دهان و دندان سالمندان و شیوه مراقبت از آن

دهان و دندان سالمندان و شیوه مراقبت از آن

 

مشکلات مربوط به دندان در هر سنی به وجود می آید و اکثر این مشکلات با بهداشت دهان و دندان افراد مرتبط می شود. در افراد سالمند به دلیل وجود برخی بیماری های زمینه ای ، ناتوانی جسمی و گاهی هم روانی ممکن است نتوانند به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند . باید توجه داشت بعضی از بیماری ها می توانند تغییراتی در دهان ایجاد کنند که باعث به وجود آمدن بعضی مشکلات در مخاط دهان و دندان شود. بنابراین نکاتی که یک سالمند باید برای حفظ سلامت دهان و دندان خود رعایت کند کمی متفاوت تر از یک فرد جوان است .مراقبت از دهان و دندان سالمندان را در مجله سلامت ایرانین نرس برسی می کنیم.

 

نکات مهمی برای مراقبت از دهان و دندان در سالمندی

اغلب تصور ما این است سالمندان دندان نداشته باشند و یا داری دندان کمی باشند، درحالی که چنین تصوری غلط است زیرا دندان ها دارای ساختارهای مستحکمی در بدن هستند و در صورتی که شخص به خوبی از آنها مراقبت کند می توان تا دوران کهنسالی هم دندان ها را حفظ کند . دندان ها یکی از اعضایی مهم بدن برای هر فرد می باشد. آنها نقش مهمی در عملکرد یک گوارش خوب، حرف زدن و زیبایی دارند . به همین دلیل رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از الزامات زندگی محصوب می شود. حفظ و مراقبت از دندان ها تنها مختص دوران پیری نیست بلکه مراقبت از دندان در هماندوران کودکی آغاز می شود . بامسواک زدن های مرتب دندان ها، استفاده ی از نخ دندان، معاینات سالیانه می توان دندان ها را حفظ کرد.

 

 

رفع مشکل در تغذیه و مراقبت از دهان و دندان در سالمندی

نبود دندان در برخی از سالمندان موجب بدی تغذیه ی آنها می گردد. برخی از سالمندان به دلیل نداشتن دندان، از خوردن اغلب غذاهای مفید که کمی سفت هستند، و همچنین میوه های سفت سرشار از ویتامین اجتناب کنند و فقط به غذاهای آبکی روی آورند . و به دلیل همین حدودیت ها سوء تغذیه در سالمندان ایجاد میشود. همچنین ممکن است غذا را نجویده قورت بدهند که این کار نیز باعث ایجاد برخی مشکلات گوارشی می شود . سالمندان ممکن است این موضوع را مطرح نکنند و از دید فرزندان مخفی بماند.

 

 

مراقبت از دهان و دندان در سالمندی و استفاده از پروتز

 

استفاده از پروتز ثابت و متحرک در سالمندانی که دندان ندارند الزامی است . استفاده پروتز متحرک در مواقعی است که سالمند چند دندان از بین رفته دارد ، ولی در سالمندانی که همه دندان های خود را ازدست داده اند از پروتز ثابت استفاده می شود. به این نوع پروتزها دست دندانی می گویند . سالمندان همانند دندان طبیعی باید از این پروتز ها نگهداری کنند یعنی باید مسواک و نخ دندان به صورت منظم استفاده کنند . پروتز متحرک هر شب باید از دهان خارج شود و برای شستن پروتز حتما باید آن را داخل کاسه آب قرار داد . خارج کردن پروتز باعث می شود فشار از روی لثه برداشته شود و بافت ها استراحت کنند. مراغب پروتز های متحرک باشد زیرا در صورت ضربه خوردن باعث می شود به راحتی در دهان جای نگیرد و ممکن است به لثه آسیب وارد کند. همچنین ممکن است پروتز بشکند. در این مواقع سالمند باید چند روز را تا آماده شدن پروتز بعدی بدون دندان سپری کند .

در افراد سالمندی که نمی توانند کار های شخصی خود را انجام دهند و از مراقبت از پروتز ها ناتوان هستند حتما باید فردی ، مسئولیت تمیز کردن دندان مصنوعی و بهداشت دهان و دندان آنها را بر عهده بگیرد .

 

 

مراقبت از دهان و دندان در سالمندی و استفاده از ایمپلنت

سالمندانی که مبتلا به این بیماری ها نباشند میتوانند ایمپلنت انجام دهند : بیماری های قلبی _ عروقی ، دیابت ، آلزایمر و افسردگی ، زیرا آنها نمی توانند از ایمپلنت به خوبی مراقبت کنند و بهتر است برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته از روش دیگری استفاده کنند .

 

 

قارچ دهان و مراقبت از دهان و دندان در سالمندی

سالمندان دارای دندان مصنوعی پس از  در آوردن دندان مصنوعی حتما باید لثه ها را به خوبی بازدید کنند، چون یکی از عوارض شایع دندان مصنوعی وجود قارچ دهانی است که بیشتر در مخاط زیر دندان مصنوعی رشد می کند . با کمی دقت در ناحیه لثه در همان مراحل اولیه متوجه قارچ شوند و جلوی پیشرفت آن را بگیرند.از نشانه های وجود قارچ لثه احساس سوزش در دهان ، التهاب و قرمزی و تغییر مزه می شود و درمان آن تجویز دارو است .

 

مراقبت از دهان و دندان در سالمندی و بدخیمی های دهان

 

بر اساس تحقیقات انجمن سرطان آمریکا هرساله حدود ۳۵ هزار نفر فرد مبتلا به سرطان دهان و پوسیدگی دندان می شود که میانگین سنی این افراد ۶۲ سال به بالاست . بنا بر این وجود هر نوع زخم داخل دهانی در سالمندان که بیشتر از دو هفته پایدار بماند نیازمند توجه و نمونه برداری می باشد .

به طور کلی ، قرمزی، زخم، التهاب، تغییرات در مخاط لثه، زردی دندان ها ، لق شدن دندان ها، ایجاد فاصله بین دندان ها و بوی بد دهان نیاز به بررسی بیشتری دارد .

 

 

مراقبت از دهان و دندان در سالمندی و استفاده از دهانشویه

 

برخی اوقات بیمارن برای از بین برن قارچ ها و یا پیشگیری از به وجود آمدن آن از دهانشویه استفاده می کنند این امر یک یا دو بار در هفته مجاز است اما استفاده مدام از دهانشویه باعث از بین رفتن باکتری های طبیعی محافظ دهان می شود. از طرفی ، مقاومت دهان را در برابر میکروب های خارجی کم می کند و احتمال افزایش انواع عفونت های دهانی را بالا می برد .

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 7 =