هپارین Heparin

 

اشکال دارویی:

 

Injection:5ooou/ml,10,000u/ml

 

موارد مصرف:

هپارین در پیشگیری و درمان ترومبوز ورید های عمقی و ترومبوآمبولی ریوی، جلوگیری از انعقاد خون در گردش خون خارج بدن طی جراحی قلب و روش های دیالیز، به عنوان داروی کمکی در درمان آنژین ناپایدار، آمبولی شریانی محیطی و کاهش خطر بروز ترومبوز مغزی و مرگ در بیمارانی که دچار حمله پیشرونده شدید و ناگهانی می شود مصرف می شود این دارو همچنین به عنوان پیشگیری در اعمال جراحی ارتوپدی و جراحی عمومی بکار می رود.

 

مکانیسم اثر:

هپارین از طریق مهار فعال شدن فاکتورهای تثبیت کننده فیبرین توسط ترومبین، از تشکیل لخته فیبرینی پایدار جلوگیری می کند.

 

موارد منع مصرف:

این دارو در بیماران مبتلا به هموفیلی و سایر اختلالات خونی، کمی پلاکت خون، اولسرپتیک ،خونریزی اخیر مغزی، زیادی شدید فشار خون، بیماری شدید کبد، آنوریسم، نارسایی کلیه ، پس از صدمات شدید یا جراحی اخیر برروی چشم یا سیستم عصبی ، اندوکاردیت حاد باکتریائی، بی حسی اسپاینال یا اپی دورال با مقدار مصرف های درمانی هپارین و حساسیت به هپارین، موارد تهدید به سقط و خونریزی عروق مغزی نباید مصرف شود.

 

هشدارها:

۱- این دارو در موارد زیر باید با احتیاط مصرف شود: بی حسی منطقه ای یا انسداد اعصاب ناحیه کمر، دیسکرازی خونی بخصوص کمی پلاکت خون، زایمان اخیر، یا در مواردی که نیاز به عمل جراحی اعصاب و چشم وجود دارد، پربکاردیت یا نشست مایع به پریکارد، عیب شدید کارکلیه، جراحی عمده یا زخم هایی که سبب بوجود آمدن سطوح باز و وسیع می شوند، صدمه شدید به ویژه به دستگاه عصبی مرکزی، سوراخ شدگی نخاع،زخم یا سایر ضایعات فعال گوارشی، ادراری، تنفسی ، واسکولیت شدید و عیب شدید کار کبد.

۲- در بیمارانی که هپارین مصرف می کنند از تزریق عضلانی سایر داروها به دلیل احتمال بروز هماتوم و خونریزی در اطراف محل تزریق خودداری شود.

۳-خونریزی از لثه ممکن است نشانه مصرف بیش از حد هپارین باشد. درمان با هپارین خطر بروز خونریزی موضعی طی جراحی های دهان و پس از آن را افزایش می دهد.

۴- از آنجا که هپارین از بافت های حیوانی تهیه می شود. توصیه می شود در بیمارانی که سابقه حساسیت با آسم دارند. ابتدا مقدار آزمایشی ۱۰۰۰ واحد قبل از شروع درمان تزریق شود.

۵- در صورت استفاده از برنامه درمانی با مقادیر کامل هپارین ، مقدار مصرف دارو باید با توجه به نتایج آزمون های انعقاد خون برای هر فرد تنظیم شود.

۶- مهار ترشح آلدوسترون توسط هپارین میتواند باعث هیپرکالمی شود. بیماران مبتلا به دیابت ملیتوس ، نارسایی مزمن کلیه ، اسیدوز پتاسیم خون بالا، یا بیمارانی که داروهای نگهدارنده پتاسیم مصرف میکنند . برای بروز عارضه هیپرکالمی مستعد تر هستند. توصیه می شود در چنین بیمارانی سطح پتاسیم خون قبل از شروع هپارین کنترل شده و در حین مصرف هپارین تحت نظر قرار گیرد بویژه اگر تجویز هپارین قرار است بیش از ۷ روز ادامه پیدا کند.

 

عوارض جانبی:

خونریزی، نکروز پوست، کمی پلاکت خون، هیپرکالمی، واکنش های حساسیتی (از جمله کهیر، آنژیوادم، وانافیلاکسی، پوکی استخوان پس از مصرف طولانی این دارو گزارش شده است)

 

تداخل های دارویی:

مصرف همزمان با اسیدوالپرونیک به علت مهار عملکرد پلاکت ها ممکن است موجب خونریزی شود. متی مازول و پروپیل تیواوراسیل باعث کاهش پروترومبین خون می شود لذا مصرف همزمان این دارو با هپارین ممکن است باعث افزایش اثر ضد انعقادی شود.مصرف همزمان داروهای ضد انعقاد و ترومبولیتیک مثل وارفارین، استرپتوکیناز ، اوروکیناز و همچنین دکستران خطرخونریزی را افزایش می دهد.و مصرف همزمان با پروبنسید اثر انعقادی دارو را افزایش و طولانی می کند. داروهایی که عملکرد پلاکت ها را تحت تاثیر قرار می دهند (مانند آسپرین، دی پیریدامول، تیکلوپیدین، کلوپیدوگرل در صورتی که به صورت همزمان با هپارین مصرف شود احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

 

نکات پرستاری:

۱- برای بدست آوردن حداکثر اثر بخشی دارو و کاهش امکان خونریزی، دستورات مربوط به مصرف دارو باید کاملاً رعایت شود.

۲- در طول درمان با هپارین از مصرف اسید استیل سالیسیلیک یا داروهای حاوی آن، ایبوپروفن و سایر داروهایی که بر روی پلاکت ها موثرند، باید خودداری شود.

۳-پزشک و دندانپزشک باید از مصرف این دارو آگاه شوند.

۴-به منظور بررسی پیشرفت درمان، ملاقات با پزشک و انجام آزمون های انعقاد خون بطور منظم ضروری است.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

یک دیدگاه در “هپارین Heparin

  1. مهسا گفت:

    عالییییییییییی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 5 =