الکتروکاردیوگرام (EKG)

 

الکتروکاردیوگرام

 

فعالیت های الکتریکی قلب را با کمک الکتروکاردیوگرام (EKG) می توان مشاهده کرد.هر مرحله از چرخه ی قلبی ,به شکل موج خاصی بر روی صفحه ی حساس مانیتور و یا نوار الکتروکاردیوگرافی نشان داده می شود.

 

تهیه نوار الکتروکاردیوگرام

 

نوار الکتروکاردیوگرام توسط اشتقاق ها و الکترودهای مخصوص (که بعد از تراشیدن و پاک کردن پوست,در نقاط مختلف و مشخصی از بدن قرار می دهند)دریافت می شود.الکترودها در اشکال و اندازه ها ی مختلف وجود دارند,اما همه ی آنهادارای دو جزء هستند:

(۱) یک ماده چسبنده که الکترودها را روی سطح پوست محکم نگه می دارد.

(۲) وسیله ای(ماده ای)که مقاومت الکتریکی پوست را کم می کند و آشکار سازی جریان الکتریکی را بهبود می بخشد.

پاک کردن ملایم پوست با یک پدگاز تمیز و خشک کمک می کندبه لایه هدایت کننده ی داخلی اپیدرم و موجب کاهش مانع پوستی می گردد.

اگرچه تمیز کردن پوست با الکل موجب کاهش ذخیره  چربی سطح پوست و افزایش مانع الکتریکی پوست و مانع کشف سیگنال الکتریکی قلب خواهد شد.

اگر مقدار موهای قفسه سینه از تماس مناسب الکترودها با پوست جلوگیری کند و محل دیگری وجود ندارد که الکترود ها را در انجا قرار دهیم,لازم است موها تراشیده شود.چسبندگی ضعیف الکترودها باعث بدشکلی امواج (بدشکل نامناسب و نامربوط شدن امواج الکتروکاردیوگرافی)می گردد و ممکن است امواج درست را به صورت امواج نامناسب و بدشکل ثبت کنیم.

تعداد ونیز محل قرار دادن الکترود ها به نوع الکتروکاردیوگرافی مورد نیاز مربوط می باشد.در تعداد زیادی از دستگاه های مانیتورینگ مدام از ۲ تا ۵ الکتروداستفاده می شودکه معمولا آنها را روی اندام ها وقفسه سینه قرار می دهند.

این الکترود هاخط فرضی ایجادمی کنندکه اشتقاق یا لید نامیده می شودو به عنوان نقطه ی مبدا ,فعالیت الکتریکی قلب از طریق آن مشاهده می گردد.یک اشتقاق مشابه چشمی دوربین است ,یک میدان محدود دید داردکه فعالیت الکتریکی مسیر مقابل خود را دریافت می کند.

بنابراین شکل امواج الکتروکاردیوگرام که بر کاغذ الکترو ظاهر می شود,جریان الکتریکی بین دو شقاق را نشان می دهد.تغییر شکل موج الکتریکی ممکن است به علت تغییر جریان الکتریکی (جایی که موج تولید یا هدایت می گردد)یا تغییر اشتقاق باشد.

 

الکترود ها به سیم کابلی متصل است که به یکی از وسایل زیر وصل می گردد:

 

– یک ماشین الکتروکاردیوگرام درکنار تخت بیمار برای ثبت فوری(۱۲ اشتقاق استاندارد الکتروکاردیوگرام)

– یک دستگاه پایش در کنارتخت بیمار برای مطالعه ی مداوم.این سیستم پایش ,سیستم پایش کابلی نام داردو در بخش های مراقبت ویژه استفاده می شود.

– جعبه ی کوچکی که بیمار با خودحمل می نماید و به صورت مداوم,اطلاعات نوار قلب را به دستگاه پایش مرکزی که درجای دیگر نصب شده ایت,منتقل می کند(تله متری نامیده می شود)

– یک دستگاه کوچک و سبک وزن (پایش الکتروکاردیوگرافی سیار یا هولترمانیتور نامیده می شود)که بیمار ان را می پوشد(به شکل جلیقه)و به طور مداوم الکتروکاردیوگرام بیمار روی یک نوار ضبط می شود.نوار الکتروکاردیوگرافی هولتر بعدا به وسیله ی یک دستگاه جستجوگر مورد بررسی و تجزیه ونحلیل قرار می گیرد.

 

بیمار ممکن است نیاز به مطالعه ی الکتروفیزیولوژی داشته باشد که در ان جهت دریافت نوار قلب  داخل قلبی ,الکترود ها را داخل قلب قرار می دهند.این نه فقط جهت تشخیص دیس ریتمی به کار می رود,بلکه موثرترین برنامه ی درمانی را نیز تعیین می نماید اما به علت تهاجمی بودن روش مطالعه ی الکتروفیزیولوژی ,دربیمارستان انجام شده و ممکن است نیاز به پذیرش بیمار در بخش وجودداشته باشد.

 

هنگام جراحی قلب باز پمپ های پیس میکرموقت روی دیواره اپیکارد ممکن است دوخته و از دیواره قفسه سینه عبور داده شود.این سیم ها فقط به عنوان پیس میکر موقت ممکن است استفاده نشود.یک نوار قلب از دهلیز راست دریافت کنیم که بتواند باعث تشخیص های افتراقی تاکی دیس ریتمی ها گردد.

 

محل الکترود ها برای کنترل مداوم,تله متری یا پایش هولتر برحسب نوع تکنولوژیِ اختصاصی و قابل دسترس,هدف از پایش و نیز استانداردهای موسسه,متفاوت است.برای انجام الکتروکاردیوگرافی ۱۲ اشتقاقی ,۱۰ الکترود بر روی بدن قرار می دهند.به منظور جلوگیری از مداخله ی  فعالیت الکتریکی عضله اسکلتی(مخطط)الکترودهای الکترودهای اندام را معمولا روی سطوحی قرار می دهند که استخوانی نباشند و حرکت مشخصی نداشته باشند.این الکترودها,نوار شش اشتقاق اول را منعکس می کنند اشتقاق :

aVL , aVR ,aVF,III,II,I

 

 

 

ekg

 

 

شش الکترود قفسه سینه,بر روی دیواره ی قفسه ی سینه و در سطوح خاصی قرار می گیرند.الکترود های قفسه ی سینه اشتقاق های جلوی قلبی از V1 تا V6 را اندازه گیری می کند.

 

باید الکترود را در چهارمین فضای بین دنده ای و محل V1 قرار داد.در زاویه ی جناغ و سپس در شکاف جناغ که حدود ۲/۵ تا ۵ سانتی متر پایین تر است ,هنگامی که انگشتان را بر روی دیواره سمت راست بلغزانید,دومین دنده را می توان لمس کرد.دومین فضای بین دنده ای بلافاصله زیر دومین دنده حس می شود.در نظر گرفتن فضاهای خاص بین دنده ای,برای قرار دادن الکترود های جلوی قلبی در محل صحیح مهم است.اگر الکترود ها در جای مناسب قرار نگیرد,ممکن است خطای تشخیص روی دهد.گاهی اوقات وقتی که بیمار در بیمارستان بستری است و نیاز به کنترل مداوم تغییرات الکترو کاردیوگرافی دارد,الکترودهای قفسه ی سینه برای اطمینان از دریافت نوارهای پیگیری ,در محل خود باقی می ماند.

الکتروکاردیوگرام استاندارد ۱۲ اشتقاقی عمدتا فعالیت الکتریکی بطن چپ را منعکس می کند.به منظور کسب اطلاعات کامل ممکن است به نصب الکترود های اضافی در اشتقاق های دیگرنیاز باشد.برای مثال,در بیمارانی که مشکوک به اختلال در سمت راست خود هستند,نیاز به اشتقاق های جلوی قلبی سمت راست می باشدتا بطن راست ارزیابی گردد.   

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 4 =