آموزش به بیمار مبتلا به آنفارکتوس میوکارد MI

آنفارکتوس میوکارد

 

 

آموزش به بیمار مبتلا به آنفارکتوس میوکارد MI

 

نکات مهمی که به بیمار مبتلا به MI آموزش داده میشود شامل موارد زیر میباشد:

 

۱) به بیمار متذکر می شویم که بهبود MI خیلی زود شروع میشود ولی تا مدت کمتر از ۱۲-۶ هفته کامل نمیشود , لذا دوره نقاهت بعد از MI 3-5/1 ماه طول میکشد.

۲) تعدیل فعالیت بدنی انجام شود که باید درباره موارد زیر آموزش داده شود :

– درباره اثر فعالیت روی قلب به بیمار توضیح داده شود.

– از فعالیت هایی که سبب درد قفسه سینه , تنگی نفس و خستگی میشود خودداری شود .مدت فعالیت مهم نیست بلکه شدت فعالیت مهم است.بین کار و فعالیت به استراحت بپردازد.

– فعالیت خود را به تدریج افزایش دهد.هر روز راه برود , مدت و فاصله راه رفتن را بتدریج افزایش دهد.نبض خود را از نظر رسیدن به سطح حداکثر در هنگام فعالیت کنترل کند .

– هنگام بالا رفتن از پلکان , از بالا رفتن بیش از دو پاگرد پله بصورت پیوسته خودداری کند.بهتر است مدتی استراحت کند سپس ادامه دهد.

– از فعالیت هایی که باعث سفتی عضلات میشود خودداری کند مانند : ورزش های ایزومتریک , وزنه برداری , بلند کردن اجسام سنگین , و هر فعالیتی که به مصرف ناگهانی انرژی نیاز میباشد.

– در برنامه منظم ورزشی روزانه که برای تمام عمر تنظیم شده است شرکت کند.

 

۳) از مواجه با هوای خیلی سرد و گرمای بیش از اندازه پرهیز شود و از قدم زدن در جهت خلاف باد خودداری شود.از ورود به هوای مه آلود و شرجی خودداری شود , هوای خشک بهتر از هوای شرجی میباشد.

۴) در صورت وجود هیپرتانسیون , آن را درمان نموده و تحت نظر پزشک باشد.

 

۵) هر روز در ساعات معین وزن و فشار خون خود را کنترل کند.

۶) در صورت افزایش وزن , وزن خود را کم نموده و در یک برنامه کاهش وزن شرکت کند. هدف اولیه در این موارد , کاهش ۱۰ درصد از وزن مددجو است.

۷) تمام تلاش خود را برای رعایت رژیم دارویی به کار گیرد.

۸) از استرس روحی و فشار عصبی اجتناب شود و به تفریح مناسب بپردازد که باعث کاهش فشار عصبی می شود.در زمینه اثرات استرس و فشار عصبی روی قلب با بیمار صحبت شود.

۹) از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی جلوگیری شود.

۱۰) رژیم غذایی تجویز شده که معمولا بصورت کم نمک , کم چربی و کم کالری می باشد رعایت کنید.روزی ۴-۳ وعده غذا بخورد .مصرف نوشیدنی های دارای کافئین باید محدود شود .بعد از خوردن غذا حداقل ۳۰ دقیقه استراحت کند.

۱۱) حمام کردن : معمولا ۱۰-۵ روز پس از شروع بیماری و کنترل کامل آن با دستور پزشک میتواند حمام کند.بهتر است در حمام یک نفر در کنار بیمار باشد. از آب ولرم استفاده شود زیرا آب سرد باعث افزایش کار قلب و درد قلبی میشود , و آب گرم سبب بروز حالت ضعف , سرگیجه و شوک میگردد ضمنا زمان حمام کردن از ۲۰-۱۵ دقیقه تجاوز نکند.

۱۲) رانندگی کردن : از هفته چهارم الی هشتم اجازه رانندگی دارد , اگر رانندگی سبب خستگی و عصبانیت می شود باید اجتناب کند.

 

نکته : به بیمار گفته شود از مسافرت با هواپیما بمدت ۶ ماه خودداری کند.بهترین وسیله برای مسافرت بیمار قطار است.

 

۱۳) در صورت عدم وجود عارضه از هفته ۸-۴ میتواند فعالیت جنسی را شروع کند.بیمارانی که قادر باشند تا دو پاگرد پله را بالا بروند معمولا میتوانند فعالیت جنسی را از سر بگیرند.در مواقع خستگی , استرس و عصبانیت از فعالیت جنسی خودداری کند.مصرف قرص زیر زبانی TNG قبل از تماس جنسی به پیشگیری از ایجاد درد قفسه سینه کمک میکند.به بیمار توصیه شود تا زمانی که TNG مصرف میکند از مصرف سیلدنافیل (ویاگرا) خودداری کند زیرا سبب کاهش شدید فشار خون میشود.

۱۴) به بیمار توصیه شده که در صورت وجود علایم زیر به پزشک مراجعه کند :

– احساس فشار و یا درد جلو قفسه سینه به مدت ۱۵ دقیقه که بعد از مصرف TNG رفع نشود .

– تنگی نفس

– غش یا سنکوپ

– ضربان قلب کند یا تند

– تورم در مچ پا و یا بالاتر

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + نه =