داروی اپی نفرین Epinephrine

اشکال دارویی:

Injection: 0.1mg/ml, 10ml (As Hydrochloride)
Injection: 1 mg/ml, 2ml (As Acid Tartrate ) or (As Hydrochloride), Disposable Injector
Injection: 1 mg/ml (As Acid Tartrate) or (As Hydrochloride)

موارد مصرف:

این دارو برای درمان اضطراری واکنش های حاد آلرژیک، آنافیلاکسی،آنژیوادم، درمان همراه با بیحس کننده های موضعی پریاپسیم، خونریزی لثه و احیای قلبی- عروقی مصرف می شود.

 

مکانیسم اثر:

این دارو از هیدرولیز استیل کولین بوسیله استیل کولین استراز جلوگیری می کند و در نتیجه انتقال تکانه های عصبی از محل اتصال عصب- عضله را تسهیل میکند. نئوسیتگمین میتواند بر سلولها و نرون های گانگلیون آتونوم در CNS نیز اثر نماید. این دارو همچنین با افزایش تحریک و تون عضلات معده، کاهش انقباض معده بعد از عمل جراحی را برطرف می کند بعلاوه با طولانی کردن اثر استیل کولین در صفحه انتهایی باعث افزایش قدرت عضلانی بیماران میاستنی گراو میشود.در حالی که این اثر نزد سایر بیماران مشاهده نمی شود.

 

طبقه بندی درمانی:

اگونیست آلفا و بتا – آدرنرژیک- گشاد کننده برونش ها- ضد احتقان بینی

 

فارماکوکنیتیک:

این دارو از راه عضلانی و یازیر جلدی جذب می شود.اپی نفرین در انتهای اعصاب سمپاتیک کبد و سایر بافت های بدن توسط COMT,MAO متابولیزه می شود. شروع اثر این دارو از راه عضلانی متغیر می باشد در حالی که اثر آن از راه تزریق زیر جلدی ۱۵-۶ دقیقه پس از مصرف شروع می شود. طول مدت اثر دارو از راه زیر جلدی یا عضلانی کمتر از ۴-۱ ساعت است دفع این دارو از راه کلیه است.

 

هشدارها:

۱- این دارو در موارد پرکاری تیروئید، دیابت، بیماری قلبی- عروقی و شوک کاردیوژنیک،تروماتیک یا خونریزی باید با احتیاط مصرف شود.

 

۲- از تزریق اپی نفرین به داخل عضلات سرینی باید اجتناب نمود، زیرا ممکن است موجب بروز گانگرن شود.
۳- لازم است همزمان با تزریق اپی نفرین، حجم مایعات از دست رفته نیز جبران شود.
۴- تزریق اپی نفرین به داخل شریان به علت انقباض شدید عروق و احتمال بروز گانگرن توصیه نمی شود.
۵- اپی نفرین از جفت عبور می کند و به داخل شیر نیز ترشح می شود.
۶- افزودن اپی نفرین به بی حس کننده‌های موضعی برای تزریق در نواحی از بدن که توسط آرتریولهای انتهایی خون رسانی می شوند یا اینکه خون محدودی را دریافت می نماید ( انگشتان، زبان، بینی، گوش، آلت تناسلی مردانه ) ، توصیه نمی شود.
۷- مصرف این دارو برای درمان اسپاسم برونشیال حاد ( به دلیل اثر انتخابی کمتر بر گیرنده‌های بتادو) عموماً توصیه نمی شود، زیرا دارای توان بالقوه برای تحریک بیش از حد قلب به ویژه در مقادیر زیاد می باشد.

 

عوارض جانبی:

اضطراب، لرزش، تاکی‌کاردی، آریتمی، احساس سرما در انتها‌ها، زیادی فشار خون و خیز ریوی، تهوع، استفراغ، تعریق، ضعف و سرگیجه با مصرف این دارو گزارش شده است .

 

تداخل دارویی:

مصرف همزمان هالوتان خطر بروز آریتمی شدید بطنی را افزایش می دهد- انفلوران یا ایزوفلوران ممکن است عضله قلب را به اثرات مقلد سمپاتیک اپی نفرین حساس نمایند. مصرف همزمان داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ممکن است منجر به بروز آریتمی – تاکی کاردی یا زیادی شدید فشار خون و دمای بدن شود . مصرف همزمان داروهای مسدودکننده گیرنده های بتا- آدرنرژیک با اپی نفرین ممکن است به مهاراثر درمانی هر دو دارو منجر شود.مصرف همزمان با دیگوکسین خطر بروز آریتمی قلبی را افزایش می دهد.مصرف همزمان با ارگوتامین ممکن است منجر به افزایش اثر تنگ کننده عروق شود و باعث ایجاد ایسکمی عروق محیطی و گانگرن شده و اثر بالابرنده فشارخون اپی نفرین را تشدید نماید. و مصرف همزمان با انسولین ممکن است منجر به کاهش اثر انسولین به دلیل افزایش گلوگز خون شود.و مصرف همزمان با گوانادرل یا گوانتیدین ممکن است اثر بالابرنده فشارخون ایی نفرین را تشدید کنند.

 

نکات پرستاری:

۱ – این دارو در موارد اضطراری برای درمان واکنش های آلرژیک باید بلافاصله مصرف شود.
۲-محلول تزریقی اپی‌نفرین با غلظت ۱mg/ml قبل از تزریق داخل قلبی یا وریدی باید رقیق شود. برای این منظور ۰/۵ میلی لیتر از محلول اپی نفرین باید با محلول تزریقی کلرور سدیم به حجم ۱۰ میلی لیتر رسانده شود.
۳- اپی‌نفرین می‌تواند توسط خود بیماری که سابقه شوک آنافیلاکتیک را دارد ( به محض بروز علایم ) تزریق گردد.بهتر است برای تزریق از سرنگ انسولین استفاده نمایید.

 

۴- هر ml 1 از اپی نفرین یک هزارم باید حداقل درml 10  از محلول نرمال سالین رقیق شده تا محلول یک ده هزارم بدست آید.

 

۵- محلول تزریقی دارو باید بدور از نور نگهداری شود .

 

۶-محل تزریق را تغییر دهید. قبل از تزریق حتما آسپیره نمایید.

 

۷- در هنگام تجویز دارو فشار خون را بطور مکرر و در فواصل کوتاه اندازه گیری نمایید.

 

۸-در هنگام تجویز دارو باید امکانات مانیتورینگ قلبی در دسترس باشد.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =