عمل جراحی پروتز سینه

عمل جراحی پروتز سینه

بزرگ کردن سینه یا همان ماموپلاستی عملی جراحی است که در آن از پروتز سینه برای تغییر اندازه و شکل سینه ها استفاده می‌شود.جهت برجسته تر کردن سینه و یا جبران کاهش حجم ناشی کاهش وزن، بارداری یا افزایش سن به از عمل جراحی پروتز سینه اسفاده میشود.برای برسی عمل جراحی پروتز سینه با مجله علمی آموزشی پرستاری ایرانیان همراه باشید.

امروزه عمل های زیبایی و پروتز روز به روز تر افزایش می یابد. این جراحی ها عبارتند از بزرگ کردن سینه با پروتز سینه یا تزریق ژل و تزریق چربی به سینه .  شایعترین عمل جراحی زیبایی بر روی پستان ها عمل جراحی پروتزسینه می باشد.بر اساس تخقیقات انجام شده میزان رضایت بیماران بعد از انجام این عمل بسیار بالا بوده  و انجام جراحی پروتز سینه باعث بهبود روابط زناشویی نیز شده است.

از جمله کاربرد های دیگر جراحی پروتز سینه می‌توان بخ خوش فرم و گرد کردن سینه و اصلاح عدم تقارن سینه و ترمیم پس از سرطان سینه نام برد. جراح زیبایی معمولاً با توجه به هدف بیمار و نتایج معاینات به وی تصیه میشود تا علاوه بر بزرگ کردن سینه عمل لیفت سینه یا ماستوپکسی (بالا بردن سینه) را نیز انجام دهد.

مشاوره قبل از عمل جراحی پروتز سینه

بیمار باید توجه داشته باشد سایز ونوع پروتز صرفا براساس تمایل وخواسته او انتخاب نمی شود، بلکه در این انتخاب عواملی همچون ابعاد پستان وخصوصیات بافتی آن را باید در نظر گرفت. در جلسه مشاوره تصاویر و خصوصیات فیزیکی بیمار مورد بررسی قرار می گیرد همچنین در مورد انواع پروتز سینه بحث و توضیح داده می شود که خصوصیات بدنی و بویژه بافتی پستان فرد چه تاثیراتی را می تواند بر روی انواع پروتزها داشته باشد. ثابت شده است که مشاوره بین جراح و بیمار در انتخاب پروتز و مراقبت های بعد از عمل، باعث میشود رضایت مندی بیمار بیشتر شود ودر مجموع بهبود نتایج زیبایی عمل می شود.

 

انواع پروتز سینه

پروتزهای سینه به دونوع کلی تقسیم میگردد:

١)گرد یا round

موارد کاربرد پروتزهای گرد سینه عبارتند از:

 • جراحی اصلاحی یا revision ( در موارد تغییر پروتز، انقباض کپسولی، پارگی پروتز و چرخش پروتز)
 • پوشش بافت نرم خوب داشته باشند و شکل اولیه پستان انها خوب باشد.
 • کسانی که دوست دارند سینه هایشان برجسته تر بنظر برسد( بیشتر از حد نرمال)
 • چرخش تکرار شونده پروتز

٢) آناتومیکال یا قطره اشکی

مواردکاربرد پروتزهای قطره اشکی سینه عبارتنداز:

 • پتوز یا شلی قسمت تحتانی پستان
 • عدم تقارن ساده یا پیچیده
 • سینه های تخت و بدون شکل یا افرادی که پوشش بافت نرم انها خیلی کم می باشد.
 • افرادی که دچار constricted lower pole یا دفورمیتی tuberous پستان می باشند.
 • کسانی که نمای طبیعی می خواهند و بافت پستان انها خیلی کم است یا اصلا بافت پستان ندارند.

جنس پروتزسینه

به طور کلی پروتزها یا به شکل ژله ای بوده و یا به صورت آب نمکی می باشند. انتخاب نوع پروتز سینه بر اساس خصوصیات بیمار و تمایل شخصی وی صورت می گیرد و در جلسه مشاوره قبل از عمل معایب و مزایای هر کدام را به بیمار توضیح داده می شود.

مزایای پروتزهای سینه آب نمکی یا سالین

 • نیاز به مانیتورینگ کمتر
 • هزینه کمتر
 • برش کوچکتر

معایب پروتزهای سینه آب نمکی

 • احتمال خالی شدن خودبخود
 • با گذشت زمان اثرات بیشتری روی بافت می گذارند
 • ریسک چین خوردگی و قابل لمس شدن زیاد
 • در لمس غیرطبیعی تر می باشند

مزایای پروتزهای ژلی یا سیلیکونی

 • در لمس طبیعی تر می باشند.
 • خطر خالی شدن خودبخود وجود ندارد
 • احتمال چین خوردگی و لمس شدن کمتر

معایب پروتزهای ژله ای

 • هزینه کمی بیشتر
 • برش کمی بزرگتر
 • نیاز به مانیتورینگ ام ار ای در صورت لزوم
 • پارگی بدون علامت

محل برش‌ های پروتز سینه

برای عمل جراحی پروتز سینه از چند برش مختلف استفاده می‌شود.برش زیر سینه رایج‌ ترین برش در پروتز سینه است که در زیر سینه در امتداد خط سینه ایجاد می‌شود. ایمپلنت یا پروتزسینه را می‌توان از طریق برش زیر بغل یا برش در امتداد هاله، یعنی ناحیه رنگی اطراف نوک سینه نیز قرار داد. تحت شرایطی خاص امکان دارد برای قرار دادن پروتز سینه برش در ناحیه ناف ایجاد شود.

محل قرار دادن پروتز سینه

پروتز سینه یا به صورت مستقیم زیر بافت سینه قرار داده می‌شود یا زیر عضله پکتورالیس دیواره قفسه سینه قرار داده می‌شود. امروزه اغلب پروتزها زیر این عضله قرار می‌گیرد.

مراقبت های پس از جراحی

در زمان ترخیص برای بیمار، مسکن و آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می گردد. بیمار می تواند اولین روز بعد از عمل، پانسمان  را بردارد و در صورت تمایل استحمام کند.

همچنین به بیمار توصیه می شود محدودیت حرکتی دستها را رعایت کند.و در صورت امکان از رانندگی خودداری نمایید.

توصیه می شود در چند هفته  اول بعد از عمل از خوابیدن روی شکم خودداری شود.

اولین معاینه کنترل ۳ تا ۵ روز  بعد از عمل انجام می شود و در صورتی که در معاینه کنترل هر گونه شکی در مورد بالا قرار گرفتن پروتز وجود داشته باشد از نوار مخصوص (Elastic Wrap) استفاده می کنند که دور تا دور قسمت بالایی قفسه بسته می شود و جهت ایجاد فشار به سمت پایین ضروری است.

بیشترین ورم ناشی از عمل طی ۳ تا ۵ هفته فروکش می کند.

حساسیت بافت ها به ویژ ه در لمس ممکن است تا چند هفته طول بکشد.

معاینات کنترل بعدی ۴ تا ۶ هفته، ۳ ماه  و یک سال بعد از عمل انجام می شود و بعد از آن لازم است بیماران هر چند سال یکبار کنترل شوند.

عوارض و خطرات پروتز سینه

یکی از عوارض پروتز سینه انقباض کپسولی است که گاهی باید برای آزاد کردن آن و یا برداشتن پروتز دوباره جراحی انجام شود. در صورت ترکیدن پروتز نیز بیمار باید برای برداشتن یا تعویض پروتز دوباره تحت عمل جراحی قرار گیرد. خونریزی، موج‌دار شدن سینه، جایگذاری نامناسب پروتز، عفونت و تغییر حس دائمی در نوک پستان و یا دیگر بخش‌های سینه از جمله عوارض این عمل محسوب می‌شود.

نکاتی که قبل از جراحی لازم است بدانید

لازم است به نکات زیر دقت داشته باشید:

۱- شاید با یک بار عمل کردن به نتیجه دلخواه نرسید

تقریبا یک چهارم از زنانی که سینه های خود را پروتز کرده اند، پس از حدود ۱۰ سال باید دوباره عمل جراحی پروتز سینه را تکرار کنند. چون این پروتز دایمی نیست و و نیازمند ترمیم است.توجه داشته باسید که پروتز در طول چند سال فرم و شکل اصلی  خود را از دست می دهد. بارداری، اضافه یا کم شدن وزن و فاکتورهای دیگری نیز در تسریع این فرایند موثر هستند.

۲- هزینه جراحی بسیار زیاد

عمل جراحی پروتز سینه، هزینه های جانبی مختلفی دارد که قیمت تمام شده آن با آن چه حدس می زنید خیلی متفاوت است. البته هزینه ها بر اساس پزشک، بیمار ، کشور و شهری که درآن عمل انجام میشود متفاوت است. بعضی جراحی ها مدت طولانی تری به مراقبت و تحت نظر بودن نیاز دارند و همین موجب افزایش هزینه ها می شود.

۳- جراحی سینه نیازمند به ۵ تا ۷ روز مرخصی است

بعد از انجام عمل جراحی پروتز سینه باید ۵ تا ۷ روز در خانه استراحت کنید تا به طور بهبود یابید. در طول این مدت به هیچ عنوان نباید کاری انجام دهید و تقریبا به استراحت مطلق نیاز دارید.

۴- پروتز هرگز مانند سینه واقعی نیست و مصنوعی بودن آن کاملا حس می شود

با اینکه پروتزهای سیلیکونی خیلی مشابه سینه واقعی هستند اما به هر صورت ساخته دست بشر هستند و حالت و بافت طبیعی را نخواهد داشت. البته پروتزهایی که زیر سینه اصلی فرد قرار داده می شوند، بیشتر طبیعی هستند و مصنوعی بودنشان دیده نمی شود.

۵- به یکباره نمی توانید سینه کوچک را خیلی بزرگ کنید

درصورتی که سینه های خیلی کوچکی دارید، انتظار نداشته باشید با یک بار جراحی زیبایی به سایز بزرگ برسید. باید واقع‌گرا باشید و یک روند منطقی را دنبال کنید. بدن و پوست برای تغییر حالت خود به زمان نیاز دارد.

روش تزریق چربی در سینه یا تزریق ژل در سینه‌ها جایگزین پروتزسینه

برای بهتر شدن فرم و سایز سینه‌ها، منقارن کردن و یا بدشکلی سینه ها از روش تزریق چربی در سینه می توان استفاده کرد در این روش  با استفاده از دستگاه لیپوساکشن با فشار کم، از قسمت های دیگر بدن، مقداری چربی برداشته و این چربی استخراج شده با سالین پاکسازی میشود و در نواحی از سینه که برجستگی کمی دارند تزریق می‌شود. این تکنیک دارای خطرات و محدودیت‌هایی است،ولی اگر بیمار شرایط مناسب برای این عمل را داشته باشد و کاندید خوبی برای این عمل باشد،ایمن و نتایج آن بسیار رضایت‌بخش خواهد بود .از روش تزریق ژل هم برای بزرگ کردن و حجیم کردن سینه نیزاستفاده می شود .

۶- بزرگ یا کوچک کردن سینه روی شیر دادن تاثیر منفی دارد

رنانی که این عمل انجام داده اند به علت اینکه احتمال می رود لوله های شیر رسان قطع شده باشند از شیر دهی به نوزاد خود خودداری کنید.

۷- اگر پیشینه خانوادگی در سرطان سینه دارید، پروتز انجام ندهید

در صورتی که سابقه خانوادگی شما بد است و افرادی داراب سرطان سینه در خانواده خود دارید ، توصیه می کنیم به هیچ عنوان عمل جراحی پروتز سینه را انجام ندهید زیرا خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =