تظاهرات بالینی در نارسایی مزمن کلیه

 

 

تظاهرات بالینی در نارسایی مزمن کلیه

 

علائم قلبی – عروقی :

 

مهم ترین عوارض ناشی از این سیستم است که ۶۰-۵۰% مرگ CRF در پی عوارضی چون آترواسکلروز، MI و پریکاردیت میباشد . افزایش فشارخون درحدود ۸۰% از این بیماران دیده می شود که به علت افزایش حجم مایعات و احتباس سدیم میباشد و همچنین در این بیماران میزان رنین پلاسما افزایش می یابد.

بیمای های عروق کرونر (آترواسکلروز) ، عروق محیطی ، هیپرتروفی بطن چپ تاکی کاردی ،پریکاردیت ،ادم گوده گذار در دستها و پاها و خاجی ، تورم دور چشم ،تامپونات قلبی و نارسایی احتقانی قلب از عوارض دیده شده در ESRD  می باشند.

 

سیستم تنفسی :

 

تجمع مایع یا خون در ریه صدای خس خس و ادم ریه ناشی از افزایش حجم مایعات و پلوریت ،تاکی پنه خلط غلیظ و چسبنده،کاهش رفلکس سرفه ، تنفس سطحی ،پنومونی اورمیک.

 

اختلالات گوارش :

 

زودرس ترین و شایع ترین علایم است .تهوع ،استفراغ شدید، بی اشتهایی، خون ریزی معده ،زخم دهان، یبوست ،نفخ ،بوی بد دهان به علت تبدیل اوره به امونیاک توسط بزاق.

 

اختلالات خونی :

 

کاهش پلاکت ها و کاهش چسبندگی انها ( به دلیل اوره بالا ) ، انمی به علت کاهش ترشح اریتروپویتین از کلیه و کاهش RBC و طول عمر انها به دلیل محیط اسیدی و کاهش ،HCT , Hb، افزایش احتمال خونریزی ،افزایش BT پوروپورای عمومی و کبودی .

 

 

اختلالات متابولیک :

 

افزایش Cr،BUN و اسید اوریک ، افزایش کربوهیدرات ها ( به دلیل مقاوم شدن سلول ها به انسولین و عدم تحمل به گلوکز ) ، افزایش تریگلیسرید (به دلیل افزایش قندخون و تبدیل قند به گلیکوژن ) و اسیدوز متابولیک به دلیل عدم دفع هیدروژن.

 

تغیرات نورولوژیک :

سیستم عصبی مرکزی و محیطی ،نوروپاتی محیطی به دلیل تجمع پلی پپتیدها پیش می اید، درد و سوزش ساق و کف پا، گیجی، خوابالودگی، تحریک پذیری، استراکسی، کما، اختلالات حافظه، لتارژی، سستی و بیحالی ،انسفالوپاتی ،گزگز دستها ،تورم ،دوبینی ،…

 

سیستم اندوکرین :

 

تمام هورمون ها در بدن از جمله انسولین، گلوکاکون، پرولاکتین PTH،هورمون رشد ،کاتکولامین ها به دلیل عدم دفع از کلیه افزایش می یابند. اما به طور کلی به علت وجود اسیدوز در بدن، کاهش فعالیت همه غدد در بدن را خواهیم داشت. که بیشترین اثر را روی گنادوتروپین ها دارند؛ کاهش میل جنسی و عقیمی ،نازایی زنان ،امنوره .

 

 

سیستم اعضلانی –اسکلتی :

 

۹۰% نارسایی مزمن کلیه بعداز مدتی دچار استئوپروز (به دلیل ارتباط کلیه با Caو ویتامینD) میشوند درد مفاصل تأخیر رشد کودکان استئودیستروفی کلیوی (تغیرات استخوان به دلیل نارسایی کلیه ) ،ضعف و کرامپ عضلانی و شکستگی پاتولوژیک و افتادگی پا عوارضی هستند که در سیستم عضلانی –اسکلتی بروز میکنند و بیشتر به دنبال هیپرفسفاتمی  که هیپوکلسمی و افزایش ترشح پاراتورومون را درپی خواهند داشت و منجر به برداشت کلسیم از استخوان ها و مشکلات استخوانی می شود .

 

تغیرات پوستی :

 

رنگ پوست برنزه یا مایل به زرد به  دلیل احتباس رنگدانه در بدن، رنگ پریدگی  به علت کم خونی، پتشی،  پورپورا و اکیموز به دلیل خون ریزی های زیر جلدی ،شبنم اورمیک به دلیل بالا بئدن اسیداوریک ،در صورت ،ابرو، زیربغل و کشاله ران ،کاهش چربی و تورگورپوست ،خارش شدید به دلایل مختلف از جمله هیپر فسفاتمی، موی نازک، ناخن های نازک و شکننده

 

سیستم ادراری :

 

پلی اوری و شب ادراری درمراحل اولیه و بعد اولیگوری و انوری، پروتئینوری ،هماچوری، کاهش وزن مخصوص ادرار .

 

سیستم تناسلی :

 

امنوره، نازایی ،نامنظمی قاعدگی، آتروفی بیضه ها.سیستم ایمنی به دلیل کاهش انتی بادی ها کاهش یافته و مستعد عفونت هستند .

 

اختلالات اب و الکترولیت :

 

بیمارانESRDدچار هیپوناترمی و سپس هیپرناترمی ،هیپرکالمی ،هیپرمنیزیمی  ،هیپوکلسمی ،هیپرفسفاتمی میشوند . به دنبال این اختلالات تغیراتی در الکتروکاردیوگرام و فشار خون و وضعیت عمومی بیمار تغیرات نتایج ازمایش و میزان برون ده ادرار بوجود می آید.

 

هیپرناترمی :

 

در این بیماران سدیم خون بالا می رود ولی در مراحلی که فرد دچار هیپرولمی می شود به طور کاذب کاهش سطح Naخون را خواهیم داشت . علائم هیپرناترمی شامل :پوست گرم وخشک ،تشنگی، افزایش درجه حرارت بدن میباشد. این بیماران باید از نظر اضافه وزن، ادم ،فشارخون و دریافت مایعات و برون ده تحت نظر باشند .

 

هیپرکالمی :

 

پتاسیم بالای ۵/۵ که علائم سرگیجه ، ضعف ،اختلال قلبی، کرامپ عضلانی و تهوع ،استفراغ T، بلند و نوک تیز دارد مددجو باید از مصرف مواد نمک دار و حاوی پتاسیم مثل موز ،گوجه ، کلم ،نارنگی، هویج ،…اجتناب کند.درمان هایپرکالمی دروهله اول  گلوکونات کلسیم ۱۰%،گلوکز و انسولین وریدی ،کی اگزالات می باشد.

 

هیپرفسفاتمی :

 

از عمده علائم ان خارش شدید میباشد. بدنبال هیپرفسفاتمی ،هیپوکلسمی و اختلالات قلبی، و شکستگی های پاتولوژی به دلیل برداشت کلسیم از استخوان خواهیم داشت .

 

هیپرمنیزیمی :

 

نکته مهم در هیپرمنیزیمی این است که نباید مواد حاوی منیزیم از جمله MOM مصرف شود .

 

هیپوکلسمی :

 

که علائم کرامپ ها شکمی ،افزایش رفلکس ها،  گزگز انگشت ها ،اسپاسم درمچ دست و پا، و علائم تتانی ،شکستگی که مصرف مکمل های کلسیم در این بیماران را ایجاب می کند.

 

 

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =