داروی کاپتوپریل Captopril

 

 

اشکال دارویی:

 Tablet:25mg,50mg

 

موارد مصرف:

 این دارو برای کنترل زیادی خفیف تا متوسط فشار خون به تنهایی یا همراه یک داروی مدر تیازیدی و همچنین درمان زیادی شدید فشار خون که به سایر تدابیر درمانی پاسخ نمی دهند مصرف می شود، کاپتوپریل به عنوان داروی کمکی در نارسایی قلب ، پس از سکته قلبی و در آسیب کلیوی در بیماران مبتلا به دیابت غیر وابسته به انسولین مصرف می شود.کاپتوپریل پس از انفارکتوس میوکارد در بیماران مبتلا به اختلال در عملکرد بطن چپ و همچنین در درمان نفروپاتی دیابتیک نیز مصرف می شود.

 

موارد منع مصرف :

این دارو در بیماری کلیوی- عروقی و تنگی آئورت نباید مصرف شود.

 

هشدارها:

 ۱- در موارد زیر این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود: سابقه آنژیوادم ، زیادی پتاسیم خون ، تنگی شریان کلیه، پیوند کلیه وعیب کار کلیه

۲- در بیمارانی که تحت رژیم غذایی شدیداً کم نمک قرار داشته یا دیالیز می شوند، کاهش ناگهانی در میزان آنژیوتانسین IIبه علت مصرف داروهای مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین، ممکن است سبب کاهش ناگهانی و شدید فشار خون شود. علاوه براین خطر نارسایی کلیه ناشی از مصرف داروهای مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین در بیمارانی که سدیم و حجم خون آنها کاهش یافته یا در بیمارانی که مبتلا به نارسایی احتقانی قلب هستند افزایش می یابد.

۳- در طول درمان زیادی فشار خون با کاپتوپریل اندازه گیری فشار خون در فواصل منظم ضروری است.

 

عوارض جانبی:

کاهش فشار خون، سرگیجه، سردرد، تهوع (و گاهگاهی استفراغ)، کرامپ عضلانی، خشکی مداوم دهان، سرفه، تغییرات صدا و حس چشایی، التهاب مخاط دهان، سوء هاضمه، درد شکم، عیب کار کلیه، افزایش پتاسیم خون، آنژیوادم کهیر، بثورات جلدی و حساسیت مفرط و اختلالات خونی با مصرف این داروگزارش شده است.

 

تداخل های دارویی:

 مصرف همزمان این دارو با داروهای بیهوش کننده ، اثر کاهنده فشار خون را افزایش می دهد. مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ممکن است اثر پایین آورنده فشار خون کاپتوپریل را کاهش داده وخطر نارسایی کلیه افزایش یابد در صورت مصرف همزمان این دارو با سیکلوسپورین خطر بروز زیادی پتاسیم خون افزایش می یابد.در صورت مصرف همزمان کاپتوپریل با داروهای مدر نگهدارنده پتاسیم و مکمل های پتاسیم، احتمال بروز زیادی پتاسیم خون وجود دارد، همچنین داروهای مدر ممکن است سبب افزایش اثر کاهنده فشار خون کاپتوپریل شوند در صورت مصرف همزمان لیتیم با کاپتوپریل دفع لیتیم کاهش یافته و غلظت آن در پلاسما افزایش می یابد. مصرف همزمان الکل و داروهای مدر باکاپتوپریل ممکن است سبب تشدید اثرات کاهنده فشار خون شود.

 

مراقبت های پرستاری:

۱- مصرف این دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد.

۲- این دارو افزایش فشار خون را درمان نمی کند بلکه آن را کنترل می نماید. از اینرو، مصرف آن ممکن است تا آخر عمر ضروری باشد.

۳- از مصرف سایر داروها بخصوص داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخه ندارند باید خودداری شود.

۴- طی مصرف این دارو رعایت رژیم غذایی و محدودیت مصرف سدیم اهمیت دارد.

۵- در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود مگر اینکه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد در اینصورت از دو برابر کردن مقدار مصرف دارو باید خودداری گردد.

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 13 =