عوارض مزمن دیابت

عوارض مزمن دیابت

عوارض مزمن دیابت

 

عوارض عروقی بزرگ Macrovascular :

در بیماران دیابتی به علت اختلالاتی که در سنتز چربی ها بوجود می آید به خصوص دیابت تیپ ۲ که انسولین به اندازه کافی وجود دارد و یا خیلی از مواقع ترشح انسولین بیشتر از حد عادی است و تولید چربی ها و ذخیره چربی ها افزایش پیدا می کند , احتمال آترواسکلروزیس افزایش پیدا میکند در نتیجه بیمار ممکن است در معرض MI و یا بیماری های عروق کرونری قرار بگیرد که منجر به MI می شود و یا ممکن است عوارض عروقی در مغز بوجود بیاید که باعث CVA و یا Strokes می شود و یا عوارض در عروق محیطی باشد که منجر به Ulcer و یا آمپوتاسیون می شود.

 

 

عوارض عروقی کوچک Microvascular :

به علت زخیم شدن غشاء پایه در عروق که باعث می شود این عروق هم شکننده شوند و هم نفوذ پذیری آن کاهش پیدا کند در نتیجه دچار رتینوپاتی و نفروپاتی می شود.

 

 

نوروپاتی دیابتی :

به علت اثرات میلین زدایی گلوکز ایجاد می شود , این نوروپاتی ها می تواند در اعصاب محیطی باشد که بیمار از لحاظ حس دچار مشکل می شود که می تواند در اعصاب خودکار این اتفاق بی افتد بنابراین سیستم هایی که توسط اعصاب خودکار کنترل می شوند مثل قلب , دستگاه تنفس و عملکرد جنسی و… دچار مشکل می شوند.

 

نکته : کاهش حس,آترواسکلروز عروق پا و استعداد عفونت و مشکلات پا در بیماران دیابتی بوجود می آید.

 

نکته : استعداد عفونت در بیماران دیابتی به علت اختلال در سیستم ایمنی بوجود می آید (گلوکز توانایی فاگوسیتوز را دچار اختلال می کند)

 

 

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 20 =