اثرات سوء دیابت بارداری بر روی جنین

 

 

اثرات سوء دیابت بارداری بر روی جنین شامل:

 

۱ـ افزایش خطر ایجاد ماکروزومی:

که منجر به عوارضی مانند دیستوشی شانه و آسیب شبکه بازویی می شود به استثنای مغز سایر ارگان های جنین دچار ماکروزومی می شوند، ماکروزومی این نوزادان با هیپر انسولینمی نوزاد ناشی از هیپر گلیسمی مادر ارتباط تنگاتنگ دارد.

 

۲ـ هیپوگلیسمی نوزادی :

افت شدید غلظت گلوکز پلا سما پس از زایمان از مشخصات نوزادان مادران دیابتی است. این رخداد به هیپر پلازی سلول هایβ پانکراس جنین در اثر هیپر گلیسمی مزمن مادر نسبت داده می شود. هیپر انسولینمی به نوبه خود باعث تحریک بیش از حد رشد سوماتیک می شود، همچنین هیپر انسولینمی نوزاد ممکن است در دقایق اولیه پس از تولد باعث بروز هیپوگلیسمی شود، بروز این واقعه بسیار متغیر است و بستگی به آستانه تعیین شده برای تشخیص هیپو گلیسمی نوزادی دارد.

 

۳-هیپر بیلیروبینمی:

پاتوژنزهیپر بیلیروبینمی در نوزادان مادران دیابتی روشن نیست ولی نارس بودن و پلی سیتمی و همولیز را در این امر دخیل دانسته اند.

 

۴-هیپرتروفی قلبی:

این نوزادان ممکن است دچار کاردیومیوپاتی هیپر تروفیک باشند که ندرتا به سمت نارسایی احتقانی قلب پیشرفت می کند. نوزادان مذکور مشخصا ماکروزمیک بوده و هیپر انسولینمی در پاتوژنز بیماری مقصر شناخته شده است.

 

۵- هیپوکلسمی:

علاوه بر هیپو گلیسمی ، هیپوکلسمی(کمتر ازmg/dl 7 ) نیز یکی از عوارض نوزادان مادران دیابتی است علت این رخداد نامعلوم است، فرضیه هایی برای توضیح آن وجود دارد که عبارتند از:

اختلالات دخول و خروج منیزیم ـ کلسیم که منحصر به بارداری دیابتی است، آسفیکسی و نارسی هیپو کلسمی با هیپر فسفاتمی و گاهگاهی با هیپو منیزیمی همراه است.

 

۶- پلی سیتمی:

اعتقاد بر این است که پلی سیتمی نتیجه هیپوکسی مزمن داخل رحمی بوده که منجر به افزایش اریتروپوتین و تولید گویچه های قرمز می گردد.

 

۷ـ چاقی :

این نوزادان در معرض افزایش خطر چاقی ، اختلال عدم تحمل گلوکز و ایجاد دیابت در اواخر نوجوانی و اوایل جوانی هستند.

 

۸ـ تولد نوزاد مرده:

تولد نوزاد مرده بدون علت قابل توضیح فرآیندی است که انحصارا در بارداری های مبتلا به دیابت آشکار دیده می شود چرا که برای آن هیچ فاکتوری نظیر عدم کفایت واضح جفت ، دکولمان جفت ، محدودیت رشد جنین یا اولیگوهیدرآمنیوس ، یافت نشده است. این نوزادان مشخصا نسبت به سن حاملگی بزرگتر بوده و پیش از زایمان حدودا در حوالی هفته های ۳۵ یا پس از آن فوت کرده اند .

 

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =