حذف شام برای لاغر شدن ، درست یا غلط ؟

حذف شام برای لاغر شدن ، درست یا غلط ؟

برخی از کسانی که قصد دارند کاهش وزن داشته باشند اقدام به حذف شام برای لاغر شدن می کنند ولی نمی دانند که این کار ممکن است به آن ها صدماتی وارد کند و عوارضی داشته باشد. اگر می خواهید لاغر شوید نیازی نیست که حتما دست به حذف شام برای لاغر شدن بزنید. یکی از بد ترین کار های ممکن همین حذف شام برای لاغر شدن می باشد و بیشتر هم خانم ها این کار را انجام می دهند. آقایان معمولا شام را حذف نمی کنند. در ادامه پیشنهاد هایی خواهیم داد که اگر آن ها را اجرا کنید مفید هستند.

آیا وجود شام مهم است ؟

شام یکی از وعده های اصلی غذایی می باشد که وجود آن حتما برای بدن و سلامتی نیاز است. اگر شما در فاصله ناهار تا صبحانه فردا چیزی میل نکنید بدن تان ضعف کرده و قوای تان تحلیل می رود. حذف شام برای لاغر شدن کار اشتباهی می باشد و به هیچ وجه نباید اقدام به این کار کنید. برای مثال اگر شما ساعت ۱۴ ناهار را میل کنید و ساعت ۷ صبح فردا بخواهید صبحانه میل کنید برای مدت زمان ۱۷ ساعت چیزی میل نکرده اید و شکم تان خالی است، پس صبحانه را هم نمی توانید به خوبی میل کنید و ممکن است در طول روز ضعف کنید.

رابطه مصرف شام و چاقی

برخی گمان می کنند که مصرف شام در شب کاملا برای بدن ضرر دارد و سعی می کنند که شب ها چیزی به عنوان شام نخورند. اما جالب است بدانید که متخصص های تغذیه می گویند که این یک تصور غلط می باشد و شام نباید حذف گردد. بسیاری بر این عقیده هستند که هرچه پیش از خواب میل می کنند مستقیما جذب بدنشان می شود و چاق می شوند که این یک باور غلط است. مطلقا هرچه شما می خورید جذب نمی شود بلکه مقداری از آن صرف تولید انرژی می شود. توصیه ما این است که شام را زودتر میل کنید تا مقدار بیشری از آن سوزانده شود.

بهترین زمان برای شام خوردن

بهترین زمان برای شام خوردن پیش از ساعت ۷ عصر می باشد. اگر شام را ساعت ۱۹ میل کنید بدن تان فرصت کافی برای سوزاندن کل کالری های دریافتی تا صبح فردا را دارد. اما صرفا این ساعت برای کسانی می باشد که شب ها زود می خوابند. اگر به دلیل برخی مشکلات نمی توانید زود بخوابید بهتر است بین زمان خواب و زمان شام خوردن هم یک میان وعده سبک داشته باشید. اما اگر این فاصله کمتر از سه ساعت می باشد به میان وعده نیازی نیست.

حجم مهم تر از زمان

این نکته را هم نباید فراموش کنید که حجم غذایی که میل می کنید خیلی مهم تر از ساعت میباشد. مثلا اگر یک شب میهمانی هستید و نمی توانید شام تان را زود میل کنید فقط کافی است که حجم غذا را کنترل کنید و نگران چیز دیگری نباشید. شب ها می توانید شام را دیر تر میل بنمایید اما دقت کنید پس از زمانی که شام می خورید نخوابید. در حقیقت بین زمان خوردن شام و خوابیدن شما باید یک فاصله دو ساعتی وجود داشته باشد. اگر این فاصله را رعایت کنید به شما قول می دهیم که چاقی به سراغ تان نخواهد آمد.

زیاد سختگیر نباشید

نیازی نیست خیلی سختگیر باشید و همیشه و در همه حال نگران رژیم غذایی تان باشید. اگر به مسافرت می روید برای همان مدت چند روزه رژیم تان را کنار گذاشته و از غذا های متنوع استفاده کنید اما به حجم غذای مصرفی دقت کنید. میان وعده ها به ما کمک می کنند که در هنگام میل وعده های اصلی پرخوری نکنیم.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 2 =