داروی آتروپین Atropine

 

 

اشکال دارویی:

 Tablet:0/5mg

Injection : Inj: 0.5mg/ml, 2mg/0.8ml, 10mg/10ml, 20mg/2ml

 

مکانیسم اثر:

 این‌ دارو اثر استیل‌ کولین‌ برگیرنده‌های موسکارینی را مهار میکند وبنابراین‌ می تواند روی عضلات‌ صاف‌،گیرنده‌های پس‌ عقده‌ای میوکارد، گره‌سینوسی و دهلیزی و دهلیزی ـ بطنی، غددمترشحه‌ برون‌ ریز، حرکت‌ دستگاه‌گوارش‌ و تنوس‌ میزنای و مثانه‌ تاثیربگذارد. با همین‌ مکانیسم‌ به‌عنوان‌ پادزهربه‌کار میرود. اثر ضدسرگیجه‌ حقیقی وپارکینسون‌ آن‌ نیز بدلیل‌ همین‌ اثر در مغزمی باشد. در مجموع‌، مقادیر کم‌ آتروپین‌موجب‌ مهار ترشحات‌ بزاق‌ و برونش‌ وتعریق‌ می شود در حالی که‌ تجمع‌ داروموجب‌ گشاد شدن‌ مردمک‌ها و افزایش‌سرعت‌ ضربانات‌ قلب‌ میگردد.

 

فارماکوکنیتیک:

 آتروپین‌ در کبد هیدرولیزآنزیمی شده و در تمام‌ بدن‌ انتشار می یابد وبراحتی از سد خونی ـ مغزی عبور میکند.طول‌ مدت‌ اثر آن‌ بسیار کوتاه‌ است‌ و ۵۰درصد دارو از راه‌ کلیه‌ها دفع‌ میگردد.نیمه‌ عمر حذف‌ آتروپین‌ از بدن‌ ۲/۵ ساعت‌می باشد اوج اثر دارو: عضلانی ۳۰دقیقه- وریدی۴-۲ دقیقه- زیر جلدی۲-۱ ساعت- موضعی ۴-۳دقیقه می باشد.

 

موارد منع مصرف:

این دارو در گلوکوم با زاویه بسته نباید مصرف شود.

 

هشدارها:

۱- نوزادان و کودکان به عوارض سمی آتروپین حساستر هستند واکنش های پارادوکسال در این بیماران در مقادیر مصرف بالا ممکن است مشاهده شود.

۲- به دلیل کاهش عرق دمای بدن افزایش می یابد

۳- احتمال بروز هیجان و تحریک پذیری احتمال نارسایی حافظه ای در سالخوردگان با مقادیر درمانی وجود دارد.

۴- این دارو در آریتمی قلبی، نارسایی احتقانی قلب، فقدان تنفس دستگاه گوارش،احتباس ادرار ، بزرگ شدن پروستات، کولیت اولسراتیو، بارداری و شیر دهی و گلکوم باید با حتیاط فراوان مصرف گردد.

 

عوارض جانبی:

یبوست- خشکی دهان و بینی و گلو و پوست- اشکال در بلع- گشاد شدن مردمک ها-دوبینی- برادی کاردی و سپس تاکی کاردی و کاهش تعریق

تداخل دارویی:

مصرف همزمان این دارو با گلوکو کورتیکوئیدها و هالوپریدول می تواند فشار داخل چشم را افزایش دهد.در صورت مصرف همزمان با داروهای آنتی هیستامین و سایر داروهای ضد موسکارینی- دیسوپیرامید، فنوتیازینها و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای اثرات آنتی موسکارینی تشدید می شود. مصرف همزمان این دارو با داروی ضد میاستنی سبب کاهش هر چه بیشتر تحریک روده می شود.

 

نکات پرستاری:

۱- پس از مصرف دارو از قرار گرفتن در محیط های گرم و از پرداختن به فعالیت بدنی شدید باید خودداری گردد.

۲- احتمال ایجاد اختلال در دید یا حساسیت به نور وجود دارد.

۳- تزریق وریدی آترویین باید به آهستگی صورت گیرد.

۴- علائم حیاتی را کنترل کنید.

 

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دانیال

بایگانی نوشته های من

موسس وب سایت پرستاری ایرانیان هستم و دانشجو کارشناس ارشد پرستاری , 7 سال هست که تجربه وبمستری دارم.امیدوارم بتونم کمکی به جامعه پرستاری بکنم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − نه =