علت و علائم و راه های درمان گونوره یا سوزاک

علت و علائم و راه های درمان گونوره یا سوزاک

گونوره نوعی بیماری که از طریق رابطه جنسی با فرد مبتلا انتقال خواهد یافت (STD).به دلیل داشتن رابطه جنسی با فرد آلوده به این بیماری مبتلا خواهید شد. این بیماری را نیز با نام سوزاک می شناسند.

 

گونوره یا سوزاک

 

گونوره معمولا باعث درد و علائمی در دستگاه تناسلی شما خواهد شد، همچنین ممکن است مشکلاتی درگلو،رکتوم، چشم یا مفاصل شما به وجو آورد.این بیماری ممکن است هم برای مردان و هم زنان اتفاق بیفتد اما در مردان شیوع بیشتر دارد.

 

 

علل بیماری سوزاک

 

سوزاک از یک باکتری به نام نایسریا گونوره آ به وجود می آید. که این باکتری از طریق رابطه جنسی گسترش می یابد، برای انتقال بیماری گونوره حتما نباید مرد در موقع انزال دخول داشته باشد.بلکه از هر گونه تماس جنسی، از جمله موارد زیر میتوانید دچار این بیماری شوید:

مانند بیشتر باکتریها این باکتری نیز با تماس قسمت آلوده باعث انتقال میکروب می گردد. اگر با آلت تناسلی مرد، واژن، دهان و یا مقعد کسی که این باکتری را حمل می کند تماس داشته باشید، ممکن است دچار گونوره یا سوزاک شوید.

این میکروب ها نمی توانند بیش از چند ثانیه در خارج از بدن زندگی کنند، بنابراین شما نمی توانید با دست زدن به اشیائی مانند سنگ توالت ,صندلی و یا لباس ها، دچار این بیماری شوید. اما زنان مبتلا به گونوره می توانند در طول زایمان واژینال این بیماری را به نوزاد خود منتقل کنند. نوزادان متولد شده از طریق سزارین نمی توانند از مادرشان این بیماری را دریافت کنند.بنابرین در صورت تشخیص بیماری در افراد حامله سزارین پیشنهاد می گردد.

 

پیشگیری از سوزاک

 

 

تنها راه مطمئن برای پیشگیری از سوزاک، نداشتن رابطه جنسی است. در روابط جنسی بلند مدت با یک نفر و شیریک شما خطر ابتلا به بیماری  را کمتر خواهد کرد. می توانید شانس ابتلا به سوزاک را با تمرین کردن رابطه جنسی سالم و با معاینه منظم توسط پزشک کاهش دهید.

خطر ابتلا به سوزاک اگر موارد زیر را داشته باشید بیشتر است:

  • جوان باشید.
  • با فرد جدید رابطه جنسی داشته باشید.
  • با کسی که با افراد دیگر رابطه جنسی دارد، رابطه جنسی داشته باشید.
  • چندین شریک جنسی داشته باشید.
  • قبلا دچار گونوره شده باشید.
  • یا به سایر بیماری های آمیزشی مبتلا بوده اید.

 

گام های خاصی برای محافظت خود از سوزاک وجود دارند:

 

کااندوم به شما در محافظت از بیماری منتقله از طریق رابطه جنسی کمک می کنند. کاندوم به عنوان یک مانع عمل می کند و از آلوده شدن شما توسط باکتری ها جلوگیری می کند. اسپرم کش نمی تواند مانع این بیماری شود.

آزمایش در دوره های زمانی مختلف. از شریک جنسی خود بپرسید که آیا برای گونوره معاینه شده است یا نه. اگر معاینه نشده بود، در مورد آزمایش برای این بیماری با او صحبت کنید.

عدم رابطه جنسی با کسی که علائم سوزاک را داشته باشد. آیا شریک جنسی شما در مورد احساس سوزش شکایت دارد و در عین حال در ناحیه تناسلی او زخم دیده میشود؟ تا زمانی که وضعیت و علائم شریک جنسی شما بررسی نشده است، از فعالیت جنسی خودداری کنید (شما نیز باید معاینه و آزمایش شوید).

به طور منظم تحت معاینه و آزمایش قرار گیرید.

اگر باردار هستید و گونوره دارید، با پزشک خود صحبت کنید شما می توانید تحت درمان مناسب قرار گیرید. این بیماری آمیزشی می تواند مشکلاتی برای سلامتی نوزادان ایجاد کند، بنابراین مهم است که این بیماری در اسرع وقت درمان شود تا خطر ابتلا به عوارض این بیماری برای نوزاد کاهش یابد.

با درمان مناسب، گونوره قابل درمان است. اما یک درمان موفقیت آمیز، شما را برای تمام عمر از این بیماری حفظ نخواهد کرد. شما به ادامه رابطه جنسی سالم نیاز دارید تا بتوانید از ابتلای مجدد به این بیماری در امان بمانید.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 10 =