کتواسیدوز دیابتی DKA

 

 

 

کتواسیدوز دیابتی DKA

DKA در اثر فقدان و یا کمبود شدید انسولین ایجاد می شود.در اثر فقدان انسولین , متابولیسم کربوهیدرات ها , چربی  ها و پروتئین ها مختل می شود.

 

سه چهره مهم بالینی DKA عبارت اند از :

۱ – هیپرگلیسمی

۲ – دهیدراتاسیون و از دست دادن الکترولیت ها

۳ – اسیدوز

سه علت اصلی بروز DKA  عبارت اند از : کاهش مقدار انسولین یا فراموش کردن تزریق آن , ناخوشی یا عفونت و دیابت درمان نشده یا تشخیص داده نشده .

 

 

پیشگیری :

به منظور پیشگیری از DKA به بیماران باید قواعد روز ناخوشی جهت کنترل دیابت در دوره ی بیماری ها را آموزش داد.مهمترین مطلبی که باید به بیماران آموزش داد این است که نباید در صورت بروز تهوع و استفراغ , مصرف انسولین را قطع کنند.در این شرایط , بیمار باید مقدار معمول انسولین را تزریق نماید و نیز سعی کند که به طور مرتب مقادیر مختصری کربوهیدرات میل نمایند.(از جمله غذاهایی که مصرف معمول آن پیشنهاد نمیشود آب میوه ها , سودا و ژلاتین )

بیمار به منظور جلوگیری از دهیدراتاسیون باید هر ساعت مقداری مایع بنوشد و هر ۳ تا ۴ ساعت قند خون و کتون ادرار را اندازه گیری کند.

به بیمار توصیه می شود که برای روز های ناخوشی غذای آماده داشته باشد.علاوه بر این مقادیر کافی نوار معرف برای اندازه گیری قند خون و کتون ادرار را تهیه و ذخیره کنند.

پس از رفع دوره حاد DKA  پرستار باید علل زمینه ای را برسی کند.اگر در بیماری که دوز انسولین خود را فراموش کرده علل روانی یافت شود , بیمار و خانواده اش را برای ارزیابی و مشاوره و درمان ارجاع می دهند.

 

 

تظاهرات بالینی :

هیپرگلیسمی باعث پر ادراری و پر نوشی می شود.علاوه بر این , بعضی از بیماران دچار تاری دید خستگی و سردرد می شوند.در صورت کاهش شدید حجم داخل عروق , بیمار ممکن است دچار هیپوتانسیون ارتواستاتیک شود.( افت فشار خون سیستولیک ۲۰ میلی متر جیوه یا بیشتر در حالت ایستاده ).

کاهش حجم داخل عروقی همچنین ممکن است به تنش واضح به همراه نبض تند و ضعیف منجر شود.کتواسیدوز که از خصوصیات اصلی DKA است , باعث بروز علایم گوارشی از قبیل بی اشتهایی , تهوع , استفراغ و درد شکم می شود.به دلیل بالا رفتن میزان کتون ها در بدن , هوای تنفسی بیمار ممکن است بوی استون دهد.

علاوه بر این , بعضی از بیماران دچار هیپرونتیلاسیون می شوند.این نوع تنفس (کاسمال) نشان دهنده تلاش بیمار برای کاهش اسیدوز و مقابله با تجمع کتون هاست.

میزان تغییر هوشیاری ناشی از DKA در بیماران مختلف, متفاوت است.بیماران بسته به اسمولاریته پلاسما ممکن است هوشیار , خواب آلود یا در حالت اغما باشد.

تدابیر درمانی :

– کنترل هیپرگلیسمی با انسولین

– اصلاح کم آبی

– اصلاح الکترولیت ها و اسیدوز

 

هشدار های پرستاری :

– اصلاح کم آبی و تجویز انسولین باعث کاهش غلظت پتاسیم خون می شود.به محض کاهش سطح پتاسیم تا حد طبیعی , باید جایگزینی پتاسیم آغاز شود.

 

– پس از مخلوط کردن انسولین با سرم , باید تمام ست سرم را به محلول انسولین آغشته کرد و ۵۰ میلی لیتر اول مایع را دور ریخت.مولکول های انسولین به شیشه و پلاستیک ست سرم متصل می شود ,  لذا مایع ابتدای سرم ممکن است حاوی غلظت های کمتر انسولین باشد.

 

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =