آموزش به بیمار و خانواده در آنژین صدری

 

آموزش به بیمار و خانواده در آنژین صدری

فعالیت

– توضیح کافی در مورد نقش ورزش و فعالیت منظم ( ورزش باعث افزایش سطح HDL سرم ، کاهش فشار خون ، تنظیم قند خون ، کاهش چربی خون ، کاهش وزن ، افزایش عملکرد قلب و ریه ها ، کنترل استرس و احساس تندرستی می شود. )

– قبل و بعد و در حین انجام هر گونه فعالیتی ، نبض بیمار کنترل شود . اگر تعداد ضربان قلب در حالت فعالیت نسبت به زمان استراحت از ۲۰ تا بیشتر بود فعالیت بیمار متوقف شود .

 

– بیمار باید همیشه نیتروگلیسرین به همراه خود داشته باشد ، تا در صورت بروز علائم از آن استفاده نماید .

– توصیه میشود که بیمار ورزش های هوازی را به ترتیب زیر انجام دهد :

حرکات گرم کردن :

قبل از انجام فعالیت ، به مدت یک دقیقه نرمش های بازو و سینه را انجام دهد و به مدت ۵-۴ دقیقه پیاده روی کند ، این کار موجب افزایش جریان خون می شود .

مدت :

پیاده روی با شدت متوسط به مدت ۱۲-۵ دقیقه به طوریکه هر بار مدت آن ۲-۱ دقیقه افزوده شود تا جایی که بتواند ۴۵-۳۲ دقیقه پیاده روی کند .

شدت :

شدت فعالیت ها در ابتدا باید طوری باشد که تعداد ضربان قلب کمتر از ۲۰ تا در دقیقه باشد .

حرکات سرد کردن : با ۱۲-۵ دقیقه پیاده روی مالیم شروع می شود و با حرکات کششی ادامه می یابد ( هدف از انجام حرکات سرد کردن ، جلوگیری از افت فشار خون است. )

 

– توصیه می شود که فعالیت های بیمار در سطح صاف و هموار انجام شود . اگر بیمار مجبور است که در سر باالیی فعالیت کند ، باید به آهستگی حرکت کند و حداقل ۳ بار در هفته پیاده روی کند.

– در فصل تابستان در صورتی که دمای هوا بالای ۲۹ درجه سانتی گراد و رطوبت محیط باالی ۷۵ درصد باشد ، بیمار باید از انجام پیاده روی خودداری کند . در فصل زمستان نیز در صورتی که دمای هوا کمتر از ۴ درجه سانتی گراد باشد ، پیاده روی ممنوع است و لازم است در هوای سرد از پوشش گرم استفاده کند .

– توصیه می شود از که یک ساعت قبل از ورزش از مصرف تنباکو اجتناب شود . از دوش گرفتن با آب داغ یا سرد بلافاصله قبل و بعد از ورزش خودداری شود .

– توصیه می شود که در هنگام ایجاد درد قفسه سینه فعالیت های بیمار فورا متوقف شود ، بیمار بنشیند یا در بستر استراحت کند و سرش را بالاتر از تنه قرار داده و تنفس عمیق و آرام انجام دهد و داروی نیتروگلیسرین را مصرف نماید و تا رفع کامل درد استراحت کند . هر ۵ دقیقه یک قرص استفاده نماید و اگر پس از ۳ بار مصرف قرص ، درد آنژین برطرف نشود و بیش از ۲۰ دقیقه ادامه یابد باید به نزدیکترین مرکز اورژانس مراجعه نماید .

– توصیه می شود که از انجام فعالیت های ایزومتریک و فعالیت هایی که باعث درد آنژین می شود مانند : بلند کردن و کشیدن اجسام سنگین ، زور زدن هنگام اجابت مزاج ، ورزش های سنگین ،تماس با هوای سرد ، راه رفتن و ورزش کردن در هوای سرد و طوفانی و یا بسیار گرم ، هوای آلوده ،رطوبت زیاد و ارتفاعات خودداری شود .

– توصیه می شود که از انجام مقاربت جنسی پس از مصرف غذای سنگین فنوشیدن الکل و استرس عاطفی اجتناب شود .

 

تغذیه

– چاقی ، افزایش فشار خون و کلسترول خون سه عامل مهم آنژین صدری می باشند . بنابراین توصیه می شود که از رژیم حاوی چربی اشباع شده ( مثل روغن های حیوانی ) کمتر و از مواد دارای فیبر زیاد ( میوه و سبزیجات ) بیشتر و رژیم های غذایی کم کالری ( محدودیت مصرف برنج ، نان ، سیب زمینی و ….) استفاده شود .

– محدود کردن و یا اجتناب از مصرف غذاهایی مثل : گوشت قرمز و احشاء ، گوشت های آماده ، سوسیس ، کالباس ، همبرگر ، کره ، گوشت غاز و مرغابی ، خاویار ،روغن های اشباع شده مثل نارگیل و روغن های حیوانی ، غذاهای سرخ کرده ، شیر و ماست پر چرب ( بیش از ۲ درصد ) ، پنیر محلی ،پنیر خامه ای و پر چرب ، بستنی ، زرده تخم مرغ ، کره ، مارگارین ، بیسکوییت ، شیرینی جات خامه دار ، کیک ، شکالت ، چیپس ، غذاهای سرخ کرده ، آجیل و غذاهای نفاخ

– قبل از استفاده از غذاهای آماده برچسب آنها از نظر میزان چربی و سدیم کنترل گردد و موقع صرف غذا از نمک استفاده نشود . برای طعم دادن به غذا از آبلیمو ، سرکه ، میوه و سبزیجات معطر استفاده شود .

– توصیه می شود که از غذاهای سبک در وعده های زیاد و با حجم کم استفاده شود . غذا به آرامی خورده و کامال جویده شود ، از پرخوری پرهیز شود و قبل از احساس سیری کامل ، دست از غذا کشیده شود .

– بیمار به مصرف مواد غذایی مثل : سویا ، لوبیا سبز ، لوبیا قرمز ، نان گندم ، برنج ، سبوس ، جو ، غالت ، سبزیجات برگدار سبز ، کلم ،گل کلم ،سالاد ، سیب ، گلابی ، میوه و آبمیوه تازه ، توت ، مرکبات ، ماهی ، شیر و ماست بدون چربی که می توانند در کاهش کلسترول موثر باشند ، تشویق شود . فیبر موجود در میوه جات و سبزیجات از یبوست پیشگیری می کند .

– توصیه می شود که به جای سرخ کردن ، غذاها به صورت کباب پز یا آب پز مصرف شود .

– توصیه می شود که از مصرف مواد غذایی حاوی کلسترول بالا اجتناب شود . به عنوان مثال بیش از سه زرده تخم مرغ در هفته مصرف نشود . قبل از پختن مرغ ، پوست آن جدا شود .

– توصیه به مصرف روغن ماهی ، روغن زیتون ، ذرت و کنجد که هم ارزش غذایی بالایی دارند و هم به کاهش کلسترول خون کمک می کنند .

– توصیه به کاهش وزن ، محدودیت مصرف غذاهای حاوی کالری بالا، انجام فعالیت و ورزش 

 

دارو درمانی

– نیتراتها :

بیماران باید همیشه قرص  نیتروگلیسرین را همراه خود داشته باشند تا در موقع ایجاد درد آنژینی و یا قبل از هر فعالیتی که موجب ایجاد درد می شود از آن استفاده کنند . زمان استفاده از قرص لازم است آن را در زیر زبان نگهدارند و قبل از حل شدن قرص ، آب دهان خود را قورت ندهند . از آنجایی که یکی از عوارض مهم این داروها ،کاهش فشار خون می باشد ، الزم است پس از مصرف ، بیمار به مدت ۲۰ دقیقه استراحت کند و سپس به آرامی تغییر وضعیت دهد . از دیگر عوارض دارو سردرد ، گرگرفتگی ، گیجی و خشکی دهان است . لازم است بیماران از استحمام با آب داغ بعد از مصرف دارو اجتناب کنند ( زیرا حمام با آب داغ موجب گشادی عروق و افزایش اثر دارو می شود. )

طریقه مصرف اسپری های زیر زبانی نیتروگلیسرین هم مشابه قرص است . در صورتی که برای بیمار ، پماد نیتروگلیسرین تجویز شده باشد ،توصیه می شود که پماد بر روی پوست نواحی سینه ، شکم ، سطح قدامی ران و ساعد کامال پخش شود . توصیه می شود از مصرف الکل ، سیگار و نمک همراه با دارو و همچنین از مصرف خودسرانه دارو خودداری شود . در صورت بروز درد سینه ،ابتدا یک قرص مصرف شود ، اگر پس از ۵ دقیقه درد تسکین نیافت قرص دوم استفاده شود و اگر درد باز هم تسکین نیافت ، قرص سوم ۵ دقیقه بعد مصرف شود .

نکته : بیماران باید توجه داشته باشند که پس از مصرف قرص ، احساس سوزش یا خارش در زیر زبان خود خواهند داشت . لازم است دارو با شکم خالی مصرف شود . جهت نگهداری دارو توصیه می شود که در ظرف های سر بسته ، دور از نور و رطوبت و در جای خشک و سرد نگهداری شود . در موقع مصرف ،تاریخ انقضاء کنترل گردد و در صورتی که ۶ ماه از زمان باز کردن ظرف دارو گذشته باشد ،باید دور ریخته شود .

 

– بتابلوکرها :

در صورت مصرف ایندرال ، قبل از مصرف الزم است نبض بیمار کنترل شود و در صورتی که کمتر از ۶۰ تا در دقیقه یا نامنظم بود ، دارو مصرف نشود و با پزشک مشورت شود . این داروها عوارضی مثل خشکی دهان ، تهوع ، گرفتگی عضالت شکم ،نفخ و یبوست را به دنبال دارند . باید از قطع خودسرانه دارو به طور ناگهانی اجتناب شود و برای کاهش عارضه افت فشار خون وضعیتی الزم است که از بلند شدن ناگهانی بیمار از بستر خودداری شود . در صورت بروز واکنش های حساسیتی ، سابقه مشکالت کلیوی ، دیابت ، بارداری ، آسم و مشکالت انسدادی ریه و اختالالت تیروئید قبل از مصرف به پزشک اطالع داده شود .

 

– کلسیم بلوکرها :

از این خانواده ، آدالات ( نیفیدیپین ) و وراپامیل قابل ذکر است . در صورت تجویز این داروها توصیه می شود که با شکم خالی مصرف نشوند ، میزان دارو بدون مشورت با پزشک کم و زیاد نگردد . از قطع خودسرانه و ناگهانی دارو اجتناب شود . تهوع ، یبوست ، ادم ، خونریزی و بزرگ شدن تدریجی لثه از عوارض دارو است . بنابراین توصیه می شود که بهداشت دهان رعایت گردد . استفاده از مسواک و نخ دندان و بررسی روزانه لثه ها ضروری است .

 

– داروهای ضد فشار خون :

بسیاری از دسته های دارویی در این خانواده قرار دارند که شامل : اناالپریل ، کاپتوپریل ، هیدراالزین ، داروهای مدر ( فروزماید ، هیدروکلروتیازید ، تریامترن H ، اسپیرینوالکتون ) می باشند . توصیه می شود قبل از مصرف دارو ، فشار خون بیمار کنترل شود و در جهت جلوگیری از سرگیجه و غش الزم است بیمار به آهستگی تغییر وضعیت دهد . در صورت تجویز مدرهای نگهدارنده پتاسیم ( تریامترن H ، اسپیرینوالکتون ) از مصرف زیاد مکمل های پتاسیم مثل گریپ فروت ، موز و مرکبات و آجیل اجتناب شود و در صورت تجویز هیدروکلروتیازید از مصرف زیاد مکمل های کلسیم و منیزیم ( لبنیات ، کلم ، شلغم ) اجتناب شود و توصیه می شود در صورت تجویز انالاپریل ، از مصرف این دارو با مکمل های پتاسیم و نمک خودداری شود .

 

– داروهای ضد انعقاد ( آسپرین ) :

-توصیه می شود که دارو به همراه غذا یا شیر مصرف شود و در صورت سابقه زخم معده ، پس از مشورت با پزشک از نوع پوشش دار استفاده شود .

– توصیه می شود که از مصرف داروهای بدون نسخه پزشک بخصوص قرص های رژیم لاغری ، قطره های ضد احتقان بینی که موجب افزایش ضربان قلب می شوند ، خودداری شود .

 

روش های درمانی جراحی

– توصیه می شود که بعد از عمل جراحی قلب ، جهت جلوگیری از عوارض ریوی ، تمرین های تنفس عمیق و سرفه موثر انجام شود و جهت کم کردن درد حین انجام تمرینات ، محل برش جراحی با استفاده از دست یا بالش محکم نگه داشته شود .

– جهت جلوگیری از عوارض بی حرکتی ، تغییر وضعیت دادن هر ۲ ساعت یکبار و در صورت مجاز بودن انجام حرکات دست و پا توصیه می شود .

– بیمار ۶ روز بعد از عمل می تواند با آب گرم و نه داغ دوش بگیرد . محل برش جراحی را با احتیاط شسته و لباس های گشاد و نخی بپوشید .

– برای بهبود گردش خون و کاهش تورم در پای جراحی شده ، پا در سطح بالاتر از قلب قرار داده شود و از روی هم قرار دادن پاها اجتناب شود . در صورت لزوم از جوراب الاستیک استفاده شود .

– در صورت بروز علائمی مثل آنژین ، تب مداوم ،تورم و ترشح از محل جراحی در قفسه سینه و پا ،سرگیجه و کوتاهی نفس در حالت استراحت ، نبض سریع و نامنظم و خستگی بیش از حد پس از ورزش و مقاربت جنسی به پزشک گزارش دهید .

 

سایر نکات آموزشی

– از استرس ،انجام ورزش های سنگین ، سر و صدا و شلوغی ، رانندگی طولانی مدت اجتناب شود .

– از رفتن به ارتفاعات ، پرخوری ، قرار گرفتن در محیط خیلی گرم و یا خیلی سرد ، مصرف الکل و سیگار خودداری شود .

– سطح قند خون و فشار خون در حالت طبیعی نگهداری شود .

– داروها طبق دستور پزشک مصرف گردد .

– لازم است بیمار در تمام اوقات نیتروگلیسرین زیر زبانی به همراه خود داشته باشد .

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 10 =