما باید گفت بله این قرص ها عوارض دارند. عوارض جانبی این قرص ها عبارتند از:

 • افزایش وزن
 • تغییرات خلقی
 • تهوع
 • مقدار اندکی خون یا لکه بینی بین دوره های قاعدگی
 • سینه های حساس و متورم
 • دوره های قاعدگی سبک تر

برخی عوارض جانبی نیز هیتند که کمتر رایج میباشد، اما جدی تر اند. اگر هر کدام از این عوارض جانبی را تجربه کردید، فورا با پزشک خود مشورت کنید. اگر نمی توانید به دکتر خود مراجعه کنید، برای ارزیابی و معاینه به یک مرکز اورژانس یا مرکز مراقبت های فوری بروید. این علائم ممکن است نشان دهنده یک اختلال جدی مانند بیماری کبد، بیماری کیسه صفرا، سکته مغزی، لخته شدن خون، فشار خون بالا یا بیماری قلبی باشند. این عوارض جانبی جدی عبارتند از:

 • مشکلات چشم (تاری دید)
 • تورم یا درد در پاها و ران ها
 • درد شکم (درد معده)
 • درد قفسه سینه
 • سردرد (شدید)

قرصهای پیشگیری از بارداری که حاوی دروسپیرنون هستند، از جمله YAZ و یاسمین، به خاطر احتمال افزایش خطر لخته شدن خون، توسط FDA مورد بررسی قرار گرفته اند. دروسپیرنون نسخه ساخته شده توسط دست انسان از هورمون پروژسترون است. برند های دیگر حاوی دروسپیرنون عبارتند از بیاز، سفیرال، جیانوی، لورینا، اوچلا، سیدا و Zarah.

نتایج تحقیقات ناسازگار هستند. بعضی از مطالعات نشان دادند که خطر افزایش وجود دارد، در حالی که مطالعات دیگر نشان می دهند هیچ گونه افزایش خطری وجود ندارد. این داروها هنوز در دسترس هستند. خلاصه ای از این یافته ها در برچسب بسته بندی موجود است. اگر قرص حاوی دروسپیرنون مصرف می کنید، با پزشک خود در مورد خطر آن صحبت کنید.

 

آیا هر زنی میتواند قرص های جلوگیری از بارداری را مصرف کند؟

اگرچه برای زنان بالای ۳۵ سال که سیگار می کشند توصیه نمی شود اما اکثر زنان میتوانند قرص های جلوگیری از بارداری را با خیال راحت مصرف کنند.این قرص ها را مصرف کنند. اگر سیگار نمی کشید، می توانید تا قبل از یائسگی از داروهای جلوگیری از بارداری هورمونی استفاده کنید. علاوه بر این، اگر موارد زیر را داشته باشید نباید قرص های ضد بارداری هورمونی را استفاده کنید:

 • لخته های خون در بازوها، پاها یا ریه
 • بیماری های قلبی یا کبدی جدی
 • سرطان سینه یا سرطان رحم
 • فشار خون بالا کنترل نشده
 • میگرن

شرایط دیگری وجود دارند که میتوانند میزان خطر شما که همراه با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری هستند، را افزایش دهند. اگر مطمئن نیستید که تحت تاثیر یکی از این شرایط هستید، از پزشک خود بپرسید. همچنین اگر یکی از وابستگان درجه اول (والدین، برادر، خواهر، کودک) شما لخته شدن خون در پاها یا ریه دارد، پزشک خود را مطلع سازید.

 

آیا مصرف قرص های ضدبارداری دیگر در حین مصرف قرص های جلوگیری از بارداری مشکلی ندارد؟

بهتر است با پزشک خود مشورت کنید زیرا بعضی از داروها، از جمله آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد تشنج، می توانند اثربخشی قرص های جلوگیری از بارداری را کاهش دهند. در مورد تمام داروها و فرآورده های بدون نسخه ضد بارداری (از جمله داروهای گیاهی) که مصرف می کنید، پزشک خود را مطلع سازید.

نکاتی که باید در هنگام مصرف قرص های جلوگیری از بارداری به خاطر داشته باشید.

 • شکل های دیگر پیشگیری از بارداری مانند فوم اسپرم کش و کاندوم را در دسترس داشته باشید تا در صورت فراموش کردن قرص مشکلی پیش نیاید.
 • قرص خود را هر روز در همان زمان مصرف کنید.
 • اگر همیشه یک جا نمیخوابید قرصهای خود را با خود بردارید.
 • قرص ها، پچ ها (چسب ها) و حلقه های واژینال همگی دارویی هستند. همیشه در صورتی که به هر دلیلی به پزشک مراجعه کردید، به پزشک یا داروساز خود بگویید که قرص، چسب یا حلقه واژینال استفاده میکنید.
 • اگر از پچ استفاده می کنید، پچ را هر هفته در همان روز جایگزین کنید. اگر از حلقه واژینال استفاده می کنید، آن را پس از سه هفته مصرف دور بیندازید و ۷ روز بعد آن را قرار دهید.
 • پس از شروع آخرین نسخه، فورا داروهای خود را تهیه کنید. منتظر نمانید تا آخرین لحظه دوباره دارو تهیه کنید.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =