داروی سفالکسین ( Cephalexin )

 

داروی سفالکسین Cephalexin 

 

اشکال دارویی:


Capsule or Coated Tablet:250 mg
Capsule or Scored Tablet:500 mg
For Oral Suspension:125mg
sachet:250 mg
sachet For Oral Suspension:125mg / 5ml,250mg / 5ml

 

 


فارماکوکینتیک:


۹۵ درصد دارو از راه خوراکی جذب می شود و غلظت سرمی آن پس از یک ساعت به اوج خود می رسد.نیمه عمر دارو تقریبا ۱/۵۰/۹ ساعت است که در صورت عیب کار کلیه ممکن است تا ۴۰ ساعت نیز افزایش یابد. ۸۰ درصد دارو از راه کلیه و از طریق ترشح توبولی دفع می شود.

 

موارد و مقدار مصرف سفالکسین:


این دارو در درمان عفونتهای ناشی از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی حساس به دارو از جمله عفونت استخوان و مفاصل ، پنومونی باکتریایی ،عفونتهای پوستی و بافتهای نرم ،التهاب عفونی لوزه ها و عفونتهای مجاری ادرار مصرف می شود.

 

موارد منع مصرف و احتیاط سفالکسین:


درصورت وجود سابقه حساسیت مفرط به سفالوسپورین ها پنی سیلین ها و مشتقات آنها یا پنی سیلامین یا بیماری پورفیری ،نباید مصرف شود.

 

 

عوارض جانبی سفالکسین :


واکنشهای آلرژیک شامل کهیر و بثورات جلدی و علایم حساسیت مفرط شامل شوک آنافیلاکتیک ،تهوع ،استفراغ و اسهال و علایم کولیت پسود و ممبران با مصرف این دارو گزارش شده است.

 

 

هشدار:


درصورت وجود سابقه حساسیت مفرط به سفالوسپورین ها پنی سیلین ها و مشتقات آنها یا پنی سیلامین یا بیماری پورفیری ،نباید مصرف شود.

 

 

تداخل دارویی سفالکسین :


در صورت مصرف همزمان سفالوسپورین ها با آمینوگلیکوزیدها یا وانکومایسین احتمال بروز مسمومیت کلیوی افزایش می یابد. اثر ضدانعقادی وارفارین در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است افزایش یابد.
 

 

 

نکات قابل توصیه به بیمار سفالکسین:


۱- سوسپانسیون دارو پس از تهیه در صورت نگهداری در یخچال تا ۱۴ روز پایدار خواهد بود.


۲- در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو،به محض بیاد آوردن دارو را باید مصرف کرد.ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد،از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نگردد.


۳- در صورت بروز اسهال شدید،قبل از مصرف هرگونه داروی ضداسهال ،باید با پزشک مشورت شود.

 

 

 

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =