عوارض قرص اورژانسی لوونورژسترل

عوارض قرص اورژانسی لوونورژسترل

قرص اورژانسی (لوونورژسترل) برای جلوگیری از بارداری در شرایط اورژانسی مانند پاره شدن کاندوم و یا رابطه جنسی محافظت نشده توسط زنان است.

موارد مصرف قرص اورژانسی (لوونورژسترل)

 

قرص لوونورژسترل در واقع یک قرص اورژانسی برای پیشگیری است و نباید بصورت مداوم استفاده گردد. هورمون پروژستین موجود در این دارو سبب جلوگیری از انتشار تخمک (تخمک گذاری) در طول دوره قاعدگی شما می شود. همچنین باعث می شود مایع واژن برای کمک به پیشگیری از رسیدن اسپرم به تخمک (لقاح) و تغییر پوشش داخلی رحم برای جلوگیری از اتصال تخمک بارور ضخیم تر شود.

توجه داشته باشد این دارو، بارداری موجود را متوقف و یا از بین  نخواهد داد و شما و همسرتان را در برابر بیماری های آمیزشی (از قبیل HIV، گونوره، کلامیدیا) محافظت نخواهد کرد.

 

این قرص ممکن است در زنانی که وزن زیادی دارند (برای مثال، بیشتر از ۷۴ کیلوگرم)، و یا اگر در یک ماه گذشته از داروی خاصی استفاده کرده است، به خوبی تاثیر گذار نباشد. و می تواند به حاملگی منجر شود. برای جزئیات بیشتر به پزشک مراجعه کنید و یا برشور و تداخلات دارویی را بخوانید.

حتی اگر شما قبلا نیز از این دارو استفاده کرده اید بهتر است برچسبمواد تشکیل دهنده و بروشور آن را مطالعه فرمایید ممکن است سازنده یک دارو بعد از مدتی مواد تشکیل دهنده آن را عوض کرده باشد ، مصرف دارو اشتباه ممکن است به شما اسب برساند.

نحوه مصرف قرص اورژانسی (لوونورژسترل)

اگر شما در حال مصرف دارویی جلوگیری بدون نسخه دکتر می باشید ، تمام دستورات بروشور موجود در بسته بندی قبل از مصرف این دارو مطالعه کنید. اگر سوالی دارید، با پزشک خود و یا دارو ساز صحبت کنید.

بهترین زمان تاثیر دارو، طی ۷۲ ساعت (۳ روز) بعد از نزدیکی محافظت نشده می باشد. بلافاصله بعد از رابطه جنسی محافظت نشده، ۱ قرص را بخورید.

درصورتی که پس از دو ساعت از مصرف دارو را استفراغ کردید برای مصرف دوباره بهتر از به پزشک مراجعه کنید.

زمان شرع دوره قاعدگی پس از مصرف این دارو ممکن است تغییر کند ولی در صورتی که قاعدگی شما بیش از هفت روز به طول انجامید، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. ممکن است نیاز به آزمایش بارداری داشته باشید.

عوارض جانبی

مصرف این دارو باعث تهوع، درد شکم، گیجی، خستگی، تغییر در خونریزی واژینال، حساسیت پستان و یا سردرد می شود. اگر هر کدام از عوارض ادامه پیدا کردند و یا بدتر شد سریعا به پزشک و یا داروساز مراجعه کنید.

درصورتی که عوارض جانبی دارو جدی تر شد یعنی درد شدید زیر شکم سه تا پنج هفته پس از مصرف لوونورژسترل)، دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال درصورت خارش، جوش، تورم (به خصوص در زبان، صورت، گلو)، سرگیجه شدید، تنفس مشکل شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

هشدارها

اگر به این دارو یا به پروژستین های دیگر (مانند نورتیدرون) حساسیت دارید قبل از مصرف قرص اورژانسی (لوونورژسترل) ، با پزشک خود مشورت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک و یا داروساز را از سابقه پزشکی خود را مطلع سازید، به ویژه سوابقی همچون: خونریزی واژینال غیر قابل توضیح.

استفاده از این دارو ممکن است باعث سرگیجی شود بنابراین بعد از استفاده از دارو از کارهایی که به هوشیاری کامل مانند رانندگی و… نیاز دارد خودداری کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود از مصرف این دارو مطلع کنید.

در هنگام بارداری به هیچ وجه نباید از این دارو استفاده کنید اگر احساس می کنید باردار شده این قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنید.

این قرص در شیر مادر نیز نفوذ می کند اما بعید است که به نوزاد آسیب برساند.به هر حال قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است تاثیر داروهای شما را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را بیشتر کند. ما در این مقاله تمام تداخلات احتمالی دارو را برسی نکرده ایم بنابراین  فهرستی از تمام از جمله داروهای تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی که استفاده می کنید را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون اجازه پزشک خود،  این دارو مصرف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

مصرف بعضی دارو ها ممکن است تاثیر قرض اورژانسی را کاهش دهد وباعث باردار شدن شما گردد. نمونه چنین داروهایی عبارتند از : مودافینیل، گریزئوفولوین، ریفامیسن ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین) مخمر سنت جان، داروهایی برای درمان تشنج (مانند پریمیدون، باربیتورات ها، کاربامازپین، فنی توئین، فلبامات، توپیرامات)، داروهای HIV (مانند نویراپین، نلفیناویر). برای جزئیات بیشتر به بوشور دارو ویا پزشک خود مراجعه کنید

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

اوردوز با این قرص بعید است.و اگر دوز بالایی از آن مصرف کرده اید با مرکز مسمومیت یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند. علائم اوردوز شامل تهوع یا استفراغ شدید است.

تذکرات

آزمایشات و مراجعات به پزشک خود را به طور مستمر ادامه دهید.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 1 =